Hogyan helyettesítsd a tojást, ha nem kapsz a boltban?

Vannak, akik számára természetes, hogy tojás nélkül étkeznek, mert vega, vegán étkezést követnek vagy ételérzékenység, allergia miatt nem ehetnek tojásos ételeket. De most, hogy a tojás is hatósági áras lett és előfordulhat, hogy a boltokban hiánycikk lesz ez az élelmiszer, érdemes felkészülni arra, hogyan lehet a hagyományos ételeket tojás nélkül elkészíteni.

Nem is olyan fontos?

Sokaknak meggyőződése, hogy minden, hagyományosan tojással készülő ételben elengedhetetlen összetevő a tojás, pedig ez egyáltalán nincs így. A tojás sok tésztában, süteményben valóban fontos alapanyag, de vannak esetek, amikor csak konzisztenciát ad az ételnek, dúsítja azt és nélküle is teljesen finom lesz az adott étel, még az állagán, ízén sem lehet észrevenni, hogy hiányozna belőle a tojás. Így helyettesítsd a tojást!

A palacsintatészta például ilyen – jót tesz neki, ha kerül bele egy-két tojás, de a lényeg úgyis azon van, hogy sikerül-e homogénre keverni a tésztát, kerül-e bele elegendő zsiradék és tényleg tapadásmentes serpenyőben sütjük-e. Ha erre figyelünk, kiderülhet, hogy pont ugyanúgy összeáll a tészta, ha nincs benne tojás. Azzal együtt, ha nem a hagyományos, hanem az amerikai változatot készítjük, érdemes például banánt adni, vagy más nedvesebb, kocsonyásabb gyümölccsel dúsítani a tésztát, hogy konzisztenciát adjon neki.

Összefogja, nedvesíti

A sütemények esetében a tojás szerepe azon túl, hogy összefogja a tésztát a nedvesítés is, a tojásnak köszönhetően lesz kellően szaftos és mégis egynemű a süteményünk. Többféle lehetőség van arra, hogy ezt az állagot tojás nélkül is elérjük, egyrészt itt is alkalmazhatjuk a gyümölcsöket és zöldségeket, amelyek kellő nedvességgel látják el a tésztát, de össze is tartják azt.

A reszelt répa, cukkíni, cékla mind régóta alkalmazott sűrítő és nedvesítő alapanyag a vegán édességekben, de ugyanígy adhatunk a tésztához sütőtök- vagy édesburgonyapürét, összetört banánt, vagy bármilyen rostos gyümölcsből készült pürét, legyen az körte, barack vagy éppen szilva.

A kelt tészták esetében a tojás inkább csak gazdagító alapanyag, nyugodtan el is hagyhatjuk, de az olyan sós vagy édes sütemények esetében, amikor fontos, hogy a tojás összetartsa a tésztát és jól formázható legyen, használhatunk lenmagot vagy chiamagot.

A lenmag esetében mindig az őrölt lenmaggal dolgozzunk, egy evőkanál őrölt lenmag és 3 evőkanál víz összekeverve tud helyettesíteni két tojást. Az összekeverés után várjunk egy kicsit, hamar sűrű, zselés állagú keveréket kapunk, amit aztán ugyanúgy használhatunk, mint a tojást. A chiamag esetében nem kell megőrölni a magot, egy evőkanálnyi chiamaghoz 3 evőkanál vizet adjunk, ez a mennyiség szintén két tojás kiváltására lesz alkalmas.

Az útifű maghéj széles körben ismert, igen rostos alapanyag, amit szintén gyakran használnak a tojás helyettesítésére – mivel ennek is – a lenmaghoz hasonlóan – nagyon magas a rosttartalma, vannak, akik érzékenyek lehetnek rá. Egy evőkanál őrölt útifű maghéjhoz 5 evőkanál vizet adjunk, a mennyiség szintén két tojást válthat ki a receptben. A fent felsorolt három magféle nemcsak süteményekben helyettesítheti a tojást, de fasírtokban is.

A zöldséges fasírtok esetében a tojás által nyújtott konzisztenciát csicseriborsó liszttel, szójával, tofuval is remekül tudjuk helyettesíteni – a tofut érdemes lereszelve hozzáadni a zöldséghez, remekül összefogja majd az ételt.

Bundázni, rántottázni lehet-e?

A rántott ételek esetében a tojás gyakorlatilag csak egy „ragasztóként”  funkcionál, hiszen arra használjuk, hogy a prézli minél tökéletesebben ráragadjon a bundázni kívánt ételre. A tojást a legegyszerűbb csicseriborsó liszttel helyettesíteni, nemcsak ugyanúgy néz ki, ha a lisztet egy kevés vízzel elkeverjük és abba forgatjuk majd a sütni való húst vagy zöldséget, hanem ízében is nagyon kellemes, a tojásos változatra rendkívül hasonló eredményt kapunk.

A csicseriborsó nemcsak a rántott ételeknél, de a hagyományos tojásos finomságok, az omlettek és rántották helyettesítésénél is remekül használható: ráadásul, ha a csicserilisztből készült rántottát egy kevés fekete sóval is megszórjuk, a hagyományos, tojásrántottára ízében, illatában és állagában is megszólalásig hasonlító vegán változatot kapunk.


Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a tippeket is lesd el:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek