Répalekvár, avagy hogy lesz kandírozott narancshéj a zöldségből

A nyár legnagyobb ajándékai a friss gyümölcsök és zöldségek. Annak érdekében, hogy ebből a kincsből minél többet megmentsünk a télre, világszerte a befőzés különböző fajtáit alkalmazzuk. Persze mindenhol más számít normálisnak: a kényszer vagy a kényelem egészen érdekes lekvárokat hívott életre. Cikksorozatunkban ezekből mutatunk be néhányat, sőt, el is készítjük őket. Induljon a Lekvárosnézés!

Rejtély számomra, miért nem népszerűbb a répalekvár. Az alapját adó zöldség olcsó, és egész évben elérhető, filléres, mégis különleges lekvárt főzhetünk belőle. Talán csak annyi kell a dolog beindításához, hogy néhány kultúrával odébb merítsünk ötleteket, ahol a répalekvár minden nap az asztalra kerül.

Répalekvár, avagy hogy lesz kandírozott narancshéj a zöldségből

A lekvár világ körüli útja

A Közel-Keleten már a 12. századtól kezdve készítik ezt a narancssárga lekvárt, azóta a helyi gasztronómia szerves része lett. Európába valószínűleg a gyarmatosítók által jutott el a híre, és néhány változtatással bemutatkozott a brit szakácskönyvekben is.

Nyilván az európai elképzelés a lekvárokról teljesen más a világ többi részéhez képest. Általában szigorúan gyümölcsből és cukorból főzünk, erőteljes fűszerek és aromák nélkül. Állagban is sokkal jobban szeretjük az egységes, zselés lekvárokat.

Talán ezért is lehet, hogy a nyugati világban nem ragadt meg annyira a répalekvár, maradtunk jól megszokott gyümölcseink mellett. Egyedül a második világháború alatt bukkant fel újra ez a készítmény, a háziasszonyok a szűkös időkben kénytelenek voltak mindent, így a répát is hasznosítani.

A répalekvár csodája

Bármit is gondolunk a répáról, felejtsük el gyorsan. Ebben a lekvárban ugyanis szinte arannyá változik, ízben és állagban vészesen közel kerül a kandírozott narancshéjhoz.

És ez nem véletlen, hiszen a répát fűszeres cukorszirupban kell megfőznünk, majd citrusok levével ízesítenünk, innen nyeri „narancsos” tulajdonságait.

Ugyan darabos a lekvár, ez egyáltalán nem zavaró, mivel a vékony répaszálak teljesen puhára főnek. Sőt, a szokatlan textúra előnyére is válik a készítménynek, sokkal izgalmasabb lesz tőle.

Ízben nem túl édes, viszont annál erőteljesebben fűszeres: kardamom, citrom- és limelé, valamint egy kevés rózsavíz van benne. A citrusok savassága épp annyit vesz el a cukor édességéből, hogy a kész lekvár tökéletes összhangban legyen.

Az elkészítése pedig nagyjából fél óra. Pucoljunk meg tetszőleges mennyiségű répát (én körülbelül 300 grammot használtam, ebből lett egy közepes üveg), majd reszeljük le a reszelő nagy lyukain.

Először egy kevés vízzel és a kardamommal fel kell forralni, ekkor jöhet hozzá a cukor, és ha felolvadt, a citrom és lime leve. Ez után közepes lángon el kell főzni a levének nagy részét, hogy szirupos legyen.

Répalekvár fetasajttal és friss pitával

A forralás mennyiségtől függően körülbelül 25-30 percig fog tartani. A végén öntsünk hozzá egy kevés rózsavizet. Tényleg legyünk nagyon óvatosak ezzel a hozzávalóval, mert erőteljes íze van.

Öntsük sterilizált üvegbe a lekvárt, és kezdjük is el tervezni, hogy milyen fantasztikus dolgokhoz fogjuk fogyasztani.

Hogy édes ízéből visszavegyünk valamennyit, érdemes sós sajtok, például feta mellé kínálni, valamilyen kenyérrel. Én is így tettem: a fetát és répalekvárt friss pitába töltöttem. Különleges és frissítő reggeli vagy uzsonna válhat belőle.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Itt a befőzés szezonja, készülj fel velünk:

Forrásunk volt

Címlapról ajánljuk

Tejfölös csirkereceptek

Csirkemell vagy csirkecomb egy-egy finom egytálételben, ráadásul tejföllel gazdagon elegyítve? Ugye hogy máris vágytok egy isteni, tejfölös csirkereceptre?

Nosalty

További cikkek