„Remélem, vagy annyira felnőtt, hogy hiszti nélkül megeszed, vagy legalább megkóstolod” – a Nosalty Főzőklub júliusi arca Lizinka nevű hobbiszakácsunk

Közös kalandba kezdünk veletek: itt a Nosalty Főzőklub! Cikksorozatunk keretében minden hónapban megismerkedhettek egy Nosaltys hobbiszakácsunkkal, aki szenvedélyesen süt-főz, fotóz, ételeket alkot, kreativitásával és saját receptjeivel színesíti a mi kis gasztroközösségünket. Júliusban Deák Andreát ismerhetitek meg egy kicsit közelebbről, aki otthonos, házias receptjeivel minden olvasónak meghozza az étvágyát egy jó ebédhez. Szia, Andrea!

A Nosalty, mint gasztrooldal nagyon sok mindenről szól: gusztusos ételekről, szép fotókról, néha formabontó, néha jól megszokott receptekről, érdekes cikkekről. De mindez mit sem érne, ha nem lenne mellé egy népes, sokszínű olvasói közösségünk. Azaz ti. Épp ezért indítottuk útjára cikksorozatunkat, a Nosalty Főzőklubot: hogy adjunk egy kis teret nektek is a bemutatkozásra. Az elkövetkező hónapokban rövid interjúkat olvashattok majd közösségünk tagjaival, akik minket, szerkesztőket is motiválnak aktivitásukkal és kreativitásukkal. Motiválódjunk hát együtt, fogadjátok sok szeretettel a Főzőklub újabb bemutatkozóját, Deák Andreát, azaz Lizinkát!

„Remélem, vagy annyira felnőtt, hogy hiszti nélkül megeszed, vagy legalább megkóstolod”

Hogyan, mikor és miért kezdtél el főzni?

Nagy családi házban laktunk (és ugyanott lakom most is), ahol nagymamám felismerte bennem a leendő háziasszonyt, és hatéves korom körül fakanalat adott a kezembe. Mivel édesanyám és nagyikám is remekül főzött, természetes volt, hogy kuktáskodtam mellettük, és így sok mindent megtanultam, ami egy háztartás vezetéséhez kell, és persze elsajátítottam a főzés tudományát is.

Tőlük tanultam meg, hogyan kell spórolni, milyen konyhai trükkök alkalmazhatók, hogy egy-egy étel a legfinomabban készüljön el.

Mindig érdeklődéssel figyeltem, hogyan diskurálnak a felnőttek a főzésről. Édesanya és nagymama is előszeretettel kért-adott recepteket, főzési tippeket ismerősöknek piacon, utcán, boltban, stb., de kerti szomszédainkkal is sokszor ez volt a téma, és rokonságunkból is szép számmal érkeztek finomabbnál finomabb ételek receptjei. Elsárgult, zsírpacnis papírok őrzik ezeket.

Elsárgult, zsírpacnis papírok őrzik ezeket

Számomra teljesen természetes volt, amikor férjhez mentem, hogy saját konyhámban, saját kezűleg főzök. Később azonban felismertem, hogy a főzés alkotás is egyben. Ekkor kezdtem el a saját ötleteim alapján főzni, valamint receptek után kutatni. Gondolok itt könyvesbolti receptes könyvekre, internetes kutakodásra, főzős TV-műsorokra, ötletelni barátnőkkel és családtagokkal. Olvasott, hallott, látott receptek továbbgondolására, valamint átírására a saját elképzelésem szerint.

Mi vitt rá arra, hogy megoszd a recepteket a Nosalty oldalán?

Először is: hogy hogyan találkoztam a Nosaltyval? Egy ismerősöm küldött emailben egy linket azzal a mondattal: „Kattints a képre, és megnyílik a recept is!” Hát nagyon megtetszett az oldal. Karácsonyi ebédre kerestem egy számomra ismeretlen csirkemelles receptet, hogy újítsak az ünnepi repertoáromon. Siklitimi „Karácsonyi rakott csirkemell” receptjére esett a választásom. Ez volt az első recept, amit kikerestem és elkészítettem. Aztán később jött a gondolat, hogy én is megosztom nosaltys szakácsként a szeretteimtől tanult ételek receptjét. És…azután jött a többi!

Egy Andrea által megálmodott sütemény, a receptet ITT találod

Mi jellemez téged, a főztödet, a receptjeidet?

Először is lendület! Aztán kreativitás, esztétikus, gusztusos tálalás, az étkező asztal abrosszal való megterítése reggelinél, vacsoránál, hétvégén, ha itthon vagyunk, ebédnél is. Sok zöldség és gyümölcs, lehetőleg csirke-, pulykahús felhasználása. Szeretek sajttal, tejföllel, túróval, zöldséggel, gyümölccsel ételeket alkotni. Könnyű, ételek receptjei, amik nem terhelik túl a gyomrot. Általam megálmodott desszertek készítése.

Milyen tanácsot adnál a többi házi szakácsnak?

  • Nem biztos, hogy egy étel mindig ugyanolyan jóra sikerül, nem kell kétségbeesni! Az alapanyag a ludas ilyen esetekben.
  • Ismeretlen, jól hangzó recepteket először érdemes fél adaggal elkészíteni, mert lehet, van benne hiba, s ha nem sikerül, kevesebb lesz a veszteség és a bosszúság.
  • Ne kapkodj a konyhában, az nem vezet jóra!
  • Hamar munka ritkán jó!
  • Légy kreatív!
  • Nem szégyen kérdezni másoktól, hiszen a „jó pap is holtáig tanul”!
  • Szeretettel készítsd az ételeket! A „közönség” meghálálja.

Mit hallgatsz főzés közben?

Mivel énekkarra járok, főzés közben énekelek.

Melyik híres séf, szakács a példaképed?

A külföldi séfek közül nagyon kedvelem Vlagyimir Muhin orosz, valamint, Léa Linster luxemburgi mesterszakács főzési stílusát és receptjeit. A hazai séfek közül nálam Benke Laci bácsi a kedvenc és a példakép.

A gombás-brokkolis pite receptjét ITT találod!

Mi az, ami mindig van a hűtődben?

Sajt, tej, tejföl, kefir, túró, mélyhűtőben csirkemell, darált hús, zöldborsó, mexikói zöldségkeverék, saját készítésű vágott petrezselyemzöld.

Étel, amit soha nem eszel meg?

Csiga.

Közért, hipermarket vagy piac?

Hétközben közért, hétvégén piac.

Kedvenc éttermed?

Nagyon sokat járunk hazai csodaszép városokban, hegyi falvakban. Ilyenkor, ha alkalom adódik, felkeressük az ottani éttermet, megkóstoljuk a helyi specialitásokat. Külföldön pedig az adott nemzet ételeit feltétlen kipróbáljuk. Így nincs kedvenc éttermem. Viszont van egy nagy családi kedvencünk, az a Grill Bár.  Néha bizony van olyan, hogy nincs időm főzni. Ilyenkor kedvenc grill bárunk készíti az ebédet.

Életed gasztroélménye?

Amikor gyerekként a falusi rokonainknál nyaraltunk, az ott készített rántott csirke fantasztikus ízét máig nem felejtettem el.

Kedvenc mondás a konyhában?

  • Az étel szent dolog, nem ócsároljuk, és nem dobjuk ki!
  • Remélem, vagy annyira felnőtt, hogy hiszti nélkül megeszed, vagy legalább megkóstolod!
A feketeribiszke-krémleves receptjéért kattints IDE!

Konyhai manőver, ami nélkül szebb az élet?

A mikrohullámú sütő használata.

Recept, amit álmodból is?

A vizes piskóta.

Ki a kedvenc Nosalty-szakácsod? Melyik a kedvenc recepted az oldalon?

Többen vannak. Évi néni, VnéEdit, Hobbychef, Iluska, Tomatotree, Csiki Piroska, Salamon Csilla, az ő stílusukat és receptjeiket kedvelem a legjobban

A kedvencem: Motyola receptje, a „Kínai szezámmagos csirke”. Ha a gyermekem ezt kéri, kizárólag az ő receptje alapján készítem.

Van-e olyan dolog a konyhádban, amihez szép emlékek fűződnek?

A Családi receptkönyv, amiben megtalálható dédikém, nagymamám, édesanyám összes papírfecnire leírt receptje. Ezeket lamináltam és összefűztem. Nagy becsben tartom, hiszen kislánykoromban ezeket olvasgattam a gyúródeszka mellett állva, és segédkezve a főzésben, sütésben

Az Andrea által összegyűjtött receptkönyv

Dédimama ősrégi receptkönyvei, amiket csak nagyon óvatosan lapozgathattunk.
Édesapám üvegpohara. Ebből a finom, metszett üvegű pohárkából szerette a bort inni minden vasárnap ebéd után. Pont ennyit, 1 dl-t.

Csatlakozzatok ti is a Nosalty gasztroközösségéhez, töltsétek fel receptjeiteket, és inspiráljátok egymást az év minden napján!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Címlapkép és fotók: Deák Andrea


Még több izgalmas interjút olvashatsz itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek