Tegyél savanyúságot a főételekbe (a székelykáposztán túl is)

A savanyúság sokszor kíséri a főételeinket köretként, azonban olyan már ritkábban történik, hogy konkrétan belefőzzük az ételbe. Pedig nagyon sokat kihagyunk ezzel.

Savanyúság gyakran kerül a tányérra: a pörkölt, paprikás és gulyás mellé bizony dukál az ecetes paprika, kovászos uborka, savanyított cékla és csalamádé. A zöldségek savanyú íze kiválóan illik az általában zsíró, tartalmas ételek mellé, talán ezért is ilyen népszerű ez a párosítás. De akkor vajon miért nem tesszük több egytálételbe és raguba a kedvenc savanyúságunkat? Nézzük meg a lehetőségeinket, a hogyanokat és miérteket a székelykáposztán túl.

Tegyél savanyúságot a főételekbe (a székelykáposztán túl is)

Milyen savanyút?

Tulajdonképpen bármilyen savanyúságot használhatunk a főzéshez, hiszen a legtöbb így eltett zöldség alkalmas erre a célra. Bár érdemes inkább a masszívabb, nem annyira puha savanyúkat kiválasztani, nehogy szétfőjön a fazékban.

Egy másik csoport, amit talán nem érdemes főzésre használni, az a töltött savanyúságoké. Ezek feldarabolva, szétvágva már nem nyújtják ugyanazt az élményt, egészben pedig mégsem főzhetünk velük.

A következő savanyúságokat mind bevethetjük:

  • kovászos és savanyú uborka (egész és darabolt is)
  • ecetes cékla
  • savanyú káposzta, csalamádé
  • gyöngyhagyma, fokhagyma
  • ecetes paprikák (csípős és csemege is)
  • savanyított karfiol, dinnye, kukorica

Milyen ételbe?

A legkézenfekvőbb választás a levesekre esik: ezekbe nagyon könnyedén csempészhetünk bármilyen savanyút. Olyan zöldséges vagy húsos leveseket válasszunk, amelyeknek jól áll a savanyú ízvonal (pl. ragulvesek). Mindig párosítsuk a savanyút a leves egyik hozzávalójához, hogy ne térjenek el nagyon az ízek.

Érdemes még egytálételekben, rakott ételekben és ragukban is használni őket. Gondoljunk a székelykáposztára, majd ezen a gondolaton elindulva tegyünk savanyúságot a zöldséges és húsos ragukba. Mivel a legtöbb húsos, szaftos ragu mellé, amúgy is ennénk valamilyen savanyúságot, tudhatjuk, hogy illenek egymáshoz az ízeik.

Mire figyeljünk?

Azt érdemes fejben tartani, hogy az ecet valamennyire hátráltatja a zöldségek és húsok puhulását. Tehát ha nagyon savassá válik a fazékban a közeg, akkor hosszabb főzési időre és esetlegesen rágós falatokra számíthatunk.

Ezt elkerülendő a savanyúságot csak a főzés végén adjuk hozzá, amikor már minden nagyjából megpuhult.

Mivel a savanyúságot amúgy sem kell főzni, nem fogunk ezzel ártani neki, az ízét rövid idő alatt is képes átadni. Az utolsó 10-15 percben keverjük el az edényben, így érhetjük el a legjobb eredményt.

Egyeseknek talán sok lehet a savanyúságok savanyú íze, ezért nekik javasolt lehet a zöldségek átmosása használat előtt.

De mégis miért?

Utoljára pedig jöjjön a legnagyobb kérdés: ugyan miért tegyünk savanyúságot egy ételbe? Nos, először is azért, mert nagyon kellemes, karakteresen savanykás ízt kapunk tőle, másrészt azért, mert nagyon egészséges. Az sem elhanyagolandó tulajdonság, hogy amikor éppen nem jutunk friss vagy szép zöldséghez, a savanyúság akkor is rendelkezésünkre áll. Így szinte bármikor főzhetünk vele.

Az ízek terén pedig kevés olyan alapanyag van, amivel ilyen mértékben ki tudjuk használni a savanyú íz adta lehetőségeket. Bátran párosítsuk valamilyen alapból sós, fűszeres raguhoz, leveshez, és meg fogunk lepődni az eredményen.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Szokatlan konyhai megoldások:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!