Ettől lesz igazán izgalmas az amúgy szerény gratin

A gratin egy fantasztikus francia rakott zöldségétel, amit odahaza is játszi könnyedséggel elkészíthetünk. Ahhoz azonban, hogy tényleg isteni fogás váljék belőle, jobb kipipálni az alábbi rubrikákat is.

Gratin tulajdonképpen bármilyen gyökérzöldségből – sőt, egy sor másfajta alapanyagból is – készülhet. Ez a francia fogás köretként, előételként vagy vegetáriánus főfogásként is megállja a helyét, attól függően, hogy mik az asztaltársaság igényei. Lényege, hogy a vékonyra szelt zöldséget egy tojásos-tejszínes, fűszerezett keverékben sütjük készre, így a végeredmény csodásan puha, de nem szétfőtt zöldség és sűrű, gazdag „mártás” lesz. A csőben sütés végeredménye, a gratin persze magától nem lesz ízes és tökéletes – ennek elérésben segítenünk kell neki, például az alábbi módokon.

Ettől lesz igazán izgalmas az amúgy szerény gratin

Keverd a zöldségeket

Egyféle zöldséggel finom a gratin, de többfélével egyenesen isteni lesz. Érdemes hát olyan alapanyagokat egymással társítani a kerámiaedényben vagy jénaiban, amelyek nagyot tudnak alkotni közösen. A brokkoli mellé kerüljön karfiol vagy kelbimbó, a zöldbab mellé spárga, a burgonya mellé batáta.

TIPP: egyedül arra figyeljünk, hogy a zöldségek azonos puhulási idővel rendelkezzenek – ellenkező esetben kompenzáljunk azzal, mekkorára vágjuk őket.

Ízesítsd a zsemlemorzsát

A csőben sült zöldségek tetejét gyakran gazdagítja zsemlemorzsás szórás – ez a mély, pirult aroma mellett texturális izgalmakat is hoz a tányérra. És míg megtehetjük, hogy egyszerűen, magában szórunk némi prézlit a gratin tetejére, megéri egy kis plusz munkával megízesíteni azt a morzsát.

TIPP: enyhén pirítsuk meg vajon vagy olajon, a zsiradékot pedig előzetesen ízesítsük fokhagymával, zsályával, egyéb ízesítőkkel.

Szórj mást is a tetejére

A morzsa, mint fentebb szó volt róla, sokat hozzáad a gratinhez, mivel állagbeli eltérést képvisel az ételben. Ha ezt még tovább fokoznánk, használjunk további ropogós alapanyagokat is a csőben sült zöldség tetején.

TIPP: szórjuk meg az ételt mandulapehellyel, aprított dióval vagy mogyoróval. A magvakat ne pirítsuk meg előre, különben megégnek a sütőben.

Tálaláskor egészítsd ki

És ha még ennél is ízesebb gratint szeretnénk kapni, hát ne hagyjuk csupaszon a tányéron sem. Szórjuk meg aprított zöldfűszerrel, vagy készítsünk hozzá egy friss mártást, öntetet. Esetleg tálaljunk mellé zöldsalátát.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a hasznos konyhai tippeket is tedd el:

Címlapról ajánljuk

További cikkek