Így használd az "uncsi" téli gyökérzöldségeket izgalmasan

Február vége felé járunk, ilyenkor aztán már tényleg szükség van minden kreativitásunkra ahhoz, hogy változatos, vidám ételeket varázsoljunk az asztalra úgy, hogy már mindenki a friss, tavaszi zöldekre áhítozik. Az ötletesen elkészített gyökérzöldségekkel ez sikerülhet.

Tartalmas levesek, egytálételek, mély ízű mártások finom húsokkal – ilyenkor ezekre a finomságokra van szüksége az embernek, hisz kint röpködnek a mínuszok, jól esnek ezek a nehezebb ételek. De amikor már hosszú hónapok óta ezek vannak porondon, érthető, hogy vágyunk valami könnyebb, zöldebb, frissebb ízre is. Bár a szupermarketek polcain most is megtaláljuk a legtöbb friss zöldfűszert, paradicsomból és paprikából sincs hiány, ezek azért nem a szabadföldön termett, nyári, ízzel teli darabok. A friss, nem primőr árura pedig még hosszú heteket kell várni. A gyökérzöldségek viszont a megmentőink lehetnek!

A répafélék tepsiben is végezhetik - hagyma, krumpli, cékla, sütőtök is mehet mellé + némi rozmaring, olaj

Ne keseredjünk tehát el: a gyökérzöldségeket többféle módon elkészítve vihetünk egy kis színt és frissességet a hétköznapokba. Sokan nem tudják, de nemcsak a sárgarépa, a fehérrépa vagy a pasztinák tartozik a zöldségek ezen kategóriájába, hanem az édesburgonya is, és még megannyi zöldség, amiket itthon kevésbé vagy egyáltalán nem ismerünk, vagy azért mert kulturálisan nem honosodtak meg vagy azért, mert a klíma nem megfelelő számukra.

Sárgarépa, fehérrépa – lila répa?!

A sárgarépára sem gondolnánk, hogy mennyi változata ismert és kedvelt, itthon ugyanis csak a narancssárga változata az elterjedt. Ám létezik citromsárga, sőt lila répa is, ezekkel néha találkozhatunk piacokon vagy nagyobb boltokban. Az Iránból származó sárgarépanövény eredetileg kívül lilás-fekete, belül pedig fehér színű volt, ebben a formában kezdték emberi táplálkozásra használni, mintegy 1000-1200 évvel ezelőtt, de időközben a genetikai mutáció útján létrejött narancssárga színű változat szinte teljesen kiszorította a piacról az eredeti változatot.

Az utóbbi időben újra kezdik felfedezni Európában is: a fekete vagy sötét lilás színváltozatú sárgarépa különleges értéke, hogy magas arányban tartalmaz vitaminokat, valamint egyéb, kedvező étrendi hatású anyagokat (béta-karotin, kálium, mangán), ugyanakkor rosttartalma is magas, kalóriatartalma pedig alacsony.

Legyen sárga vagy fehér, vagy akár lila, a répát nemcsak levesekben tudjuk használni. Hasábokra vágva, picit megpárolva még ressen is tálalhatjuk, de ha forró sütőbe tesszük és körbepirítjuk, igazán kijönnek különleges édes-földes ízei. Sőt, a sárgarépát egészben lassan körbegrillezve és sóval, borssal, füstölt paprikával fűszerezve nagyszerű vegán „kolbászként” is fogyaszthatjuk.

Petrezselyem és fehérrépa

Bár a petrezselymet gyógynövényként és fűszernövényként már ősidők óta kedvelik és használják, gyökérét, a fehérrépát csak a rómaiak kezdték el fogyasztani: sok C- és K-vitamint, rezet, jódot és vasat tartalmaz, viszonylag magas a nátrium-, folsav-, kálium-, kalcium-, foszfor- és fehérjetartalma, valamint nagyobb mennyiségű rost is található benne.

A különböző répákból készülhet krémleves vagy akár püré is, ami húsos fogások igazi kísérője. A különböző krémek ízén rengeteget dob, ha a pürésített és passzírozott zöldséghez bőven adunk vajat is, az íze így egészen koncentrált lesz.

Tudtad, hogy a sárgarépa zöldje is ehető?

Azt pedig sose felejtsük el, hogy nemcsak a fehérrépa zöldje, azaz a petrezselyem használható a konyhában, hanem a sárgarépáé is ehető! Nem kell automatikusan kidobni: készüljön belőle jóféle olívaolaj, kemény sajt és valamilyen olajos mag hozzáadásával pesztó, amit aztán szendvicsekben, krémlevesekhez, húsok mellé, főzelékeken, sajtokon, sült zöldségekhez nagyszerűen használhatunk.

Pasztinák (más néven paszternák)

A sárgarépa rokona, de nem egyenlő a fehérrépával: ez a pasztinák (vagy paszternák), amely ízében nagyon hasonlít a fehérrépára, ám annál édesebb, koncentráltabb, fűszeresebb íze van. Sok országban gyakorlatilag ezt használják a fehérrépa helyett, ám itthon nem annyira elterjedt.

Ha klasszikus, magyaros húslevesbe használnánk, figyeljünk arra, hogy tényleg sokkal erősebb íze van, mint a fehérrépának, így egészen kevés is elég belőle. Köretként magában sütve vagy párolva is nagyszerű, de a paszternákot kombinálhatjuk krumplival is – így íze kevésbé lesz karakteres, de például a vele készült krumplipürét nagyszerűen feldobja.

A batáta vagy édeskrumpli mára itthon is elterjedt zöldségünk, ennek is létezik rendkívül sokféle változata az egészen fehértől, a világos és harsogó narancssárgán át a liláig. Gyakorlatilag ugyanúgy használhatjuk, mint a krumplit, íze persze édesebb, a sütőtökhöz egészen hasonló. Ha répákkal, fehérrépával párosítjuk, egészen különleges, édes, de közben sós ételekhez nagyon jól illő köreteket tudunk készíteni belőle.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Még több alapanyagra vágysz?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek