7 magas foszfortartalmú étel a csontok egészségéért

A foszforfogyasztás a csontok egészségéért elengedhetetlen, különösen a kor előrehaladtával. 7 magas foszfortartalmú ételt hoztunk, őket feltétlen építsd be az étrendedbe!

Ettél ma már foszfort? Nem tudod? Az olyan sztár ásványi anyagok mellett, mint a magnézium, kalcium vagy vas, kevés figyelem jut a foszfornak, kevesen is ismerik, de szerencsére a foszforhiány viszonylag ritka, mivel sok könnyen hozzáférhető ételben megtalálható, mégis rendkívül fontos szerep jut neki.

7 magas foszfortartalmú étel a csontok egészségéért

A foszfor elengedhetetlen az erős csontokhoz és fogakhoz, ugyanis ezekben tárolja szervezetünk ezt az ásványi anyagot, emiatt pedig ez a második leggyakoribb ásványi anyag a szervezetben.

A foszfor az izomzat megfelelő működéséhez is nélkülözhetetlen, sejtjeink és génjeink kulcsfontosságú elem, és részt vesz a szervezet azon folyamatában, amikor az ételt felhasználható energiává alakítja át.

A nem elegendő mennyiségű foszfor fogyasztása étvágytalansághoz, vérszegénységhez, izomgyengeséghez, koordinációs problémákhoz, csontfájdalmakhoz, lágy és deformálódott csontokhoz, nagyobb fertőzésveszélyhez, a bőr égő vagy szúró érzésérzetéhez és zavartsághoz vezethet. Szerencsére, ha odafigyelsz a táplálkozásodra és sokszínűen étkezel, akkor elegendő foszforhoz jut a szervezeted.

Vesebaj esetén vigyázz vele!

Fontos hozzátenni, hogy a veseelégtelenségben szenvedő embereknél épp az ellenkezője, vagyis a foszforfogyasztás mérséklése ajánlott, mivel a betegség akadályozhatja a foszfát szabályozását a szervezetben, ami túl magas szintet eredményezhet.

Mennyi foszforra van szükséged?

A legtöbb férfinak és nőnek 19 éves kor felett körülbelül 700 mg foszforra van szüksége naponta az amerikai Dietary Guidelines for Americans ajánlása szerint. A fiatalabbaknak valamivel több foszfor kell, így 14-18 éves kor között (fejlődésben lévő szervezet ugyebár, amikor épp a csontok nőnek) az ajánlott napi mennyiség 1250 mg.

Következzen az a 7 étel, amivel pedig könnyedén gondoskodhatsz a napi bevitelről:

Szardínia – 85 grammban 417 mg foszfor van

A szardínia szuper foszforforrás, és számos egyéb pozitív egészségügyi hatása van. Tele van kalciummal, ami különösen hasznos lehet azok számára, akik tejmentes kalciumtartalmú ételeket keresnek. A szardínia jelentős mennyiségű D-vitamint is tartalmaz, ami szintén jót tesz a csontoknak, valamint B12-vitamint, ami az agy, a sejtek és az idegek egészségéhez nélkülözhetetlen.

Tökmag – 30 grammban 332 mg foszfor van

Amellett, hogy jelentős a foszfortartalma, a tökmag növényi eredetű fehérjeforrás, amely különösen fontos a vegetáriánusok számára, és egészséges zsírokat, rostokat és rengeteg magnéziumot találunk benne. Szórd meg vele a salátádat, sült zöldségeidet, zabpelyhedet, joghurtodat, turmixodat, vagy pirítsd, és dobd fel vele a tacódat!  

Csirkehús - 30 grammban 304 mg foszfor van

Amellett, hogy jelentős mennyiségű foszfor van benne, kézenfekvő fehérjeforrás, ez pedig rendkívül fontos az egészséges izmok felépítéséhez és fenntartásához, annak ellenére, hogy egy sovány húsról van szó.

Pulykahús – 30 grammban 298 mg foszfor van

A pulyka egy másik sovány fehérje, amely nagyszerű foszforforrás.

Lazac - 85 grammban 217 mg foszfor van

A lazacról mindenki tudja, hogy szuperegészséges, az Ómega-3 zsírsav a legismertebb benne, de olyan nehezen hozzáférhető tápanyagok is rejtőznek benne, mint a D-vitamin. Emellett a lazac jótékony gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik, és bizonyos krónikus betegségek kockázatának csökkenése is köthető hozzá.

Joghurt – 156 grammban 212 gramm foszfor van

A sima görög joghurt remek snack napközben: megtalálható benne a csonterősítő tápanyagok triója, vagyis fehérje, kalcium és foszfor. Ha magában nem annyira szereted, próbáld ki ételekhez keverve, akár tejföl vagy majonéz helyettesítésére.

Tojás – két darabban 191 mg foszfor van

Ha tojással kezded a napot, akkor az ajánlott foszformennyiség 30 százalékát azonnal le is tudtad. A tojás emellett fehérjében is gazdag, és tele van tápanyagokkal, így A-, D-, E- és K-vitaminnal, biotinnal, vassal és szelénnel. Továbbá folsav és kolin is van benne, amelyek szintén nagyon fontosak a szervezet működése szempontjából. A sárgáját semmiképpen se hagyd ki, hiszen ebben van a legtöbb foszfor!

Forrásunk volt.


Még több az egészséges életmódról:

Címlapról ajánljuk

További cikkek