A pár perces házi savanyúság, aminek minden konyha örül: ecetes lilahagyma

Ha egy gyorsan elkészíthető és végtelen módon felhasználható extrát keresel, ezt a gyorsan savanyított lilahagymát pont neked találták ki.

Pár mozdulattal és hozzávalóval készül ez a gyors savanyított lilahagyma. De miért legyen mindig egy üveg a hűtődben belőle? Szinte bármilyen elő- vagy főételhez remek kiegészítő lehet színben, textúrában és ízben. Elronthatatlan, kihagyhatatlan, megunhatatlan: ez a gyors savanyított lilahagyma.

Hogyan készül?

Minden kedvenc savanyúságunk egy (vagy több) zöldséggel, ecettel és sóval kezdődik. Ennél a hagymás csodánál sem lesz más a helyzet. Alig kell dolgoznunk érte, szinte magát készíti, nekünk már csak élvezni kell.

Tetszőleges mennyiségű lilahagymát pucoljunk meg, és vágjunk vékony szeletekre. Érdemes a gyökér irányába szeletelni, ettől kevésbé esnek szét az így kapott félholdak. A savanyításhoz öntsünk össze azonos mennyiségű ecetet és vizet. Használhatunk egyszerű étel- vagy akár vörösborecetet, mindegyikkel ugyanolyan finom lesz. A keverékhez adjunk egy nagy csipet sót (ha édesebben szeretjük a savanyút, akkor egy evőkanál cukrot is), majd forraljuk fel.

A pár perces házi savanyúság, ami minden konyhába kötelező

A hagymákat tegyük egy tiszta befőttesüvegbe vagy tálba. Öntsük rá a felforralt folyadékot, és hagyjuk állni pár órát.

Onnan tudjuk majd, hogy elkészült, ha az egésznek kellemes halványlila-rózsaszín színe lesz.

Persze, ha vörösborecetet használtunk, ezt nem fogjuk látni, kénytelenek leszünk megkóstolni.

A kész hagyma savanyú, harsány színű és enyhén roppanós kell, hogy legyen. Mivel nem főztük meg teljesen, marad benne némi tartás, de pont ez a jó benne. Bármihez adjuk, elképesztő kontrasztot nyújt majd ízével, állagával és színével.

Alakítsuk kedvünkre

Persze nagyon finom így is, de még tovább fokozhatjuk savanyított hagymánkat: tegyünk bele szárított vagy friss fűszereket. A frisset (pl. petrezselyem, koriander) nagyobb darabokban adjuk hozzá. Amennyiben szárított egész fűszereket használunk (pl. koriandermag, kömény, bors), érdemes őket egy száraz serpenyőben pár percig melegíteni, hogy az ízük még intenzívebb legyen.

Kedvünkre változtathatjuk a savanyúságban a hagymafajtákat is. Tehetünk bele vöröshagymát (ne túl sokat, mert erősebb az íze, mint a lilának), fokhagymaszeleteket, salottát, újhagymát.

Ha csípősre szeretnénk, mehet bele hegyes erős vagy chili is.

Mibe tegyük?

Annyi lehetőségünk van, hogy szinte nem is tudjuk majd, mihez próbáljuk ki először. Mivel savanyú, majonézes salátákban tökéletes helye lesz. De frissessége passzol majd zöldsalátáinkhoz is.

Tegyük szendvicsekbe: grillezett, fűszeres húsok és zöldségek mellé találó párosítás. A harsogó szálakba harapva roppant boldogok leszünk. A gyroshoz hasonló tortillás tekercsek is szívesen befogadják a savanyúságot, használjuk azokban is bátran.

Díszítsük vele szaftos egytálételeinket. Mindegy, hogy húsból vagy zöldségből készült, egy villányi lila kupac a tetején éttermi szintre emel bármilyen főfogást.

Nem kell azonnal felhasználnunk, a hűtőben akár hónapokig eláll. Az ecet jótékony hatása, hogy némileg konzerválja a hagymaszeleteket, így bármikor élvezhetjük ezt a csodás, friss kiegészítőt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Töltsd meg a hűtőd és a gyomrod mindenféle jóval:

Forrásunk volt

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek