Gomba, a húsmentes alapanyagok királya: így főzd tökéletesre

A húsmentes konyha egyik kedvenc alapanyaga a gomba, és ez nem véletlen. Húsra emlékeztető állaga és komplex íze lehetővé teszi, hogy izgalmasan főzzünk vele, ha éppen nem eszünk húst.

A többi zöldséghez képest egy kicsit macerásabb a gombával főzni. Ez a se nem állat, se nem növény alapanyag kényes a nedvességre, sokszor ezen múlik, hogy az étel, amit készítünk belőle, hogyan fog sikerülni. Néhány trükköt kell csak ellesnünk ahhoz, hogy soha többé ne érjen minket kudarc, és egy életre megtanuljunk gombával főzni.

Gomba, a húsmentes alapanyagok királya: így főzd tökéletesre

Hogyan vásároljunk gombát?

Már a boltban is akad néhány dolog, amire figyelnünk kell. Ha nem teljesen friss gombát veszünk, alapból rosszabb esélyekkel indulunk neki a főzésnek. A legtöbb boltban és piacon a fehér csiperke az általánosan kapható gombafajta, így most ezt fogjuk szemügyre venni.

A friss csiperkét először is onnan ismerhetjük fel, hogy hófehér színe van. Ahogy öregszik, a gomba foltokban bebarnul.

Szintén jó jel, ha a gomba felszíne feszes, nem pedig puha és rongyos. Figyeljük meg azt is, hogy a kalap és a tönk találkozásánál a fekete lemezek ne legyenek láthatóak. Frissen ezeket egy vékony fehér réteg takarja, ami pár nap után eltűnik.

Tisztítás, előkészítés

Valószínűleg a gomba, amit veszünk, enyhén földes lesz. Szerencsére ez könnyen eltávolítható, de nem mindegy, hogy ezt hogyan tesszük. Tartózkodjunk a gomba megmosásától, mert nyersen nagyon könnyen magába szívja a vizet.

Egy papírtörlővel vagy nedves ronggyal töröljük tisztára a gombákat. Lehet, hogy hallottunk már arról, hogy késsel meg kell pucolni a gombát: ez a legtöbb esetben (főleg, ha friss a gomba), egyáltalán nem szükséges lépés. Ráadásul megúszunk egy végtelenül macerás feladatot is.

Alapszabályok a főzéshez

A legtöbb gombás étel elkészítésére igaz lesz ez a néhány következő szabály (a kivételekről majd az egyes konkrét ételeknél lesz szó). A jó gomba nem vizes, enyhén, de nem kellemetlenül rágós, és jó esetben kissé lepirult.

Mivel nagyon magas a nedvességtartalma, ettől a rengeteg felesleges víztől gyorsan meg kell szabadulnunk, nehogy elrontsa az ételünket. Ezt a következőképp tegyük:

  1. Vágjuk egyforma szeletekre a gombát.
  2. Közben forrósítsunk fel egy száraz serpenyőt.
  3. Olaj nélkül dobjuk a gombaszeleteket a forró edénybe.
  4. A hirtelen hőtől azonnal elpárolog az összes víz a gombából, amitől egyben meg is fő a zöldség.
  5. Ha teljesen elpárolgott a víz, sózzuk meg a gombát, ettől a maradék folyadék is távozik majd.
  6. Csak ezen a ponton adjunk az edényhez pár csepp olajat: ez segíti majd a gomba pirulását.
  7. Pirítsuk a zöldséget, amíg aranybarna nem lesz.

Előételek

Ilyen sült formában a legtöbb hideg és meleg előételhez jó lesz a gomba: szendvicsekbe, salátákba tehetjük. Mivel kifőztük belőle az összes vizet, nem fenyeget a veszély, hogy az öntet vagy a szendvicskrém eláztatja.

Levesek

Ez az egyetlen fogás, ahol eltérhetünk némileg a fent leírt kötelező elkészítéstől. Például az egyszerű gombalevesben ugyan vízben főzzük a zöldséget, ebben az esetben mégsem túl nagy baj, ha a gomba nem lesz ropogós.

A krémleves ezzel szemben szintén elvárja a sült gombát, hiszen mind az íze, mind az állaga jobb lesz tőle. Főtt gombából nem lehet krémlevest csinálni, mert egy vizes-darabos katasztrófa lesz belőle.

Főételek

Minden gombás ragut vagy pörköltet indítsunk ezzel a módszerrel. A recept többi hozzávalóját pedig utána, a leírt módon adjuk majd hozzá.

Fantasztikus zöldségfasírtot készíthetünk belőle, ha tojással és zsemlemorzsával összedolgozzuk és pogácsákat formázunk. Kisütve megtévesztően hússzerű hamburgert kapunk így.

Ha még többet olvasnál a HÚSBAVÁGÓ kampányunkról, nézd meg főszerkesztőnk levelét, vagy kövesd a Nosaltyt itt, a FacebookonInstagramonYouTube-on vagy a Viberen a húsmentes hét kapcsolódó tartalmaiért!


Még több húsmentes alapanyagot ismerhetsz meg:

Címlapról ajánljuk

További cikkek