6 baki, ami keresztbe tesz a farsangi fánksütésnek

Ha itt a farsang, és áll a bál, akkor nem engedhetjük meg magunknak, hogy holmi kis konyhai bakik belerondítsanak a legszebb, legpuhább szalagosok elkészítésébe. Ismerjük meg és fel a hibákat, mielőtt megtörténnének!

A fánksütés önmagában nem a legbonyolultabb konyhai eljárások egyike, mégis igényel és érdemel némi koncentrációt. Mint minden olajban sütött étek, a fánk is nagyon hamar átlépheti a siker-kudarc demarkációs vonalat, ami mögül sajnos már nincs visszatérés. Maradjunk végig a sikeres oldalon, nézzük át együtt a fánksütés buktatóit, hogy már jó előre fel tudjuk ismerni és meg tudjuk előzni őket.

6 baki, ami keresztbe tesz a farsangi fánksütésnek

Nem kelt meg a tészta

Élesztővel dolgozunk, annak minden szépségével és nehézségével – például, ha valamilyen okból (öreg élesztő, hideg környezet, nem elég idő) nem fújódik fel kellően a tésztánk, a kisütött fánkok sem lesznek vajmi élvezhetők. A keletlenül kisütött korongok belül nyersek, rágósak, míg kívül túlbarnulnak.

Honnan ismerd fel: a tészta lapos, az ujjunkat belenyomva nem ugrik vissza.

Túlkelt a tészta

Beszélnünk kell a ló túloldaláról is, nevesen a túlságosan megkelt tésztáról. Csakúgy, mint a kenyerek és más péksütemények esetében, a fánknál is szó eshet túlságosan aktív, esetleg nagy mennyiségben használt élesztőről, ami a kelleténél jobban felfújja a masszánkat. A túlkelésre sor kerülhet mind az első, mind a másodkelesztésnél, az ilyen fánkok pedig belül szinte üresek lesznek, elvékonyult „héjuk” pedig ropogósra, törékenyre sül.

Honnan ismerd fel: miután kinyomtuk belőle a levegőt, a nagy tésztagombóc szerkezete gyengének tűnik, „ráncos és szálas”. A másodkelesztésnél túlkelt fánkok hólyagosak, érintésre túlérzékenyek lehetnek, könnyen „leeresztenek”.

Nagyon vékonyra nyújtottad

Az első kelesztés után, még a szaggatás előtt, mikor megejtjük a nyújtást, mindig figyeljünk arra, hogy a tészta ne legyen vékonyabb a kézfejünknél (mérceként tegyük a kezünket tenyérrel lefelé a tészta mellé). Ha ennél vékonyabb lesz a tészta, nem tud majd kellő mértékben megnőni a másodkelesztés során, így a sütést követően is lapos marad.

Honnan ismerd fel: a kiszaggatott fánkok a második kelesztés után is laposak, az olajban túl gyorsan és túl barnára sülnek, alig alakul ki rajtuk „szalag”.

Kiszáradt a felülete

Fontos, hogy mindennemű kelesztésnél a tészta le legyen takarva – ezzel előzhetjük meg annak kiszáradását. Használhatunk tiszta(!) konyharuhát, de alu- vagy frissentartó fóliát is. A kiszaggatott tésztát is lássuk el takaróval, az egyes fánkok ugyanis könnyebben száradnak, mint a nagy tésztagombóc.

Honnan ismerd fel: a kiszaggatott fánkok felülete tapintásra érdes, „pikkelyes”, ami a sütés után sem tűnik el róluk.

Nem elég meleg az olaj

Sok szót szenteltünk a kelesztésnek, előkészítésnek, kapjon hasonló figyelmet maga a sütés is. Itt tulajdonképpen csak egy dolgot kell kordában tartanunk: a hőmérsékletet. Amennyiben túl alacsony, a fánkok aranybarnulás helyett csak olajat szívnak magukba, belül nyersek maradnak.

Honnan ismerd fel: a jó öreg módszerek egyikével – az olajba dugott fakanál nyele nem bugyborékol, illetve a zsiradékba dobott kis tésztadarab sem csinál semmit.

Túl forró a zsiradék

A túlhevített olaj pedig természetesen egy dologra képes, az pedig a szénné égetés. Ilyenkor csak egy dolgot tehetünk: vegyük lejjebb a lángot a fazék alatt, és várjunk.

Honnan ismerd fel: a fánkok külseje szinte azonnal színt vált, majd aggasztóan sötétbarna lesz, belül túlságosan felpuffad, és nyers is marad középen.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezek a konyhai tippek is jól jöhetnek:

Ajánlott videó

Legújabb receptek

Sarkadi pecsenye háziasan

Mi magyarok igazán szeretjük a szaftos pecsenyéket: jó példa erre a sarkadi pecsenye, ami egy igazán gazdag, ízes magyaros fogás. Mivel egy gombás sósz készül hozzá, amivel ...

Bodzaszörp egyszerűen

A bodzavirágzás a legszebb tavaszzáró esemény: a bokrok illatát messzire viszi a szél, és ekkor már csak a pár nap múlva kész bodzaszörp körül jár az eszünk!

Címlapról ajánljuk

Gyerünk délre! – 7+1 pécsi étterem és reggeliző, amit próbálj...

Vannak karizmatikus városok, melyeknek már a hangulatába bele lehet szeretni. Pécs is ilyen. Még alig érkeztél meg, nem ültél le egy teraszra, de már érzed, hogy ebben a helyben van valami. Számomra Pécs nemcsak szép és hangulatos, de van benne valami mesebeli, kicsit elvarázsolt is, nagyon szeretek idejárni, bár többet hozna erre az utam. Aki még nem fedezte fel magának, annak most segítünk, hogy hova érdemes menni, ha bebarangolnánk Baranya székhelyét, és ennénk is valamit.

Kormos Lili

További cikkek

Nemcsak az emésztést, az inzulinérzékenységet is javítja ez a hétköznapi...

A kefirt régóta az egészségtudatos étrendbe jól illeszkedő termékek között tartjuk számon, mégis sokan idegenkednek tőle jellegzetesen savanykás íze és karakteres állaga miatt. Azonban ennek nem kell így lennie: az Activia bemutatta új ivókefirjét, amely a hagyományos kefir értékeit lágyabb, krémesebb formában kínálja. A natúr és eperízben elérhető újdonság 280 grammos palackban érkezik, így könnyen beilleszthető egy kiegyensúlyozott reggelibe, vagy napközbeni snackként is magunkkal vihető.

Top Receptek

Sarkadi pecsenye háziasan

Mi magyarok igazán szeretjük a szaftos pecsenyéket: jó példa erre a sarkadi pecsenye, ami egy igazán gazdag, ízes magyaros fogás. Mivel egy gombás sósz készül hozzá, amivel ...