Régi idők receptjei – aludttejes prósza készül, házi aludttejből

Az aludttej régen szinte minden háztartásban napi rendszerességgel fogyasztott élelmiszer volt, manapság azonban alig találkozunk vele. Most elevenítsük fel, hogyan is készül, és mi mindenre használható a konyhában.

Az aludttej egyike azoknak a dolgoknak, amelyeket sajnos az élelmiszeripar fejlődésével és az étkezési szokások megváltozásával majdnem teljesen elveszítettünk. Míg korábban szinte mindennapos volt a fogyasztása, ma már szinte különlegességnek számít. Leginkább azért, mert a boltokban kapható tejek nem képesek arra, amire a nyers, zsíros tehéntej képes: nem tudnak „elaludni”. Ha mégis olyan szerencsések vagyunk, hogy valahonnan tudunk szerezni kezeletlen tejet, mindenképpen készítsünk egy adag aludttejet, majd abból további finomságokat. Lássuk, pontosan mit!

Íme, a házi aludttejem

Milyen tejet lehet „altatni”?

Egészen valószínű, hogy a legtöbben valamilyen dobozos, hőkezelt tejet fogyasztunk otthon. És míg ez a hőkezelés lehetővé teszi számunkra, hogy sokkal hosszabban ihassuk a tejet, sokkal tovább tárolhassuk a hűtőben, sajnos a nyers tej legtöbb előnyét elveszítjük a folyamat során.

Éppen ezért aludttejet csak nyers, kezeletlen tejből lehet készíteni, amit valószínűleg a boltban nem, csak valamilyen piacon fogunk megtalálni.

Budapesten, a legtöbb vásárcsarnokban és termelői piacon kapható nyers tej, vidéken pedig a kistermelőktől vagy a nagyobb tejgazdaságoktól vehetünk ilyet. Ez lesz a legalkalmasabb az altatásra, mivel sokkal fogékonyabb a különböző jó baktériumok befogadására. Bármennyire próbálkozunk is, a bolti tejből soha nem lesz aludttej.

Hogyan „alszik el” a tej?

Sokaknak azért lehet taszító vagy félelmetes az aludttej koncepciója, mert tulajdonképpen egy „romlott” tejtermékről van szó. Ez pedig az egyik leginkább került élelmiszer a konyhában, talán a rossz húson vagy tojáson kívül.

Pedig semmi rossz nincsen az aludttejben: csupán annyi történik, hogy a levegőben lévő mikroorganizmusok segítségével a tej megalvad. Ez a tejsavbaktériumok munkájának köszönhető.

Tehát egész egyszerűen annyi dolgunk van, hogy a nyers tejet egy naptól védett, de meleg (a legjobb a 30 fok), tiszta levegőjű helyre tegyük, ahol nagyjából egy nap alatt megalvad. Érdemes valamilyen kendővel letakarni, hogy kapjon levegőt, de ne szálljon bele a por, a kosz.

Az aludttejes prósza receptjét megtalálod ITT

Amikor megalvadt a tej, kissé sűrűbbnek, esetleg enyhén darabosnak tűnik majd. Betehetjük még a hűtőbe egy éjszakára, itt még tovább dolgoznak az organizmusok, és az aludttejnek még jobb íze lesz.

Persze az aludttej sem áll el örökké: érdemes hűtőben tárolni, és 1-2 napon belül elfogyasztani vagy felhasználni.

Mit készítsünk az aludttejből?

Az aludttej mind állagra, mind ízre hasonlít egy kicsit a joghurtra. Persze nem teljesen olyan, és egy kicsit különlegesebb, de összességében egy jó kiindulási pont ez a hasonlat. Savanykás, krémes, félúton a folyékony és a sűrű között.

Az aludttejes prósza receptjét megtalálod ITT

Ez pedig lehetővé teszi, hogy bármilyen receptben felhasználjuk joghurt, görög joghurt vagy kefir helyett. Sokkal komplexebb ízélményt kapunk majd, mivel az aludttej nem ipari körülmények között, hanem „vadon” készül, ezért az aromája is sokkal természetesebb.

A legtöbben talán magában, egy bögréből kanalazva szeretik a legjobban, esetleg friss gyümölccsel vagy lekvárral. Egy fokkal modernebb út, ha granolát vagy müzlit teszünk bele, de saláták és nyers zöldségek kísérője is lehet.

Belekeverhetjük sütemények, palacsinták, kelt tészták, kekszek és más sütemények tésztájába: mind édes, mind sós ízekkel együtt tud működni. Főzhetünk is vele: csakúgy, mint ha tejföllel tennénk, készíthetünk vele leveseket, főzelékeket.

Az aludttejes prósza receptjét megtalálod ITT

Készítsünk aludttejes prószát!

Mégis az egyik legkülönlegesebb régies recept, ami aludttejet használ, az a prósza. Ez tulajdonképpen egyfajta tejpite, aminek a tésztája végtelenül egyszerű, az elkészítése pedig még annál is könnyebb.

Zala, Vas és Somogy megyékben előszeretettel készítik, a legtöbbször szilvalekvárral és édes tejföllel pöttyözve. Mivel szerencsés helyzetben vagyok, és hozzájutottam némi nyers tejhez, el tudtam készíteni egy adag aludttejet, amiből pedig a lenti csodás prósza született.

Az aludttejes prósza receptjét megtalálod ITT

Hozzávalók: 450 g aludttej, 180 g liszt, 2 db tojás, 2 ek cukor, 1 csipet só, 4 ek lekvár, 1 ek vaj

Az aludttejet, cukrot, sót és tojást elkeverjük egy nagy tálban, majd annyi lisztet adunk hozzá, hogy egy palacsintatésztánál sűrűbb masszát kapjunk.

A sütőnket előmelegítjük 180 fokra, és kikenünk vajjal egy nagy kerámiaedényt vagy tepsit. Beleöntjük az aludttejes masszát, majd a lekvárból pöttyöket teszünk a tetejére. Ha szeretnénk, megszórhatjuk egy kevés cukorral is.

Nagyjából 15 percig sütjük, amíg egy kicsit meg nem pirul a széle, és a tészta már nem nyers.

Az aludttejes prósza receptjét megtalálod ITT

Az aludttejes prósza teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

Fotók és recept: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több nosztalgikus, házias recept:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek