Hányszor használható újra a sütőolaj, és hogyan?

A sütőolaj sok fejtörést okoz a konyhában, legalábbis azután, hogy már használtuk. Ilyenkor jön a nagy kérdés: kiönteni, vagy nem kiönteni? A lenti cikk pedig hozza a választ.

Sütőolajat rengeteg mindenhez használunk a rántott ételektől kezdve, a fánkon át, egészen a fasírtig, így talán érthető, hogy viszonylag sok kérdés merül fel a zsiradékot illetően. Például az, hogy pontosan meddig is kell hevíteni, vagy hová kell tenni, miután elhasználtuk, de az a kérdés is sokakat izgat, hogy fel lehet-e használni többször a használt sütőolajat. Ezt fogjuk most kideríteni, jöjjenek a válaszok!

Hányszor használható újra a sütőolaj, és hogyan?

Mi történik az olajjal sütés közben?

Az olaj viszonylag sokáig eláll, persze csak akkor, ha makulátlanul tisztán tartjuk. Mint a legtöbb élelmiszer esetében, a zsiradéknál is az apró szennyeződések, idegen anyagok okozhatják az olaj idő előtti megromlását.

És nyilván, amikor sütésre használjuk az olajat, ezek az apró szennyeződések igen nagy számban megjelennek.

Hiszen egy-két panírdarabka vagy csak az apró, láthatatlan lisztszemcsék is képesek megrövidíteni a sütőolaj életét. Éppen ezért, ha még egyszer fel szeretnénk használni a zsiradékot, akkor ezeket el kell távolítanunk.

A használt sütőolaj ugyanis a legtöbb esetben újból használható, amennyiben:

  • helyesen tároljuk,
  • megtisztítjuk a szennyeződésektől,
  • nem használtuk el túlságosan.

Ez utóbbit úgy tudjuk megállapítani, hogy megvizsgáljuk az olajat: ha túl sötét színű, túl kesernyés illatú, akkor inkább ne használjuk többször.

Hogyan tároljuk a használt olajat?

Ahhoz, hogy később ismét haszna legyen az olajnak, előbb megfelelően el kell tennünk. A legjobb, ha valamilyen tiszta, légmentesen záró dobozt vagy üveget választunk. Ebbe tegyük az alaposan leszűrt, megtisztított zsiradékot. Ha nem maradnak benne darabkák, sokkal tovább bírja majd.

Érdemes felcímkézni az olajat: hogy pontosan mi is van az üvegben, és hogy mikor tettük el. Ez segít majd minket a későbbi tájékozódásban. A tárolót tartsuk hűvös, sötét helyen, akár a hűtőbe is betehetjük.

Mire figyeljünk az újrahasználás során?

Nincs pontos szám arra, hogy hányszor lehet újrahasználni az olajat, ezt mindig a saját belátásunk alapján kell eldöntenünk. Figyeljük a sütés után, mennyire használódott el a zsiradék, és eszerint váljunk meg tőle, vagy tegyük el későbbre.

Mindig ugyanolyan ételeket készítsünk a félretett olajban, ugyanis a zsiradék könnyen átveszi a szagokat. A halas olajban ne süssünk fánkot, és fordítva.

A sima, bunda nélküli ételek kevésbé használják el az olajat, mint a panírozott dolgok. A liszt kis szemcsékben benne maradhat az olajban azután is, hogy leszűrtük azt.

Érdekes módon a használt olajban gyorsabban megsülnek a dolgok, ugyanis a zsiradék veszít hidrofóbiájából, azaz kevésbé taszítja a vizet. Persze ez nem marad így örökké: pár használat után túlságosan is lecsökken a vízzel szembeni ellenállása, és a benne sütött ételek gyorsabban magukba szívják az olajat, mint hogy megsülnének.

A nagyon elhasznált, égett olaj káros lehet az egészségre, ezért mindig óvatosan járjunk el, ha újrahasználjuk a sütőzsiradékot. A fáradt olaj leadására már több pont is adott, azt soha ne öntsük a lefolyóba.

Forrásunk volt.


Konyhai megoldások, trükkök és technikák:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!