Kipróbáltam Rebel Wilson diétáját, és teljesen ledöbbentem, hogy ezzel fogyott le

Újabb sztárdiétát próbáltam ki, méghozzá azt, amellyel Rebel Wilson közel 35 kilót fogyott. Annyit elöljáróban elárulhatok, hogy teljesen megváltozott az ételekkel való kapcsolatom.

Rebel Wilsonról 2 dolog jut eszembe: a hatalmas jokermosolya (igen, a címlapképen ezt próbáltam utánozni, tudom, kevés sikerrel), és az eszméletlen fogyása. Utóbbiról pedig vállaltan beszél, nem úgy, mint Adele, aki szerény véleményem szerint finoman szólva sem 100%-ig őszinte a témát illetően. Ezért is döntöttem úgy, hogy a következő sztárdiéta, amit kipróbálok, Rebel Wilsoné lesz.

Kipróbáltam Rebel Wilson diétáját, és teljesen ledöbbentem, hogy ezzel fogyott le

A módszer

Rebel Wilson a Mary-diétára esküszik, melynek lényege, hogy megváltoztassa az ételekhez való hozzáállásunkat, és megtisztítsa a szervezetünket a méreganyagoktól, na meg persze a túlsúlytól.

A fent említett három dologból nekem leginkább a középsőtől kellett megszabadulnom, hiszen az utóbbi időben kicsit túlzásba vittem az iszogatást, szóval tényleg rám fért egy kis pihenés.

Minden kísérlet egy alapos kutatással indul, így én is utánaolvastam, pontosan hogyan működik ez a módszer. A Good Housekeeping cikkéből kiderült, hogy Rebel Wilsonnak kicsit könnyebb volt a helyzete, hiszen befeküdt a Mary-klinikára, ahol lényegében semmilyen kísértéssel nem kellett megküzdenie. Még egy illatozó, hamburgerszagtól áradó meki előtt sem kellett elsétálnia. Nem úgy, mint nekem.

Az egyik kedvenc vacsoraötletem a 14 nap alatt: spenótos csicseriborsó kecskesajttal (recept itt)

De ez nem szeghette kedvemet! Úgy döntöttem, szállhat a levegőben sült csirke illata, a legcsodásabb tortákat készíthetik el a szerkesztőségben, sőt, sajtos-tejfölös tésztagolyók is hullhatnak az égből, akkor is kitartok 2 hétig.

Kemény szabályok

A kúra egyik lényegi eleme, hogy mellőzni kell az olyan élelmiszereket, amik „mérgezik” az emésztőrendszert, így a diéta csökkentett glutén- és tejfogyasztást ír elő, mivel ezek egyes alkotóelemei emésztőrendszeri problémákat, érzékenységet okozhatnak. Szerencsére a probiotikumokban gazdag tejtermékeket, például kefirt és natúr joghurtot lehet fogyasztani. Az étkezések alapját a rostokban gazdag zöldségek és gyümölcsök, a friss hal és a teljes kiőrlésű lisztekből készült élelmiszerek adják.

A diétának pedig még egy fontos alappillére van:

a táplálékot alaposan, legalább 30-40-szer meg kell rágni nyelés előtt, tehát lényegében kérődző szarvasmarhává kell válnia az embernek, hogy sikeres legyen a fogyása.

Számomra ez volt a legnehezebb pontja a diétának. Én, aki még evés közben is pörög, mint a buszkerék, ezer dologra figyel, és folyton magyaráz? Elképzelni sem tudtam, hogyan fogom lenyugtatni magam 30 percre, negyvenszer megrágni az ételt, és csöndben figyelni az ízekre. Ezen kívül még egy szabályt be kell tartani: nem szabad se tévét, se telefont nézegetni közben.

Egy könnyed ebéd finom zöldségekkel és barna rizzsel (recept itt)

Azt gondolná az ember, hogy ezzel lényegében mindent elvettek tőle, amit szeret csinálni, pedig a módszer pont hogy rávilágít egy nagyon fontos aspektusra: visszakapjuk tőle az ételek szeretetét és valódi ízeit. Pár nap után (esküszöm az életemre) mindent sokkal finomabbnak és ízesebbnek éreztem. A második hét végére pedig már a barna rizsnek sem volt pajtaíze.

Hogy pontosan miket lehet enni?

  • Fehérjék: pisztráng, pulykamell, bárányhús, lazac, marhahús, tofu
  • Zöldségek: spenót, hagyma, retek, sárgarépa, fehérrépa, burgonya, karalábé, paradicsom, édeskömény, brokkoli, csicseriborsó
  • Gyümölcsök: mazsola, sárgabarack, aszalt szilva, alma, bogyós gyümölcsök, gránátalma, narancs, citrusfélék, banán, papaja, mangó, avokádó
  • Teljes kiőrlésű termékek: zab, köles, tönkölyliszt, hajdinaliszt, barna rizs
  • Diófélék és magvak: dió, szezámmag, mandula
  • Tejtermékek: vaj, kecskesajt, kefir, natúr joghurt, parmezán sajt, túró, rizstej, zabtej
  • Fűszerek és ételízesítők: kősó, extra szűz olívaolaj, balzsamecet
  • Italok: zöld tea, gránátalma leve és víz

Mivel a diéta nem szabott meg pontos menüt, így kedvemre variálhattam az alapanyagokat. Bevallom, isteni ételeket ettem, semmiben nem szenvedtem hiányt, csupán annyi volt a problémám, hogy nem mutattak olyan jól a tányéromon. Egyszerűen nem lehetett őket igazán szépen kitálalni.

Sosem gondoltam volna, hogy a joghurtnak ilyen jól áll a túró (recept itt)

Mivel a diéta azon az alapelven működik, hogy a reggelinek királyinak kell lennie ezért én a legtöbbször egy zöldségekkel jól megpakolt rántottával indítottam. Egészen addig, amíg ki nem próbáltam a natúr joghurtot túróval. Mintha egy csodás desszertet készítettem volna. Sosem gondoltam volna, hogy ilyen jól kiegészíti egymást a natúr joghurt és a túró.

Az ebédet nem gondoltam túl: vagy pirított zöldségeket ettem barna rizzsel, vagy valamilyen roston sütött halat kölessel. Néha-néha pulykamellet készítettem, de valahogyan mindig sikerült kiszárítanom, így nem rajongtam érte.

A vacsorára szegényesebb adagot javasoltak, így én valamilyen pirított csicseriborsós ételt tálaltam. Azt hiszem, most jöttem csak rá, hogy a csicseriborsó milyen sokrétű hüvelyes, amit szinte bármilyen zöldséggel tökéletessé lehet varázsolni. Javaslom, hogy ti is bátran kísérletezzetek vele!

Eredményes 14 nap volt

Mivel nálam nem az volt az elsődleges cél, hogy súlyt veszítsek, ezért nem álltam folyamatosan mérlegre. Amúgy is haragszom rá az utóbbi időben, és nem szerettem volna végérvényesen szakítani vele a program végére, ezért csak a kúra elején és végén merészkedtem rá. Két hét alatt 2,5 kiló ment le, ami egészségesnek számít, de amit szerintem sokkal fontosabb megemlíteni, hogy az ételekhez és az étkezéshez való viszonyom is megváltozott: az evésre helyeződött a hangsúly, és az étkezésre lényegében ünnepként tekintettem, aminek meg kell adni a módját. Végül is egy szentélyről, a saját testünkről van szó.


Még több izgalmas kísérlet:

Címlapról ajánljuk

További cikkek