Így kerüljön a főételbe gyömbér, szegfűszeg, csillagánizs és fahéj

A karácsony illata és ízei általában édes és meleg ételekhez és italokhoz kötődik, pedig a karácsonykor használatos fűszerek nagyját sós ételekben is remekül tudjuk használni.

Ha szeretünk kísérletezni, és egy kicsit unjuk már az édes és szirupos karácsonyi ételeket és italokat, próbáljuk az ilyenkor használatos ünnepi fűszereket más formában, főételekben használni. A magyar konyha általában idegenkedik az ilyen megoldásoktól, de a keleti és ázsiai ételekben nagyon gyakoriak a sós-édes párosítások.

Karácsonyi édes és melengető fűszerek

Fahéj – húshoz, zöldséghez

Az egyik ilyen széles körben használt karácsonyi fűszer a fahéj, amit mi magyarok kizárólag édes ízkombinációban szoktunk használni, pedig az arab és közel-keleti, sőt a koreai konyha is gyakran párosítja sós ízekkel. A kínaiak egyik legősibb különleges fűszerkeveréke a titokzatos ötfűszer keverék is tartalmaz fahéjat, gyakran adják sült húsokhoz és szószokhoz is ezt a finom és melengető fűszert. Ha egy sűrű, tartalmas chilit főzünk, nyugodtan adjunk hozzá egy kevéske kakaót és fahéjat, meglátjuk, egészen mély ízeket hoz elő majd az ételből.

Csillagánizs és szegfűszeg

Bár a legtöbben forralt borban szoktunk találkozni vele, a csillagánizs és a szegfűszeg is remekül illik a húsokhoz és más főételekhez. A dánok egyik tradicionális karácsonyi ételét, az ünnepi malacsültet is gyakran szurkálják meg szegfűszeggel, és a sült céklakrémleveshez is tehetünk egy keveset belőle, valamilyen karakteres sajttal megbolondítva nagyon finom és különleges levest kapunk. A csillagánizs a klasszikus pho leves alapkelléke, de számos más ázsiai ételben meghatározó alapanyag – fontos, hogy a feltálalt ételből távolítsuk el, hiszen csak az ízét és aromáját adja a fogáshoz, elropogtatni nem kell.

Gyömbér és vanília

A gyömbérről a legtöbben tudjuk, hogy nemcsak forró, szinte már gyógyhatású italokban, hanem rengeteg ételben alapvető hozzávaló, legyen az indiai vagy épp ázsiai fogás, kerüljön akár zöldséges alapba, spenóthoz, sült húshoz vagy épp halhoz.

A száraz, őrölt változat teljesen más ízjegyeket hordoz, mint a friss, reszelt gyömbér, ez utóbbit akár egy húsleveshez is adhatjuk, főleg megfázós időszakban remek légúttisztító, immunizáló összetevő.

A vanília talán az egyetlen olyan fűszer, amit aztán tényleg mindenki az édes ízzel párosít, gyakorlatilag az összes desszertben és süteményben helye van. De nem csak ott, hanem húsok, levesek, sőt zöldségek ízesítésére is használható. Próbáld ki a vaníliával ízesített krumplipürét a vajas, krémes ízhez remekül illik a vanília aromája, és ne félj, egyáltalán nem lesz bébipapiszerű az eredmény!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket az izgalmas recepteket és módszereket is próbáld ki:

Címlapról ajánljuk

További cikkek