Ezért süsd meg a zöldségeket, mielőtt levest főznél belőlük

Mi sem lehetne egyszerűbb egy zöldségleves elkészítésénél, igaz? A felszeletelt alapanyagok mennek a fazékba a vízzel, majd forralunk, várunk, és láss csodát: már készen is van az ebéd! Miért kéne ezt tovább bonyolítani? Nos, beszéljenek magukért az ízek.

Egy minden jóval telepakolt zöldségleves kiadós, egyszerű és gyors ebédet jelenthet bármelyik rohanós napon. Ráadásul nem is kell konkrét receptet követnünk, ugyanis a nekünk szimpatikus vagy a konyhánkban éppen megtalálható alapanyagokból összehozhatjuk a fogást. Maga a levesfőzés pedig semmiből sem áll: a vízben minden puhára fő, kiadja az ízét, ezzel pedig megszületik a zöldségleves összhangja. Láthatjuk tehát, hogy nincs semmi furfang a receptben, kivéve persze akkor, ha mi magunk szeretnénk beletenni egy keveset.

Ezért süsd meg a zöldségeket, mielőtt levest főznél belőlük

Miért süssük meg a zöldségeket a leveshez?

Ha a levesbe szánt zöldségek egy részét a főzés előtt megsütjük, fantasztikusan izgalmas eredményt érhetünk el. Míg egy fazék vízben nincs sok lehetősége az alapanyagoknak extra ízeket felvenni, addig a sütőben, a forró tepsivel érintkezve ez elkerülhetetlen.

A zöldségeket kevés olajjal és némi fűszerrel a sütőedénybe dobva garantálhatjuk, hogy azok karamellizáltan, megpirultan és különös mélységű aromákkal térnek majd vissza.

Hogyan készül a leves?

Persze nem süthetjük meg az összes zöldséget, különben nem lenne elég ízes alapja a levesünknek. Mindig válasszuk a hozzávalókat két csoportra: az egyik rögtön a lábasba, a másik a sütőbe megy majd.

A leves alapját érdemes olyan zöldségekkel felfőzni, mint hagyma, fokhagyma, fehérrépa, zeller, karalábé: ezek ugyanis jobb formájukat hozzák a vízben, mint a „tűzben”. Szintén ide kerüljön minden apró szemű zöldség (pl. hüvelyesek) vagy levél (pl. káposzta, kel), mert ezek könnyen megégnek, kiszáradnak.

A sütőbe kerüljenek azok a zöldségek, amelyek képesek viszonylag gyorsan megpuhulni, mellette pedig karamellizálódni is tudnak. Ezek közé tartozik a sárgarépa, karfiol, brokkoli, édesburgonya, sütőtök. A keményebb gyökérzöldségeket érdemes kisebb darabokra vágni, hogy gyorsan tudjanak puhulni.

Úgy kell időzítenünk a két folyamatot, hogy a fazékban és a sütőben készülő zöldségek is egyszerre legyenek puhák, így semmi nem fog szétfőni.

Ekkor a sütőből kivett hozzávalókat tegyük bele a levesbe, amin rottyantsunk még egy utolsót.

Mitől lesz igazán finom?

  • használjuk ugyanazokat a fűszereket a levesben és a sült zöldségeknél is: így sokkal komplexebb végeredményt kapunk majd (a pirult fűszerek íze intenzívebb)
  • figyeljünk azonban oda, nehogy túl fűszeres vagy túl sós legyen a kész leves, a dupla ízesítésben benne van ennek a veszélye
  • süssük a zöldségeket jó magas hőfokon, hogy hirtelen megpiruljanak, de ne legyenek annyira puhák, hogy szétessenek
  • a tepsiben maradt apró darabokat ne hagyjuk kárba veszni: a leves levéből merjünk egy keveset a tepsibe, majd öblítsük ki vele az edényt, a kis pirult szemcsékben ugyanis rengeteg íz rejtőzik

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További ötletek várnak rád itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek