Nincs nyáribb étel a napfényes konfitált paradicsomnál – próbáld ki te is

Most, hogy tele vannak a boltok polcai és piacok kosarai a szebbnél szebb, érett, mélypiros paradicsomokkal, éljünk a lehetőséggel, és készítsünk minél többféle nyárízű csodát. Például konfitált paradicsomot.

A konfitált paradicsom elkészítése nem éppen gyors művelet, viszont szerencsére annál kevesebb munkával jár, hogy elképesztő ízekkel lássuk el a konyhánkat. Egy sokszínűen felhasználható finomság lesz a jutalmunk, aminek minden részével főzhetünk valamilyen fenséges ételt. Ne szalasszuk el tehát a lehetőséget, amíg tart a nyár, készítsünk konfitált paradicsomot.

Nincs nyáribb étel a napfényes konfitált paradicsomnál – próbáld ki te is

De mi is az a konfitálás?

A konfitálás egy régi francia konyhai módszer, amit elsősorban húsok konzerválására használtak, és használnak a mai napig. Ez abból állt, hogy a különböző húsokat a saját zsírjukban némi sóval megsütötték, majd az egész, zsírral, mindennel együtt egy üvegbe került.

A zsírban eltett ételek eltarthatósága nő, mivel az oxigén nehezen jut be a tárolóba, ezzel megakadályozzuk, hogy gyorsan megromoljon, ami benne van.

De nemcsak húsokat konfitálhatunk, hanem (ahogy a lenti példa is mutatja majd) zöldségeket is. Mivel ezekből nem tudunk zsiradékot kisütni, jelentős mennyiségű olaj használatára van szükség a folyamathoz. De ne aggódjunk, semmi nem vész majd kárba.

A szükséges hozzávalók

A főszereplő természetesen a paradicsom és az olaj. Az előzőből érdemes tökéletesen érett koktélparadicsomot használni, mivel a kis szemek könnyebben és gyorsabban megpuhulnak, illetve az ízük is édesebb. Konfitáljunk jó minőségű olívaolajban, mert ez aromásabb.

Ezeken kívül szükségünk lesz még tetszőleges mennyiségű fokhagymára, sóra, borsra és friss, szálas kakukkfűre. Ízlés szerint tehetünk bele oreganot, rozmaringot vagy bazsalikomot is.

Így konfitáljunk paradicsomot

Vegyünk elő egy nagyobb sütőedényt, aminek pereme van, és egy rétegben belefér az összes paradicsom. Először a zöldfűszert tegyük bele, majd szárastul a paradicsomot és héjastul a fokhagymagerezdeket.

Sózzuk, borsozzuk, és öntsük le annyi olajjal, hogy minimum a paradicsomok harmadát ellepje. Tegyük légkeveréses sütőbe, 90℃-ra, nagyjából 2-2.5 órára. Ennyi idő alatt teljesen megpuhulnak, a nagy mennyiségű olaj miatt mégis egyben maradnak, nem repednek szét.

Néhány tipp a tároláshoz

Amikor kezelhető a hőmérséklet, távolítsuk el a paradicsom szárát és a fokhagyma héját. Várjunk még pár percet, majd a langyos olajat, paradicsomot és fokhagymát kanalazzuk sterilizált üvegekbe.

Tároljuk hűtőben, és figyeljünk arra, hogy az olaj mindig lepje el teljesen a kis szemeket. Válasszunk légmentesen záró edényt, hogy minél tovább tartson a készítmény. Két, maximum három héten belül fogyasszuk el.

Végtelen felhasználási ötletek

A legegyszerűbb előétel lesz belőle, ha pirítóssal, friss sajtokkal tálaljuk. Keverjük salátába, vagy készítsünk belőle szendvicskrémet, mártogatóst.

Mivel egy főtt dologról van szó, akár önmagában is keverhetjük tésztához, egyszerű „szószként” használható. Sült húsok, halak körete lehet önmagában, de gazdagíthat valamilyen gabonát is.

Ehető díszítésként is tehetjük krémekre, hidegtálakra vagy nyitott szendvicsekre.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezeket a nyári recepteket is vedd fel a gyűjteménybe:

Forrásunk volt

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek