Megsütöttem nagymamám foszlós buktáját 4 régi-új töltelékkel

Gyakran nem receptekből, hanem emlékekből főzünk, és ilyenkor születnek az igazán finom ételek. A most következő bukta számomra mindenképpen ezek közé tartozik: egy nagy halom bedagasztott, megsütött, porcukorral jól meghintett emlék.

Évek óta tartó „probléma” volt számomra, hogy sehol nem találtam rendes buktát. Ez alatt pedig természetesen nem a kissé szikkadt, fullasztó tésztára gondolok, aminek tátongó gyomrába egy tömbnyi hitlerszalonnát helyeznek. Ugyanis a legtöbb helyen ezt értik bukta alatt. És persze nem várható el egy átlagos ipari pékségtől, hogy olyan buktát süssön, ami régi szép emlékeket kelt a süteményt majszoló illetőben. Ez a hozzávaló nem része a recepteknek. Ha ilyen buktát szeretnénk, kénytelenek leszünk visszamenni minden kulináris élvezet gyökeréhez: a gyerekkorhoz. Ott rejtőzik ugyanis a legtöbb étel (számunkra) tökéletes formája. Visszamentem, mutatom, mit hoztam magammal.

A foszlós bukta receptjét ITT találod / Fotó: Lakos Benedek

Minden bukták buktája

Igen sokat köszönhetünk a nagymamáinknak, főleg, ha kedvenc ételekről van szó. Minden unoka életének szerves része a nagyszülők felől érkező kényeztetetés, általában ehető formában. Így alakul ki szépen-lassan az ízlésünk alapja.

Nálam például ez az alap magába foglalja az aranyló húslevest csirkelábbal, az aromás vadast, az enyhén csípős csirkepörköltet és a mellettük terpeszkedő, megszokottnál nagyobb galuskákat.

Azonban ezeken túl mégis inkább a sütemények voltak rám a legnagyobb hatással.

Talán azért, mert megtartottam (egy többé-kevésbé normális gyerekhez méltó) édességimádatomat, míg a húsevést pár éve elhagytam. Vagy, mert mindig is vonzott a sütés világa. De egészen egyszerűen az is lehet, hogy ezekben a süteményekben találom meg a mai napig is a legtöbb otthonos, lisztes kezű, konyhaillatú emléket.

A számomra tökéletes buktát mindig is a nagymamám sütötte. Ott sorakoztak egymás mellett a régi tepsiben a még meleg, aranybarnára sült, foszlós, lehetetlenül puha sütemények, melyek sűrű szilvaízt rejtettek magukban, tetejükre pedig pár perccel később már havazott is a finom, fehér porcukor. Na, ezt hoztam magammal!

A foszlós bukta receptjét ITT találod / Fotó: Lakos Benedek

Saccperkábé

Amikor egy nagymama süt, úgy tűnhet a mellette álló unokának, hogy minden egyes süteményt fejből tud a nagyi, anélkül, hogy még csak a receptkönyv irányába is pillantana. Persze aztán utólag kiderül, hogy minden ételnek van egy eredeti forrása, legyen az egy ük-ük-ükvalaki, a szomszédasszony, végső esetben F. Nagy Angéla. Ez a forrás pedig az évek során része lesz a nagymama gyűjteményének, amit szigorúan a fejében tart.

Ez gyakran azt is jelenti, hogy a konkrét receptet elég nehéz összeszedni, főleg akkor, ha annak az alapját is egy olyan korban írták, amikor a hőlégkeverés még a láthatáron sem volt. No, de sebaj, egy kis kutakodás nem ártott még senkinek, így nekem sem.

A fent említett bukta eredeti receptje F. Nagy Angélától származik, ezért nem meglepő hát, hogy kissé hasraütésszerűen történnek benne a dolgok. Szebben mondva a szakácsnak igen sokat kell hagyatkoznia a megérzéseire, például a mennyiségek, a sütési hőfok és idő tekintetében. De végülis nem ez a nagymama-receptek szépsége?

Kissé aggasztott azért a dolog: hiszen mi történik akkor, ha a megsült bukta teljesen más lesz, mint amire emlékeztem, csak azért, mert egy mililiterrel kevesebb tejet teszek a tésztába? Vagy tovább sütöm, és kiszárad? Abszolút nem nagy felelősség, igaz? Mindenesetre belevágtam a dologba, „lesz, ami lesz” alapon.

Töltelékből sosem elég

Nálunk a bukta mindig szilvalekvárral készült, nekem a mai napig ez az abszolút kedvencem. Azonban ez sosem jelenti azt, hogy ne lennék nyitott új ízekre. Ezért megálmodtam négy különböző tölteléket, amiket el tudtam képzelni buktaköntösben.

A foszlós bukta receptjét ITT találod / Fotó: Lakos Benedek

És így születtek meg a következő sütemények:

  • aszaltszilva-krémes bukta
  • túrós-málnás bukta
  • meggyes-mákos bukta
  • almás-diós bukta

Mivel a receptből 12 sütemény készíthető el, épp 3-3 darab készült minden ízből. Persze ezek az arányok tetszőlegesen alakíthatók, az ember kénye-kedve szerint.

A megsült buktákról elöljáróban csak annyit mondanék, hogy mind az elkészítés során, mind a porcukorhintés közben, mind abban a pillanatban, amikor végre beleharaptam a süteménybe, fejben visszatértem a régi konyhába, ahol a kelt tészta otthonos illatában vártam az első langyos, foszlós, szeretetettel készített süteményt. Remélem, másnak is hasonló élményben lesz része tőle.

A foszlós bukta receptjét ITT találod / Fotó: Lakos Benedek

Süssünk régimódi foszlós buktát!

Hozzávalók a tésztához: 250 g finomliszt, 250 g rétesliszt, 30 g élesztő, 3 ek porcukor, 2 tojássárgája, 3 ek olaj, csipet só, 250 ml tej

Hozzávalók a sütéshez: 150 ml tej, 2 ek porcukor

Hozzávalók a szilvás töltelékhez: 50 g aszalt szilva, 1 dl vörösbor, 1 tk méz

Hozzávalók a mákos töltelékhez: 30 g darált mák, 1 tk porcukor, 70 ml tej, 2 ek meggylekvár

Hozzávalók a túrós töltelékhez: 1 ek málnalekvár, 1.5 ek túró, 1 tk tejföl, vanília, 1 tk porcukor, 1 tk citromhéj

Hozzávalók az almás töltelékhez: 25 g almapüré (sűrű), 25 g darált dió

A kétféle lisztet keverjük el egy nagy tálban a sóval és két evőkanál porcukorral. 100 ml langyos tejben keverjük el a maradék egy evőkanál porcukrot, majd morzsoljuk bele az élesztőt, és hagyjuk felfutni.

Készítsünk gödröt a liszt közepén, majd tegyük bele a tojássárgáját és a felfutott élesztőt. A tésztának nagyjából további 150 ml tejre lesz szüksége ahhoz, hogy összeálljon, de ez a hőmérséklettől és a liszt minőségétől függően több vagy kevesebb is lehet. Egy ruganyos, de nem túl lágy tésztát kell kapnunk.

A foszlós bukta receptjét ITT találod / Fotó: Lakos Benedek

Dagasszuk a tésztát nagyjából 5-7 percig, hogy sima felületű gombócot kapjunk. Tegyük vissza a tálba, és adjuk hozzá az első kanál olajat. Dolgozzuk el rendesen, és jöhet a második kanál olaj. Ha ezt is szépen beledolgoztuk a tésztába, csorgassuk bele a harmadikat is, és gyúrjuk simára.

Tegyük meleg helyre a tésztát, és letakarva kelesszük 60 percig. Közben készítsük el a töltelékeket.

A szilvás töltelékhez főzzük teljesen puhára az aszalt szilvát a borban. Mielőtt felforr, adjuk hozzá a mézet is. Amikor teljesen szétfőtt, turmixoljuk krémesre, és hagyjuk kihűlni.

A mákoshoz forraljuk fel a tejet a porcukorral, majd öntsük hozzá a darált mákot. Főzzünk belőle sűrű krémet, majd vegyük le a tűzről. Amikor kihűlt, keverjük el benne a meggylekvárt.

A foszlós bukta receptjét ITT találod / Fotó: Lakos Benedek

A túróshoz törjük össze egy tálban a túrót, majd dolgozzuk hozzá a tejfölt, porcukrot, vaníliát és citromhéjat. Végül forgassuk össze a málnalekvárral, de ne keverjük össze teljesen.

Az almáshoz keverjük össze az almapürét a darált dióval, hogy masszívabb, de kenhető masszát kapjunk. Ha túl folyós lenne az almapürénk, az összekeverés előtt főzzük sűrűre.

Ha megkelt a tésztánk, gyúrjuk át, majd nyújtsuk ki téglalap alakúra. Vágjuk 12 részre, hogy a darabok nagyjából 4 centi szélesek és egy ujjnyi hosszúak legyenek. Kenjünk ki egy magas falú tepsit vajjal.

Mindegyik kis téglalap közepére tegyünk egy teáskanál tölteléket. Hajtsuk fel először a két rövidebb szélét, hogy ne folyjon ki a sütőben a töltelék. Majd tekerjük fel a tésztát, és a lezárt felével lefelé tegyük a tepsibe. A bukták között minimális rést hagyjunk, mert még nőni fognak a sütőben.

A foszlós bukta receptjét ITT találod / Fotó: Lakos Benedek

Kapcsoljuk be a sütőnket 180℃-ra, és azonnal tegyük be a buktákat, hogy a felmelegedés folyamata alatt még keljenek egy kicsit. Összesen 35 percig fognak sülni.

Nagyjából 25 perc elteltével, vagy amikor a bukták teteje már kissé sült, de még nem kezdett el barnulni, locsoljuk meg a süteményt 150 ml langyos tej és 2 evőkanál porcukor keverékével. Ne áztassuk el a buktákat, csak egy ecsettel vagy kiskanállal öntözzük meg őket alaposan. Ettől lesznek igazán puhák és szép fényesek.

Süssük készre a buktákat: a tetejüknek szép barnának kell lennie. Vegyük ki a sütőből, és hagyjuk hűlni őket a tepsiben, majd hintsük meg őket porcukorral. Tálaljuk langyosan, ha pedig nem fogyna el azonnal, tároljuk konyharuha alatt.

A foszlós bukta teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

Fotók és recept: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több klasszikus, jól ismert és szeretett étel:

Címlapról ajánljuk