Így lesz feledhetetlen és tökéletes a húslevesed

Ahogy megérkeznek a hidegebb, őszi napok, az ember rögtön a melegítő, gondoskodó ízekre vágyik. Ilyenkor esik legjobban az aranyló húsleves is, amelyről most megtudhatod, hogy készítheted el a legfinomabban.

Ahány ház, annyi szokás, így van ez a húsleveskészítés terén is, a világ szinte minden táján készítik, de még családon belül is vannak különbségek abban, hogy ki milyen ízesítéssel és húsból, milyen hús-zöldség aránnyal szereti, a belevaló tésztaféléket nem is említve. A húsleves nemcsak egy nemzet gasztronómiai kultúrájának meghatározó eleme, hanem olyan különleges, gyógyító étel, amelynek egészségre gyakorolt jótékony hatásait évezredek óta mindenütt elismerték. A meghűlés kezelésére generációk óta az egyik legismertebb népi gyógymódként alkalmazták a gazdag húslevest, amelyről több kutatás is bebizonyította, hogy gyulladáscsökkentő hatású, és melegen fogyasztva segíthet enyhíteni a felsőlégúti tüneteket.

Emellett a csontos húsokból főzött gazdag alapléről is számos kutatás bizonyította be, hogy olyan vitaminokat, nyomelemeket, fehérjéket tartalmaz, amely jót tesz az emésztésnek, a csontoknak, a bőrnek és a hajnak, a húsban található kollagén is kioldódik a főzés során, így egyfaja multivitamin-készítményként is tekinthetünk a vasárnapi gőzölgő húslevesünkre.

Milyen húsból a legjobb?

Nincs arra kőbe vésett szabály, hogy milyen fajta húsból főzhető a legjobb leves, ahogy azt sem mondhatjuk, hogy csak egyfajta, vagy épp csakis többféle húst főzzünk a levesbe, mert csak akkor lesz igazán finom. Egy fontos szabály van: a hús minősége legyen megfelelő, valamint mindig legyen csontos hús a levesben, mert a csontokból kioldódó kollagén és zsír fogja majd megadni az igazi gazdagságát.

Hidegen, melegen kezdjük?

A húslevesfőzés nem éppen a leggyorsabb konyhai művelet, a leggazdagabb ízt tényleg a hosszan, alacsony lángon való gyöngyöztetéssel érhetjük el, ám jó, ha tudjuk, húslevest lehet főzni kuktában is! Ezzel jelentősen lerövidíthetjük a főzési időt, ám ugyanolyan koncentrált ízt kapuk, mintha hosszú órákig főztük volna. Vannak, akik főzés előtt átpirítják a csontos húsokat, és csak utána teszik fel főzni. Alapvető szabály azonban, hogy az ázsiai rameneken kívül a többi húslevesféle főzésénél a húst először mindig magában, és mindig hideg vízben tegyük fel főzni.

Habozni, ne habozni?

Az, hogy eltávolítjuk-e a húsból kifővő habot, mielőtt beletesszük a levesbe a zöldségeket, szintén csak ízlés kérdése. Személyes tapasztalatom azonban az, hogy ha leszedem a habját, biztosan nem lesz zavaros a leves, így én ezt a lépést sosem hagyom ki. Vannak, akik annyira lassan főzik, hogy van ideje a keletkező habnak szép lassan magától eltűnni. Ez is egy jó megoldás, ha azonban tudjuk, hogy nem lesz négy-öt óránk lassan gyöngyöztetve főzni a levesünket, inkább habozzuk le.

Milyen zöldség kell bele mindenképp?

Erre sincs általános szabály, itthon klasszikusan répa, fehérrépa, hagyma és zeller kerül bele, de gondoljunk csak az ázsiai ramenekre és a phora, amelyhez számos itthon egzotikusnak számító hozzávaló is kell (Pl. gyömbér, csillagánizs, fahéj), vagy arra, hogy más országokban nem elterjedt a petrezselyemgyökér, ezért másfajta gyökérzöldségekkel főzik a húslevest. Van, aki szentségtörésnek tartja, hogy gomba, zöldborsó, vagy épp kelbimbó kerüljön a levesbe, mások pedig még zöldpaprikát is tesznek bele. Ne féljünk kísérletezni, senkinek sem tartozunk elszámolással, mert mi kicsit szokatlanabb zöldségekkel szeretjük a húslevest.

Húsleves palacsintabetéttel gyerekeknek

Mivel gazdagíthatjuk?

A levesbetétek száma szintén rendkívül változatos, itthon a leggyakrabban cérnametélt vagy csigatészta használatos, de a levesgyöngytől kezdve a palacsintán és a tortellinin át a különböző ázsiai tésztákig rengetegféle tésztával gazdagíthatjuk a levest. Sőt, az alkohol használata sem tiltott: az ököruszálylevest sokszor 3-4 cl konyakkal készítik, a levesbe kerülő húsokat főzés előtt átpirítják, és meglocsolják a konyakkal. Különleges, mély ízt ad az ételnek.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek