Alapanyagok, amelyeket nyugodtan helyettesíthetsz egymással, meg se érzed

Van, hogy egy alapanyag épp akkor nincs kéznél, amikor szükséged lenne rá. Semmi gond, nagyon sok olyan helyzet van, amikor könnyedén tudod helyettesíteni egy másikkal úgy, hogy fel sem tűnik a turpisság.

Citromlé helyett ecet

A citromlé alapvetően savasságot és frissességet ad az ételnek. Ha épp elfogyott volna otthon a citrom, helyettesítsd egy kis ecettel, amivel ugyanazt a hatást éred el.

Író helyett tej és citrom

Az író nem épp egy olyan alapanyag, ami mindig megtalálható a hűtőben, ezért ha épp arra lenne szükséged, de nincs kéznél, pánikra semmi ok. 250 ml író helyettesítésére ugyanennyi tejhez keverj egy evőkanál citromlevet. Nagyjából öt percig hagyni kell állni a keveréket, hogy reakcióba lépjenek egymással, de aztán már mehet is a sütidbe.

Tejföl helyett görög vagy natúr joghurt

Nagyon hasonlóak állagra és ízre a tejföl és a görög, illetve natúr joghurt, így az előbbit nyugodtan tudod helyettesíteni az utóbbiakkal, ha nem ragaszkodsz kifejezetten ahhoz a jellegzetes tejfölös pluszhoz. Mártogatósokban és salátaöntetekben is nagyon jól működik ez a váltás, és kevésbé kalóriadús.

Sajt helyett sörélesztő

A vegán táplálkozásban az egyik alapvető összetevő a sörélesztőpehely, amivel tökéletesen helyettesíteni lehet a sajtot. Veganuár van, így adja magát, hogy kipróbáld, de akkor is jó ötlet ez, ha csökkenteni szeretnéd a tejtermékek fogyasztását. Ízre kissé a sajtra emlékeztet a sörélesztő, de rengeteg vitamin, ásványi anyag és aminosav található meg benne, így szuper egészséges is.

Sáfrány helyett kurkuma és paprika

A sáfrány a világ legdrágább fűszere, így valószínűleg senki fűszerespolcán sem árválkodik csak úgy elfekvőben. Ha mégis szükséged lenne rá, hogy azt az édeskés ízvilágot felidézd, és aranyszínt kölcsönözz az ételeidnek, akkor próbáld ki, hogy összekeversz kurkumát paprikával. Nyilván nem lesz pontosan olyan, mint a sáfrány, de azért elég jól megközelíti azt, anélkül, hogy egy vagyont kellene költened.

Jégsaláta helyett spenót

Persze a jégsaláta roppanósságának megvan a maga varázsa, de gyakorlatilag bármilyen levélzölddel helyettesíthető. Ha szeretnél kimondottan rámenni az egészséges ebédre, akkor az egyik legjobb választás a spenót, ami remek K- és A-vitamin-forrás, valamint kalcium és vas található benne.

Tojás helyett... banán....

Szintén a vegán étrend egyik feladványa a tojás helyettesítésére, de szerencsére itt is több megoldás létezik. Készíthetsz lenmagból vagy chiamagból tojáspótlót, de használhatod az aquafabát is. Ezeket már ismered? Na de a banánt próbáltad már erre a célra? Ha épp elfogytak volna a tojások, vagy szeretnéd elhagyni őket a táplálkozásodból, akkor vegyél fél érett banánt, zúzd össze, majd adj hozzá egy negyed teáskanál sütőport egy tojás helyettesítéséhez.

vagy majonéz!

A savanykás ételekben a majonéz ugyanazt a funkciót tölti be, mint a tojás, vagyis összetartja azt, amit sütsz. Ha például inkább savanyú krémet készítesz a tartjaidhoz, egy tojást nyugodtan helyettesíthetsz három evőkanál majonézzel.

Fahéj helyett szerecsendió

A szerecsendió hasonlóan illatossá és édessé teszi az ételed, mint a fahéj, így nyugodtan helyettesítheted vele. Arra ügyelj, hogy a friss szerecsendióból kevesebbet használj, mivel annak erőteljesebb az íze.

Fehérbor helyett alaplé vagy almaecet

Sok receptben, például a rizottónál is szerepel az alapanyagok között a fehérbor, hogy felerősítsék vele az ízeket. Ha ez neked problémás vagy egyszerűen nincs kéznél, akkor helyettesítsd azt ugyanannyi almaecettel vagy csirkealaplével.

Worcestershire szósz helyett szójaszósz

A kettő hasonlóan működik, így nyugodtan ki tudod őket cserélni egymással, a végeredmény hasonló lesz.

Kenyérmorzsa helyett keksz vagy cornflakes

Kenyérmorzsát sokféle ételhez használhatsz, de könnyedén helyettesítheted is – például cornflakes-szel vagy sós krékerekkel. Egyszerűen tedd őket egy zacskóba, majd zúzd apróra egy sodrófával. Ugyanazt a ropogós élményt fogják nyújtani, mint a kenyérmorzsa, de arra figyelj, hogy ne használj túl sok sót, hiszen a krékerek eleve sósak.

Tahini helyett mogyoróvaj

A tahini a közel-keleti konyha egyik legfontosabb összetevője, míg a mogyoróvajat a thai és dél-ázsiai konyhában alkalmazzák előszeretettel. Mindkettő olajos (a tahini ugye szezámmagból, a másik földimogyoróból készül) állagú, az ízük is hasonló tartományban mozog, így nyugodtan tudod őket felváltva használni szószokhoz, pácokhoz és levesekhez.

Majonéz helyett avokádó és hummusz

Salátaönteteknél, kaszinótojásnál és a káposztasalátánál a majonézt arra használják, hogy minden alapanyagot összetartson, így ha egészségesebb helyettesítőt keresel, akkor ne nézelődj tovább: az avokádó vagy a hummusz remekül megfelel a célra. Krémesek, így könnyű belekeverni a salátába vagy valamilyen szendvicsfeltétet készíteni belőlük.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek