Így készíts tökéletes farsangi fánkot – Tippek a profi cukrásztól

A habkönnyű, levegős, tökéletesre sült szalagos fánk sokaknak legalább olyan kihívás, mint a bejglisütés, pedig ennél is csak néhány alapszabályt kell követni ahhoz, hogy jól sikerüljön. Profi cukrász segít most, hogy otthon is tökéletes legyen.

A farsangi időszak a vízkereszt napjától (január 6.) hamvazószerdáig (idén március 2.) tartó időszakot jelenti, vagyis azokat a heteket, amik hagyományosan a karneválról, táncról, játékról, és persze a rengeteg evésről-ivásról szólnak. A nagyböjt kezdetéig még lecsúszik néhány szalagos fánk, amihez kell némi gyakorlat, hogy tökéletes legyen.

Itt a tökéletes alkalom, hogy megtanulj kelt tésztát készíteni!

Tényleg nehéz?

Az attól függ, kit kérdezünk, de aki nem mozog otthonosan a kelt tészták világában, annak valójában a szalagos fánk az egyik legjobb módszer, hogy beletanuljon: vannak hibalehetőségek, de ezeket hamar észre lehet venni, van olyan, amit egyből lehet korrigálni, és persze van olyan is, aminek a megtapasztalása majd a következő sütésnél lesz hasznos. Nem kell egyből tökéletesnek lennie, de nyilván elveszi az ember kedvét, ha a dagasztás, kelesztés, formázás és a forró olaj mellett álldogálás után nehéz, tömör, égett, vagy olajtól elnehezedett tészta lesz a végén.

Kiss Krisztán, a Novotel Hotel cukrásza és a Culinary Institute of Europe oktatója viszont szuper tanácsokkal látott el minket, olyanokkal, amik egész biztos, hogy annak is hasznosak lesznek, akik már sok ezer szalagoson túl vannak. Mármint a sütésén.

A tészta

A kelt tészták készítésének egyik kulcsa a megfelelő liszt használata. Anélkül, hogy nagyon részletesen belemennénk, így tudjuk összefoglalni: a lisztben lévő sikér, vagyis a fehérjetartalom (ez a glutén) határozza meg, mennyire lesz ruganyos a tészta, és ez a ruganyos tészta mennyi buborékot tud megtartani. Magas sikértartalmú lisztre van szükség, nyugodtan lehet kísérletezni kenyérliszttel, mivel az erős gluténszerkezet rugalmas tésztát, a rugalmas tészta pedig levegős, könnyű fánkot jelent.

Krisztián szerint a dagasztás az egyik kulcsfontosságú lépés: alaposan ki kell dagasztani a tésztát, ne sajnáljuk rá az időt és az energiát! A tészta állaga legyen lágy, de nem folyékony, tehát ha kiterítjük lisztezett felületre, terüljön, de ne folyjon szét, mint egy galuska tészta. Legyen selymes, egynemű, finoman puha.

Dagasztás közben érdemes valamilyen alkoholt hozzáadni, a legtöbbször ez rum szokott lenni, de ha különleges irányba vinnénk, akkor akár egy kevés Cointreau-t vagy Grand Marnier-t is tehetünk hozzá, ettől még egy kis citrusos jelleget is kap a fánk. Az alkohol nem csak az íz miatt lényeges, hanem abban is segít, hogy a tészta ne szívja meg magát az olajjal sütés közben: az alkohol gyorsan elpárolog, sokkal gyorsabban, mint a víz, ezért szinte taszítja magától az olajat, miközben gyönyörűen tud sülni a tészta.

A következő sütési tippet bármilyen fánknál bevetheted!

A trükk, amire nem számítottál

Hiába jó a tésztád, nem sikerül a szalag? Krisztián erre két trükköt is mondott. Az egyik, amit valószínűleg sokan ismernek, hogy mikor a fánkot az olajba teszed, érdemes fedőt rátenni, amíg az egyik oldala megsül. Olyan forró gőz képződik így, hogy a tésztának az a fele is megduzzad és sülni kezd, amelyik kilóg az olajból, így kezd el kialakulni a szélén körbefutó szalag.

Ha viszont teljesen biztosra akarsz menni, akkor próbáld ki ezt a módszert: a megkelt tésztát nyújtsd ki vékonyabbra, mint ahogy egyébként sütés előtt tennéd, ezután hajtsd félbe, finoman szaladj rajta át a sodrófával, majd ezután szaggasd ki és hagyd pihenni kb. 30 percet sütés előtt. Ezzel a trükkel biztos, hogy tökéletes szalagod lesz!

És ami a sütést illeti: Krisztián a körülbelül 170 °C-os olajat javasolja, ebben a fánkok (mérettől függően) oldalanként kb. 2-3 percig készülnek, így biztosan átsülnek, ugyanakkor könnyű, levegős lesz az állaguk.

Az ilyen aranysárga szalagosakra pedig még az Ínyesmester is rábólintana.

Így ír az Ínyesmester a szalagos fánkról: „Legyen könnyű, miként a hab, és omlós, hogy szinte elolvadjon az ember szájában. A színe pedig legyen aranysárga. A derekán szabályos körben fehér cingulus vonuljon, amelyet köznyelven ranftlinak is neveznek. És forrón tálalják elénk vízkereszt napján, mely beharangozója a farsangnak. (...) Bizony gonddal, sőt üggyel-bajjal jár a jó fánk elkészítése s aki ettől visszariad, ne is fogjon hozzá, mert úgy járhat, hogy olyan lesz a fánkja, mint a talkelli. Remélem, ez egyik olvasóm házában sem fog megtörténni.”

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek