Fafülgomba

Fafülgomba

Leírás

Fafülgomba – receptek, leírás, tippek

A fafülgomba, másik nevén júdásfüle gomba egy különleges formájú és állagú, fán élő gombafajta. Nevét alakjának köszönheti: hullámos, fülalakú, redőzött szélű, vörösesbarna, lágy szerkezetű, lebenyszerű gomba.

Természetes környezetében a fafülgomba a holt vagy élő faanyagot lebontó szaprofita, így fontos szerepet játszik az ökoszisztémákban, emellett rengeteg pozitív élettani hatása is van.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a fafülgomba?

A fafülgomba, más néven júdásfülgomba vagy júdásfüle gomba (Auricularia auricula-judae), népies nevein fagomba vagy fülgomba egy parazita életmódot folytató, Magyarországon is gyakori, ehető gombafaj, mely kiváló étkezési célokra. Nagyon jól szárítható és fagyasztható: egyedülálló módon áztatással vagy fagyasztásból való felolvasztás után tökéletesen visszanyeri eredeti formáját, textúráját.

A gomba húsa jellegzetesen lebenyszerű, vékony, kocsonyás állagú, barna vagy sötétbarna színű, szagtalan, nyersen nincs különösebb íze. A fafülgombát gyakran használják az ázsiai, különösen a kínai, japán és a délkelet-ázsiai konyhákban. Legjellemzőbb tulajdonsága a rugalmas, kissé zselészerű textúrája, amely a főzés során megmarad. Ez a textúra teszi őt különösen népszerűvé. Főzés során a gomba felveszi a többi alapanyag ízét, miközben megőrzi saját, enyhén földes ízét.

Hogyan vásároljuk?

A fafülgomba nálunk is megterem, de szárított változatban is kapható, főleg különlegesebb ázsiai fűszerboltokban, piacokon. Egész évben nő, de főként kora tavasztól késő őszig találhatjuk meg lombos fák (elsősorban fekete bodza, bükk és tölgyfa) elhalt ágain, csoportosan. Készíthetünk belőle (távol-keleti) leveseket, wokban sült ételeket, ragukat, de akár rizottót, pörköltet, krémlevest is.

Mire jó a fafülgomba?

Véralvadásgátló hatású. Magas a B-vitamin-tartalma, ezen kívül jó magnézium-, kalcium- és vasforrás, továbbá csökkentheti a „rossz” koleszterin szintjét, támogatva a szív- és érrendszeri egészségét. A benne levő antioxidánsok hozzájárulhatnak a sejtek védelméhez. A fafülgomba kivonata csökkentheti a májban felhalmozódó zsírt, és javíthatja a lipidanyagcserét, ami közvetlenül hozzájárul a máj egészségének védelméhez. A benne található poliszacharidok erősítik az immunrendszert. Rosttartalma elősegítheti a bélflóra egészségét, de nagy mennyiségű fogyasztása esetén puffadás vagy hasmenés léphet fel.

A hagyományos ázsiai orvoslásban régóta használják különböző egészségügyi előnyei miatt, ilyen például a vérkeringés-javító és gyulladáscsökkentő hatása.

Mi készülhet a fafülgombából?

Fafülgombát rakhatunk az úgynevezett Moo shu kínai sertés mellé, mely liliommal és uborkával készül, gombás-misós rizottóba is kerülhet, de kínai csípős-savanyú levesbe is, gyömbéres-mézes wokos kacsamellhez is, sőt, akár fúziós burgundi borjúraguhoz is cserépedényben, vagy erdei gombakrémleveshez!

Még több fafülgombás receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Bármikor, de legtöbbször szárítva juthatunk hozzá nagyobb élelmiszerboltokban, ázsiai boltokban.

hogyan tároljam

Sötét, száraz, hűvös helyen.

100g Fafülgomba

fehérjetartalom

0.48 g

zsírtartalom

0 g

szénhidráttartalom

6.75 g

víztartalom

92.59 g

gramm fafülgomba?

Top ásványi anyagok

Magnézium

25 mg

Kalcium

16 mg

Foszfor

14 mg

Nátrium

9 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.088 g

Pantoténsav - B5 vitamin

1.99 mg

C vitamin

0.6 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.204 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

0.48 g

Zsír

ásványi anyagok

Kalcium

16 mg

Vas

0.56 mg

Magnézium

25 mg

Foszfor

14 mg

Nátrium

9 mg

Cink

0.66 mg

Réz

0.445 mg

Mangán

0.101 mg

Szelén

11.1 µg

szénhidrát

víz

92.59 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.081 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.204 mg

Niacin - B3 vitamin

0.07 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

1.99 mg

Folát

19 µg

C vitamin

0.6 mg

B6 vitamin

0.088 g

Címlapról ajánljuk

További cikkek

5 konyhai eszköz, melyet évente kell cserélned

A konyhai eszközöket nemcsak akkor kell cserélni, ha már ténylegesen elhasználódtak. Mivel rengeteg baktérium kerülhet rájuk, már az alapos tisztítás sem mindig segít rajtuk, ezért érdemes őket évente cserélni, mert az egészséged bánhatja. Mutatjuk, melyek ezek az eszközök!