Tervezd az ünnepi menüt egészségesre! Tippek a dietetikustól

Nem kell, hogy az ünnepi lakomaidőszak egy hétig tartson. Tippek, hogy miként alakíthatod könnyűre az ünnepi menüt.

Nem árulok el nagy titkot azzal szerintem, hogy az ünnepi étkezések titka - különösen, ha egészségesen, kiegyensúlyozottan szeretnénk összeállítani a menüt - a tervezés. Persze megtervezzük, hogy milyen ünnepi ételeket készítünk - de ne csak ezekre koncentráljunk, és ne csak magukra az ételekre. Az ünnepi ételek mellett tervezzük meg azt is, hogy mit eszünk azokon az étkezéseken, amikor nem a különleges fogások a főszereplők. Ne engedjük el az étkezésünk az ünnepek előtti és utáni napokon, nem kell, hogy lakoma-időszak egy hétig tartson. 

Az természetesen teljesen helyénvaló, ha 24-én délben, és különösen este ünnepi fogással készülünk, és 25-én, 26-án is még meglepjük magunkat és szeretteinket egy-egy különleges fogással, de a többi napra inkább könnyű ételekkel készüljünk.

Reggelire - ha tudjuk, hogy aznap még kalóriadús fogások kerülnek az asztalra - akkor fogyasszunk egy kisebb szendvicset, sok zöldséggel. Az nem túl jó ötlet, ha kihagyjuk a reggelit, mert az sem vezet jó útra, ha farkaséhesen ülünk az ünnepi asztalhoz, és kipukkadásig eszünk. Ugyanez igaz a tízóraira is, együnk gyümölcsöt, gyümölcsös joghurtot, friss zöldségeket joghurtos mártogatóssal, humusszal, dióféléket.

Ha még nem jött el az ünnepi ebédek ideje, vagy már túl vagyunk ezeken, akkor készüljünk gazdag levesekkel, egyszerű főzelékekkel - ezekből akár nagyobb adagot is készíthetünk, ami pár napig eláll vagy fagyasztható. Egy tárkonyos raguleves, lencse- vagy bableves sok-sok zöldséggel, egy zöldborsófőzelék tökéletes megoldások. Ha “unjuk” a hagyományos ízeket, akkor ezeknek az ételeknek is vannak különlegesebb változataik, készítsük el azokat. A tésztaételek, laktató saláták is jól jönnek ilyenkor. Egy sokszöldséges bulgursaláta csirkecsíkokkal vagy mozzarellával gyorsan elkészül, és nem is fektet ki minket egész délutánra.

Az ünnepi ebédeknél az egyik legfontosabb tényező, hogy tartsunk mértéket. Csak azért, mert ünnep van, nem kell kétszer annyit enni, mint egyébként. Ha mi állítjuk össze a menüt, akkor sovány, zsírszegényen készült sült húst, halat készíthetünk, különleges pl. narancsos-gyömbéres fűszerezéssel, emellé tálaljunk sütőben sült fűszeres zöldségeket, friss zöldségekből készült salátákat. Ez utóbbiakat is ünnepire hangolhatjuk, ha citrusfélével ízesítjük, akár narancslével, akár mandarindarabokkal. 

Uzsonnára is fogyasszunk gyümölcsöt, joghurtot, esetleg granolát, házi zabpelyhes kekszeket. Egy forró tea mellett jól fognak esni az ünnepi készülődésben. Ha pedig már tálcán várnak minket az ünnepi sütik, akkor ezekből együnk 1-2 szeletet. 

A vacsora legyen könnyű, ha rendesen feltöltöttük a raktárainkat napközben, akkor este jól fog esni egy sűrű, zöldséges leves (pl. egy téli minestrone), vagy egy adag saláta tonhallal, főtt tojással, fetasajttal és pirított krutonokkal. 

Sütemények terén, ha az energiadús, hagyományos sütiket szeretjük (pl. zserbó, pogácsák, sajtos rúd stb.), akkor kizárólag a mértéktartással tudunk uralkodni az extra kalóriákon. Ha azonban nyitottak vagyunk új receptekre, akkor készíthetünk könnyebb, pl. túrós-joghurtos-gyümölcsös pohárkrémeket, cukormentes kekszeket.

Amellett, hogy megpróbáljuk elkerülni a felesleges kalóriákat, érdemes sokat sétálni a friss levegőn. Ezzel segítjük az emésztőrendszerünk működését, javítjuk a keringését, és le is dolgozunk egy kisebb adagot azokból a kalóriákból

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek