Ezért nem mindegy, hogy egyben vagy felvágva sütöd a tököt

Ilyenkor, ősszel az egyik leggyakoribb konyhai feladat, amivel foglalatoskodunk, a sütőtök sütése. Épp ezért sok kérdés felmerülhet: például hogy felvágva süssük vagy ne?

Persze nem kíván túl sok munkát a sütőtök sütése, azért mégsem teljesen mindegy, hogyan csináljuk. Attól függően, hogy mihez kezdenénk vele, különböző utakon indulhatunk el: hagyhatjuk csak félben is, de akár fel is szeletelhetjük. Na és mi a helyzet a hámozással? Mindenre lesz válasz, miután körbejártuk a sütőtök sütésének témakörét.

Ezért nem mindegy, hogy egyben vagy felvágva sütöd a tököt

Félbevágva

Tehetjük a következőket: a tököt egyszerűen félbevágjuk, a magokat sem kaparjuk ki belőle, majd egyszerűen tepsire helyezzük, és megsütjük. Milyen esetekben lehet ez nekünk hasznos?

Elsősorban akkor, ha szeretnénk minimális karamellizálódással megsütni a zöldséget.

Ez azért lehet fontos, mert ilyenkor jobban megmaradt a sütőtök természetes íze, nem kapja meg azt a jellegzetes karamellás-kesernyés aromát. Ha nem vagyunk ennek túl nagy hívei, és szeretnénk a legtökösebb ízt kapni, akkor hagyjuk egyben a zöldséget.

Plusz tipp: a megsült „húst” kaparjuk ki, és a héjból, valamint a magokból főzzünk alaplevet. Ezt felhasználhatjuk, amennyiben krémlevest készítünk.

Darabokban

A felszeletelt tökdarabok sokkal gyorsabban sülnek, ezért válasszuk ezt a módszert, ha minél hamarabb kell nekünk az édeskés zöldségcsemege. Akkor is jobb ez, ha süteményt, vagy bármilyen más, édes dolgot készítünk.

Ugyanis épp azért, mert nagyobb a karamellizálódás mértéke (a tökszeletek minden oldalát éri hő), édesebb is lesz a sült zöldség. Ezt együk magában, keverjük süteményekbe, kekszekbe, pohárkrémekbe.

Meghámozva

Elég macerás dolog a sütőtök hámozása, ezért szeretjük kerülni, amikor csak lehet. Ha sütésre kerül a sor, dönthetünk a pucolás mellett, viszont ebben az esetben számítsunk arra, hogy a csupaszon hagyott zöldség közvetlenül érintkezik majd a forró tepsivel.

Ebből pedig az következhet, hogy nem a héj, hanem maga a zöldség fog megégni, ami keserű ízhatást eredményez. Ezt elkerülhetjük sütőpapír használatával, ami kordában tartja az extrém hőt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További konyhai praktikák itt:

Címlapról ajánljuk

Édes és sós gofrireceptek

Egy gyümölccsel, édes krémmel vagy csak fagyival tálalt édes gofrinak senki sem tud nemet mondani, sőt, sós gofritársai sem maradnak szégyenben, ha a kedvencekről van szó.

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?