Akkor most mégsem kell lehabozni a húslevest?

Anyukánk és nagymamánk tuti lehabozza a hétvégi húslevest. "Máskülönben zavaros lesz" - mondják. De tényleg így van? Nyomoztunk kicsit. 

Húslevest gyakran készítünk a szerkesztőségből. Van köztünk, aki anyaként, a családnak főzi a húslevesek húslevesét - a marhacsontból és -húsból, hosszú órákig lassú tűzön gyöngyöző, szigorúan aranysárga marhahúslevest. És persze vannak a csirkehúslevesesek, ami jóval gyorsabb, olcsóbb is, sokunk pedig még pluszban ázsiai irányba is elviszi a receptet, és például chilivel, gyömbérrel, szójaszósszal bonyolít.

NA DE MOST AKKOR MI IS VAN A LEHABOZÁSSAL?

A hab nem más, mint kicsapódott fehérje. Akkor jelenik meg, ha a húst hideg vízbe teszik, majd főzni kezdik, így a húsban lévő fehérjék és ásványi sók a vízbe jutnak.

Az ominózus HAB

1. A NEMHABOZÓK

"értékes tápanyagok mennek kárba", illetve "felesleges"

A legutóbbi csirkefarhátas-szárnyas-zöldséges húslevesemnél egy valaha szakácsképző középsulit kijárt kedves ismerősöm felszólalt, miszerint - bár ők is így tanulták - , szerinte simán kihagyható, mert "csak" esztétikailag fontos, viszont cserébe csomó tápanyag és fűszer megy a levesbe (haha), ha leszűrjük a habot - ő simán belekeveri, és hagyja leülepedni az aljára. Ezt a véleményt egyébként nem egy netes háziasszony-vélemény is megerősítette.

"Újabban nem szokás lehabozni, amikor először felforrt, hogy az értékes fehérjét ne dobjuk ki. Leülepszik a leves aljára, így a levesünk nem lesz zavaros." (háztartasitippek.hu)

"Abban az esetben, ha a húst közvetlenül forrásban lévő vízbe tesszük, ezek az anyagok mind a húsban maradnak, viszont ekkor maga a húsleves kevésbé lesz ízekben gazdag." (bidista.com)

"Sosem habozom le a levest. Az én jól bevált egyéni gyakorlatom az, hogy a levescsontot főzés előtt órákig áztatom, ill. többször cserélem a hideg vizet /3szor biztosan/."(Nosalty- mithogyan.hu)

(*Valóban, ha mondjuk petrezselyemmel, más zöldfűszerrel, esetleg sáfránnyal stb. ízesítünk, míg a leves fő, a hab lemeregetésekor elég sok megy kárba + a zsiradék egy része.)

2. a KÖZTES CSOPORT

Aki különbséget tesz marha-és csirkehúsleves közt - a marhát lehabozza, a csirkét nem feltétlen, mondván, a marhacsontokból sokkal masszívabb, csúnyább hab képződik.

Receptjeitekből:

3. a HABOZÓK

"csak így lesz szép a levesünk"

Nem haboztunk (bocsánat), felhívtuk egyik kolleginánk jó barátját, Bereznay Tamás séfet, aki éppen több szakácstársával együtt tartózkodott egy helyiségben (nincsenek véletlenek) és megkérdeztük, mit gondol: nem volt vita, mindenki lehabozáspárti volt. Mert hogy akkor lesz tiszta, aranyló, gyöngyöző, nem zavaros a leves. PONT.Bónusz bennfentes infó Tamástól: a fűszerek egybentartását a pro szakácsok már kis fűszerzsákkal oldják meg, amit a végén kiemelnek, sőt, a franciák állítólag egy hosszában kettévágott póréhagyma belső "csónakszerű részébe hajtogatják a fűszereket, és belefőzik a levesbe. És milyen jól teszik.

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Kovászos uborka hagyományosan

A kovászos uborka az a savanyúság, amelyet nyáron majdnem minden magyar család hűtőjében megtalálunk, méghozzá egy jó nagy befőttes üveggel. Jól behűtve akár magában is frissítő ...

Citromfagyi

Mindösszesen 5 alapanyag és pár óra pihentetés szükséges hozzá, hogy elkészítsétek a szezon legfinomabb citromfagylaltját. Nem kell se fagylaltgép, se extra alapanyagok: dobjuk össze 10 ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Egyszerű tökfőzelék

Van, aki tejjel, van, aki csontlével, megint mások kovászos uborka levével készítik - mi így szeretjük, egy kis fűszerpaprikával és sok sok kaporral.

Legegyszerűbb meggyes kevert

Amikor gyors és finom sütire vágyunk, tökéletes választás. Nem csak meggyel, hanem bármilyen gyümölccsel, de akár csokival vagy magokkal, illetve ezek keverésével is elkészíthető.