Ezért ne tegyél sózott vajat a süteményekbe

Valószínű, hogy ritkán veszünk sózott vajat, talán még ritkább, hogy sütünk vele. De felmerülhet egy olyan helyzet, amikor rákényszerülünk erre, és ilyenkor nem árt tudni az igazságot arról, hogy süthetünk-e sózott vajjal?

Néha a legegyszerűbb, legalapvetőbb hozzávalók is kifoghatnak rajtunk, mint például a vaj. Ha vajjal sütünk, tudhatjuk, milyen határozott íze van a zsiradéknak a sütemények tésztájában, mennyire ki lehet érezni, hogy mit tettünk a masszába. Éppen ezért felmerülhet a kérdés, hogy süthetünk-e sózott vajjal süteményeket és más finomságokat? Nos, a rövid válasz tagadhatatlanul az „igen”, azonban ennél sokkal több részlet rejlik a háttérben.

Ezért ne tegyél sózott vajat a süteményekbe

Elméletben működhetne

Egy átlagos süteménybe kell vaj és kell só. Ezért nem lenne elképzelhetetlen, sőt, akár még logikus döntés is lehetne a sózott vajjal való sütés. Hiszen miért ne adhatnánk hozzá a masszához a két alapanyagot egyszerre?

A sózott vaj azonban nem csak annyit jelent, hogy vaj, amiben só van: ennél egy (sajnos) komplexebb dologgal állunk szemben.

Mitől más a sózott vaj?

A sóval elkevert vaj legfőbb jellemzője természetesen az íze. De nemcsak a sósságról van itt szó, hanem egy sokkal intenzívebb vajas aromáról. Hiszen, mint azt tudjuk, a só minden ízt képes felfokozni, és ez alól a vaj sem kivétel.

Összetételét tekintve azonban találhatunk nagyobb különbségeket is a natúr vajhoz képest. A sózott verziónak általában magasabb a nedvességtartalma, több víz van benne. Ez pedig egyáltalán nem elhanyagolható szempont, ha sütni szeretnénk vele.

A süteményeket általában a lisztben lévő gluténszálak tartják egyben, amelyek nedvesség hatására erősödnek meg, miközben keverjük a tésztát. Az erős glutén egyes esetekben kifejezetten szükséges (pl. kenyérfélék), míg más édességeknél kerülendő (pl. omlós tésztájú sütemények). Ezért, ha sózott vajjal sütünk, oda kell figyelnünk a tésztára, mert a glutén hajlamos benne jobban megerősödni.

Hogyan süssünk sózott vajjal?

A magasabb nedvességtartalom nem az egyetlen, amire oda kell figyelnünk, ha sózott vajjal sütünk. Ugyan a logika azt diktálhatná, hogy a zsiradék sokkal egyenletesebb, határozottabb sós ízt ad át a sütemények tésztájának, a gyakorlatban ez mégsem teljesen így működik.

Egyrészt minden terméknek eltérő lehet a sótartalma, és a gyártás során használt sótípus is változhat. Összességében pedig nem elég sós ahhoz a vaj, hogy elérjük vele azt a szintet, amire a masszának szüksége van.

Tehát mindenképpen hozzá kell adnunk valamennyi plusz sót, ami egyrészt túlsózáshoz, másrészt egyenetlen eloszláshoz vezethet. Azaz, lesznek sósabb és íztelenebb pontjai a süteménynek.

Összességében elmondható, hogy ha nagyon rászorulunk a cserére, akkor sem kell katasztrófára számítanunk. A sütemény valószínűleg kicsit más lesz a megszokotthoz képest, de egyáltalán nem valószínű, hogy elrontja majd az élményt a sózott vaj. Mielőtt bevetnénk, érdemes elolvasni a termék csomagolását, esetleg megkóstolni a vajat, hogy megtudjuk, mégis mennyi sóval fogunk dolgozni.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Konyhai praktikák, amik segítenek sütni-főzni:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek