Magvajak az egészséges étrendben, nem csak vegánoknak

Mandulavaj, földimogyorókrém, mélyzöld tökmagkrém - egyre népszerűbb élelmiszerek, különösen a vegánok körében. Dietetikusunk azonban nem csak nekik ajánlja - ezért érdemes kipróbálnia ezeket a finomságokat mindenkinek!

A növényi étrendek előretörésével népszerű alapanyagokká váltak a diófélékből, mandulából, olajos magvakból készült magkrémek, közismertebb nevükön magvajak. (A “vaj” elnevezést hivatalosan nem használhatjuk ezekre a termékekre, hiszen nem tehéntejből készülnek.) Az amerikai kultúra révén talán legrégebb óta ismert ilyen termék a földimogyoróvaj, ami az igazán autentikus amerikai PBJ-szendvics (peanut butter and jelly) egyik névadó eleme. Mára azonban már gyakorlatilag bármilyen magból készíthetünk krémet, nem sokan fognak meglepődni. Nem csak vegánoknak ajánlom, én pl. villámgyorsan mandulavaj-rajongóvá váltam, mihelyst megkóstoltam a magam által készített natúr terméket.

Magvajak az egészséges étrendben, nem csak vegánoknak

Miből készülnek?

Ma már gyakorlatilag bármilyen dióféléből, olajos magból találunk ilyen krémeket: mandula, kesudió, törökmogyoró, dió, szezámmag, tökmag, napraforgómag, földimogyoró stb. 

Mit kell tudni ezekről az élelmiszerekről?

A diófélékből, olajos magvakból készült krémek magas energiatartalmúak. Ez magas zsírtartalmuknak köszönhető - ettől azonban nem kell megijedni, hiszen ezeknek az alapanyagoknak egyik legfőbb pozitív tulajdonsága magas, élettanilag kedvező hatású telítetlenzsírsav-tartalmuk. A teljesen natúr termékek esetén a tápanyagtartalom nem sérül, így ugyanolyan gazdagok lesznek növényi fehérjékben, összetett szénhidrátokban, antioxidáns-hatású vegyületekben, vitaminokban és ásványi anyagokban, mint a felhasznált nyersanyagok. Bátran fogyasszuk őket rendszeresen, hiszen tápanyagtartalmuk segíti egészségünk megőrzését.

Hogyan fogyasszuk?

Ahogy a fenti említésből is kiderült, az amerikaiak egyik kedvenc szendvicskencéje a földimogyoróvaj. Amellett, hogy mi is kipróbálhatjuk ezeket a krémeket szendvicseinkre kenve (pl. dió-/mandulakrém sajttal, vékony szelet almával/körtével), dúsíthatjuk velük kásánkat, turmixainkat, müzliszeleteinket, kekszeinket, vagy ehetjük őket tízóraira, uzsonnára magukban, friss gyümölcsök kíséretében. Nekem pl. egyik kedvenc uzsonnám egy gerezdekre vágott alma mandulakrémmel.

A szezámmagból készült krém a tahini, ami a hummusz egyik alapanyaga, a földimogyorókrém pedig az ázsiai konyhák egyik jellemző alapanyaga.

Hogy válasszunk terméket?

Ha szeretnénk megismerkedni a magkrémekkel, akkor érdemes szerintem a natúr változatokkal kezdeni. Ha bejön egy-egy termék, akkor kipróbálhatunk más magból készültet is, vagy az ízesített változatokat.

Csakúgy, mint más termékeknél, ezeknél is mindig olvassuk el a termékcímkét. Sajnos nem kizárt, hogy pálmazsírral krémesítették a magkrémet - ezt inkább kerüljük. Ezen kívül pedig ránk van bízva, mennyire releváns számunkra, hogy a termék tartalmaz-e hozzáadott cukrot vagy adalékanyagokat. Olvassuk el az összetevőlistát, és ennek fényében válasszunk.

Hogy készítsük el magunk?

  • Magkrémet mi magunk is készíthetünk otthon. Ha nagy mennyiségben állnánk neki, és rendszeresen készítenénk, akkor érdemes beszerezni egy erősebb késes aprítót - de pl. 15-20 dkg mandulával az én hétköznapi, egyszerű aprítóm is meg tud birkózni pár havonta.
  • Legyünk türelmesek, nem kell órákig az aprító mellett állnunk, de 10-15 percbe bele fog telni, míg teljesen krémes lesz a végeredmény. Menet közben meg-meg kell állítani az aprítást, lekapargatni az edény faláról az őrleményt. Ne essünk kétségbe, sokáig nem fog semmi látványos történni, de egyszer csak megtörik a varázs, és elkezd valóban krémesedni az olajos magunk.
  • Elkészíthetjük magkrémünket teljesen natúran - azaz csak magát a magot aprítjuk krémesre. Alapvetően azért mindegyik recept tartalmaz legalább egy csipet sót - de ez az ízhangolás is ránk van bízva.
  • Több receptben találhatunk extra olajat is, amitől könnyebben, jobban krémesedik az őrlemény - én nem szoktam használni, hogy ne vigye ez el a natúr ízt, ne növelje tovább a zsírtartalmat. De ez is ízlés kérdése, ha kipróbálnánk, akkor lehetőleg jó minőségű, hidegen sajtolt növényi olajat, pl. olívát, dió-, lenmagolajat használjunk.
  • Egyébként pedig az ízesítésnek is csak a fantáziánk szab határt. Hangolhatjuk krémünket édesre (cukorral/mézzel/édesítővel), ízesíthetjük natúr kakaóporral - ha szeretnénk, akár házi “nutellánkat” is elkészíthetjük így
  • Elkészíthetjük fahéjasan, vagy akár egzotikusabb irányt véve chilisen, vagy különleges fűszerekkel kombinálva.
  • Természetesen többkomponensű krémet is készíthetünk - teljesen egyéni ízlésünkre szabva a hozzávalókat, a végeredményt.
  • Ha magunk készítjük, akkor kis adagokban tároljuk a krémeket, sötét, száraz, hűvös helyen, mert könnyen avasodhatnak. A megbontott üveget tartsuk hűtőben. 

Még több hasznos cikk dietetikusunktól:

Címlapról ajánljuk

További cikkek