A legfinomabb tócsnihoz egyedül krumpli kell, semmi más

Tócsni, tócsi, lapcsánka: mindegy, milyen néven ismerjük a krumplis lepényt, az elkészítésében talán egyetértünk. Vagy mégsem? Szerintem például csak krumpli kell bele.

A tócsni akkor jó, ha kívül aranybarna és ropogós, belül pedig nem olajos, hanem enyhén van tartása, de már bőven nem nyers. Mindehhez a tökéletes állaghoz pedig meglepő módon kisebb mértékben járul hozzá a technika, és nagyobb mértékben az alapanyagok. Véleményem szerint az igazán finom tócsnihoz nem kell semmi más, csak krumpli. Gyorsan el is mondom, miért.

A legfinomabb tócsnihoz egyedül krumpli kell, semmi más

A kulcs az egyszerűség

Lehet, hogy ez számomra egy nagyon személyes probléma, mindenesetre úgy gondoltam, kénytelen leszek megosztani. Hiszen talán többen is vagyunk, akik már többször rontottunk el lapcsánkát, mint azt szerettük volna. És talán szükségünk van néhány jótanácsra is.

A sok elrontott tócsni után arra jöttem rá, hogy a jó végeredményhez vezető úton bizony a kevesebb a több.

Hiszen a mindennel telepakolt, gazdagított és felturbózott lapcsánkáknak mindig valamilyen baja akad a serpenyőben vagy a sütőben: szétszakadnak, leragadnak, odaégnek, nyersek maradnak.

Ráadásul a technikán nincs nagyon mit változtatni: moderáltan bő olajban, forró edényben kell kisütni a kisebb-nagyobb lepényeket, amíg aranybarnák nem lesznek kívülről. Tehát, ami marad, amin érdemes változtatni, azok a felhasznált hozzávalók.

Mi kerüljön a tócsniba?

Általában a következő dolgok szerepelhetnek egy tócsnireceptben, és általában ezek a dolgok a következő problémákat okozhatják:

  • tojás: ugyan nagyon jól összeragasztja a krumpliszálakat, ha túl sokat használunk belőle, nagyon ragacsos lesz a tészta, és nyers marad
  • liszt: amennyiben használunk tojást, akkor persze használnunk kell lisztet is, hogy sűrítsük vele a masszát, a liszt azonban sajnos kellemetlen ízhez is vezethet, ha nem sül meg rendesen, ráadásul a sok liszt gumis állagot eredményez a glutén miatt
  • sajt: ez ugyan annyira nem gyakori, sokan mégis használják, pedig az állagban nem sokat segít, talán csak az ízben egy kicsit, összességében azonban érdemesebb rászórni a lepény tetejére

Én mindig is inkább úgy éreztem, hogy a tojás és a liszt hozzáadása csak egy huzavona, amit folyamatosan javítgatni kell: még több folyadék, még több liszt, ésígytovább. Ezért nem is értem, hogy miért tartott ilyen sokéig rájönnöm: a legegyszerűbb tócsniba tulajdonképpen nem is kell más, csak krumpli.

Csak a krumpli

Na jó, a reszelt krumpli mellett kell még két dolog: só és bors. Míg az utóbbi csak ízesítésre szolgál, addig a sóval két dolgot is elvégzünk: kivonjuk a felesleges nedvességet a burgonyából (ettől ropogósabb lesz), és ízt adunk neki.

Tehát kövessük a következő lépéseket:

  • hámozzuk meg, és reszeljük le a burgonyát (a nagy lyukú oldalon)
  • sózzuk meg, és forgassuk át alaposan, majd hagyjuk pihenni 10 percig
  • ezután tegyük szűrőbe, és nyomkodjuk ki belőle a felesleges nedvességet
  • ízesítsük még több sóval és borssal
  • egy serpenyőben forrósítsunk pár evőkanál olajat, majd kanalazzunk bele a krumpliból
  • lapítsuk ki a lepényeket, és süssük mindkét oldalukon aranybarnára őket

És már készen is van a legropogósabb, legkönnyebb tócsni, ami mindig tökéletesen sikerül.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több tökéletes recept és trükk:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

8 szemkápráztató szobanövény, ami hipp-hopp hatalmasra nő

Nem kell profinak lenned a kertészkedésben, és nem kell díjnyertes szobanövény-kollekcióval rendelkezned ahhoz, hogy életben tudd tartani a növényeidet. Szerencsére számos olyan fajta létezik, amely nem igényel szigorú gondozási tervet. Sőt, egy kis odafigyelés is elegendő nekik, hogy hipp-hopp megnőjenek!

Nosalty

További cikkek