Elmondjuk, miért és hogyan tedd a karalábét a nyár sztárjává

Zsenge, egészen nagyra is nőhet, mégis legtöbbször a levesekbe kerül csak, pedig akár az ebéd vagy vacsora főszereplőjeként is tekinthetünk rá. A karalábé a nyár egyik legfinomabb zöldsége, érdemes használni és kihasználni, hogy ennyire friss és finom darabokat találhatunk a boltokban és piacokon.

A karalábé a káposztafélék családjába tartozó zöldségnövény. Magas B1-, B2-, B6- és C-vitamintartalma miatt ajánlatos a nyers fogyasztása. Tartalmaz még kalciumot, káliumot, magnéziumot, vasat, valamint meszet és foszfort is. Nem savanyítható, konzerválásra is alkalmatlan, viszont egész évben termeszthető, és már a tyúktojás nagyság elérésekor szedhető. Aromája miatt azt gondolhatjuk, hogy megosztó zöldség, valójában egészen kiváló, egyszerre karakteres és mégis lágy ízével könnyen megszerethető ropogtatnivaló lehet.

Elmondjuk, miért és hogyan legyen a karalábé a nyár sztárja

A legjobb, ha a friss, még egyáltalán nem fás karalábét megpucoljuk és felkarikázzuk, majd durva szemű sóval megszórjuk. Még a gyerekek is előszeretettel rágcsálják, szinte a tévé előtti ropit és chipset helyettesítő finomságot kínálhatunk így nekik. Készíthetünk hozzá különböző mártogatósokat, hummuszt, jogurtos krémet vagy sajtkrémet.

Levesben, főzelékben verhetetlen

A legtöbben hús- vagy zöldséglevesben használják, de a zsenge karalábéból készíthetünk krémlevest is, krutonnal, baconnel egy nyári ebéd remek első fogása, és a karalábéfőzelék sem egyenlő azokkal a csirizesre főtt, lisztes rémségekkel, amelyeket a menzáról ismerünk. Tejszínes vagy tejes habarással készülő, friss, apró kockákra vágott karalábéból készül, sőt, ha új répa és borsó is kerül mellé, meg fogunk döbbenni, milyen finom is a finomfőzelék!

Sütve, főzve, töltve

A töltött karalábé hússal, de húsmentesen is csodás étel: tölthetjük fűszeres rizzsel, hagymás, reszelt cukkinis, rizses töltelékkel, készülhet gombával és akár szójával is, a tetejére pedig bőven szórjunk petrezselymet és jóféle pirított magokat, például mandulát, diót vagy fenyőmagot.

A kivájt karalábéba kerül a finom töltelék, a belsejét pedig apróra vágva mártássá főzhetjük, amit aztán tejfölös habarással sűríthetünk, de elkalandozhatunk más ízvilágok felé is.

A töltött karalábét utána sütőben is készre süthetjük, de készülhet lábasban is, majd a megfőtt töltött karalábékat kiszedjük az edényből és külön sűrítjük be az ételt, végül a „gombócokat” visszatesszük a lábasba, és forralunk az egészen egyet, hogy összeérjenek az ízek.

Egybesütve

És ha már a sütésnél maradunk: a karalábé a többi zöldséghez hasonlóan elképesztő változásokon megy keresztül, ha magas hőfokon és az elég időt megadva neki egyszerűen megsütjük. Ne féljünk attól, hogy megég – itt a kellemes pörkölődés a recept része, ettől mélyülnek majd el az ízei. A titok abban áll, hogy nem állunk neki darabolni, hanem a megtisztított zöldséget először egyben, egészben bő vízben félpuhára főzzük, majd a vízből kivéve és megszárogatva betoljuk a forró sütőbe.

Előtte kerülhet rá egy kevés olaj, de finomságát az adja majd, hogy kívül ropogósra, belül egészen krémesre, puhára sül. Ahogy minden sült zöldség, az egybesült karalábé mellé is illenek a különböző ízesítésű pestók (amelyek készülhetnek a karalábé zöld leveleinek felhasználásával is) és mártogatós, joghurtos, tejfölös krémek, hummuszok és mártások.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Nyári receptek, ételek és ötletek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek