Jeges csodák a mélyhűtőből

Tanácstalan vagy, melyik hűsítővel kényeztesd magad a kánikulában és hogyan készítsd el? Nem baj, ha nincs fagyigéped. Jeges tippek jönnek és egy ráadás: házi tölcsérkészítés.

Fagyigép birtokában kétségkívül könnyebb dolgunk van és az eredmény is kellemesebb, ám gép nélkül sem lehetetlen a házi fagyi előállítása, ráadásul több jéghideg nyalánksághoz egyáltalán nincs szükség a masinára.

Annyiféle finomság kerülhet elő a fagyasztónkból, hogy győzzünk eligazodni. Segítünk és tippeket is adunk elkészítésükhöz.

Fagyi

Általában tojással, tejjel, tejszínnel készül, főzött alapból, de vannak egyszerű, kevert változatai.

  • Minél zsírosabb tejterméket használunk hozzá, annál krémesebb lesz. (Semmiképp se zsírszegény tejjel készítsük, mert azzal a fagyi inkább jeges lesz mint krémes.)
  • Gyümölcsfagyi készítésekor a bogyós gyümölcsöket mindig passzírozzuk át, hogy ne kerüljenek magok a krémbe.
  • A cukros tojássárgáját és a felforrósított tejes részt nagyon óvatosan, több lépésben, hőkiegyenlítéssel keverjük össze, nehogy összekapja a tojást.

  • Ha alkohollal bolondítjuk meg a fagyit, ügyeljünk a szesz mennyiségére, mert ha túl sokat adunk hozzá, nem tud kifagyni rendesen a krém. (1 l fagyihoz maximum 1 ek alkoholt keverjünk.)
  • A kész krémet mindig egy fagyálló és fedhető tálba töltsük.
  • Fagyigép híján marad a keverés: a mélyhűtőbe tesszük a fagyialapot, és 20–30 percenként alaposan átkeverjük. 4–5 órán át folytatjuk a 25 percenkénti keverést, vagy amíg elérjük a kívánt állagot.
  • Tálalás előtt 10–15 perccel érdemes kivenni a házi fagyit a mélyhűtőből.
  • Meleg vízbe mártott fagyis kanállal könnyebben és szebben adagolhatjuk a gombócokat.
  • Ha véletlenül megfeledkezünk a fagyiról, kint hagyjuk a pulton, és megolvad teljesen, TILOS újra fagyasztani!

Sorbet

Többnyire gyümölcspüré vagy gyümölcslé alapú és cukorsziruppal készül. Tejmentes.

  • Készítésekor a víz–cukor arányra ügyeljünk, ha túl kevés a cukor, gyorsan és kőkeményre fagy, ha pedig túl sok, nem fagy meg rendesen, és lágy lesz a sorbet.
  • A fagyihoz hasonlóan, ezt is kb. 20–30 percenként keverjük át.

Van, aki jegesen szereti >>

Granita

Vagy más néven jégkása. Legtöbbször gyümölcsalapú, állagra jóval szemcsésebb, mint a sorbet.

  • Lapos fagyálló tálban készítsük. Időnként keverjük át villával.
  • Tálalás előtt alaposan törjük össze villa segítségével, hogy jó kásás állagú legyen.

Parfé és semifreddo

A parfé felvert tejszínhabbal készül, általában gyümölcspüré hozzáadásával. Formára fagyasztott, szeletelve tálalt. A semifreddo annyi különbséget mutat a parféhoz képest, hogy ebbe tojás is kerül.

  • A semifreddo krémalapját készíthetjük gőz felett, de hőkezelés, főzés nélkül is.
  • Klasszikusan őzgerinc- vagy kenyérsütőformában fagyasszuk, de bátran tölthetjük a krémet különféle szilikon sütőformákba is (kuglóf, koszorú stb.).
  • Bármilyen formát is választunk, mindig béleljük ki folpackkal, mielőtt beletöltjük a krémet, így tálaláskor könnyedén kiboríthatjuk belőle, illetve vissza is tudjuk tenni, ha marad.

Fagyit a briósba! >>

Frogurt

Vagyis fagyasztott joghurt (frozen yogurt). Gyümölcspürével elkevert joghurt, édesítve és fagyasztva. A fagyihoz hasonlóan keverést igényel.

Így készül a házi tölcsér

Következzen végül az ígért ráadás, mert a házi fagyi mellé házi tölcsér dukál! Kövesd Gabys szakácsunk útmutatását, hogy te is saját készítésű tölcsérben kínálhasd a hűsítő gombócokat. (Bár az alábbi receptben Gabys éppen téli fagyit alkotott, ne zavarjon meg senkit, most a tölcsérekre koncentrálunk.)

Még több fagyireceptért ide kattints! >>

A rovat korábbi cikkeit itt olvashatod >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

Ha egyedi ízű, krémesen sós mártogatósra vágysz, ne keress tovább...

Kevés olyan sokoldalú sós mártogatós létezik a világon, mint az extrán krémes állagú, tökéletesen fűszerezett hummusz. A ropogós sárgarépától kezdve a puha pitatöredéken át egészen a szaftos grillkolbászig mindenféle földi jóval kombinálhatod a Fanan hummuszt, aminek most mind a 6-féle ízváltozatát leteszteltük!

Címlapról ajánljuk

„Igaz a mondás, hogy mire a kezüket a kilincsre teszik,...

Májusban nyílt egy hely Szentendrén, ahol új életre kel a paradicsomos káposzta, a tejbegrízt elégedett sóhajok kísérik, és ahol az is barátságot köt a zöldborsófőzelékkel, aki valaha súlyos menzai traumákat szenvedett el. Szászfai Brigitta és Póti Bence, bár nem a vendéglátás felől érkeztek, pontosan tudták, hogy olyan helyet szeretnének nyitni, ahol barátságos a hangulat, ahol nem kell feszengeni, van kraft-IPA csapon, és valami ütős meglepetés a tányéron. Ez lett a Teyföl, amit a nyitás óta egyre lelkesebben látogatnak a vendégek. Indulásról, elvárásokról, csapatszellemről beszélgettünk, a mumussá vált “újragondolt” jelzőt pedig az étterem séfje, Kulcsár Alex segített helyretenni.

Kormos Lili

További cikkek

7 kiváló hazai étterem eldugott településeken

Falusi fine dining, vidéki gourmet – ilyen és hasonló hívószavakkal vonzzák be vendégeiket az ország messzi kistelepülésein is olyan éttermek, amelyek kiemelkedően igényes és előremutató konyhát visznek. A műfaj koronázatlan királyai persze egyértelműen a Dudás-testvérek: ők anno az Anyukám Mondtával feltették Encset a gasztrotérképre, az első között megmutatva, hogy egy eldugott kis községben vagy kisvárosban is lehet éttermi sikersztorit csinálni.