„A halászlevet kisgyermekkorom óta kerülöm, de kész vagyok ezen változtatni" – a Nosalty Főzőklub februári arca Napsütötte Vidékünkön nevű hobbiszakácsunk

Közös kalandba kezdünk veletek: itt a Nosalty Főzőklub! Cikksorozatunk keretében minden hónapban megismerkedhettek egy Nosaltys hobbiszakácsunkkal, aki szenvedélyesen süt-főz, fotóz, ételeket alkot, kreativitásával és saját receptjeivel színesíti a mi kis gasztroközösségünket. Februári interjúalanyunk Frankberger Gábor, vagy, ahogy az oldalon láthattátok: Napsütötte Vidékünkön. Szia, Gábor!

A Nosalty, mint gasztrooldal nagyon sok mindenről szól: gusztusos ételekről, szép fotókról, néha formabontó, néha jól megszokott receptekről, érdekes cikkekről. De mindez mit sem érne, ha nem lenne mellé egy népes, sokszínű olvasói közösségünk. Azaz ti. Épp ezért indítottuk útjára legújabb cikksorozatunkat, a Nosalty Főzőklubot: hogy adjunk egy kis teret nektek is a bemutatkozásra. Az elkövetkező hónapokban rövid interjúkat olvashattok majd közösségünk tagjaival, akik minket, szerkesztőket is motiválnak aktivitásukkal és kreativitásukkal. Motiválódjunk hát együtt, fogadjátok sok szeretettel a Főzőklub újabb bemutatkozóját, Frankberger Gábort, akit Napsütötte Vidékünkön néven ismerhettek oldalunkról.

„A halászlevet kisgyermekkorom óta kerülöm, de kész vagyok ezen változtatni"

Hogyan, mikor és miért kezdtél el főzni?

Meg fogtok lepődni, de a Nosalty volt az, ami engem a főzésre inspirált. Ha teljes egészében nem is, részben biztosan. 2011-ben, amikor feltöltöttem az első receptemet, látva a sok, szép fogást, úgy gondoltam, hogy megtaláltam a számomra tökéletes hobbyt.

Mi vitt rá arra, hogy megoszd a recepteket a Nosalty oldalán?

Eleinte a motivációm a saját receptjeim és fotóim bemutatása volt. Idővel egyre fontosabbá vált, hogy ezek másoknak is jól sikerüljenek. Ma már részletesen, mindenre kiterjedően írom a recepteket és a storykat, így tudom, hogy másoknál is sikert aratnak.

Mi jellemez téged, a főztödet, a receptjeidet?

Számomra a legfontosabb a főzésben, hogy a saját kertem alapanyagait használjam. 2021-ben vezettem a „Mein Zaubergarten" nevű projektemet, aminek a keretein belül a legkülönlegesebb zöldségeket termeltem, és azokból különböző földrajzi régiók fogásait készítettem.

Milyen tanácsot adnál a többi házi szakácsnak?

Fontosnak tartom, hogy merjünk a különleges alapanyagokhoz, a különleges ételekhez nyúlni. Emellett egy saját veteményeskert gondozása új kapukat nyit meg a konyhában.

Mit hallgatsz főzés közben?

A balkáni zene, különösen a csalga és a turbofolk a lételemem. Stoja, Emanuela, Galin és Emrah dalai a konyhámból sem hiányozhatnak.

Melyik híres séf, szakács a példaképed?

Fafa Gilbert afrikai receptjei mindig feltöltenek inspirációval. Akinek még sokszor főzök a szakácskönyveiből, az Bill Granger.

Frankfurti zöld szósz, recept ITT

Mi az, ami mindig van a hűtődben?

Friss zöldfűszerekre szinte minden főzés alkalmával szükségem van, ezért az ágyásaimban rendszeresen ott van – többek között – a petrezselyem, a thai bazsalikom és a borágó.

Étel, amit soha nem eszel meg?

A halászlevet kisgyermekkorom óta kerülöm, de kész vagyok ezen változtatni.

Te milyen étel lennél? Mi a „lélekételed"?

A mángoldot a mutatóssága miatt kezdtem el termelni, és amikor elkezdte hozni a nagyobb leveleit, azt mondtam, hogy „te jó ég, mit fogok ebből készíteni?" Most már tudom, hogy a töltött mángold a legjobb dolog, ami a mángolddal történhet. Ez az aktuális kedvencem.

Közért, hipermarket vagy piac?

Tavasztól őszig szinte minden nap járok piacra, de a szupermarketekben is szívesen vásárlok.

Életed gasztroélménye?

Amikor a frankfurti zöld szósz receptjével találkoztam, szembesültem azzal, hogy a hozzá szükséges fűszernövényeket esélytelen beszerezni Magyarországon. A zöldfűszerek magjait magam vetettem el, és pár hónap múlva elkészítettem életem legfinomabb szószát.

Kedvenc mondás a konyhában?

Ha jó a recept, és az be van tartva, egy konyhában nem túl járatos személy is könnyen elboldogul. Fontos még a jó alapanyag, ezektől lesz igazán finom az étel.

Konyhai manőver, ami nélkül szebb az élet?

A garnéla tisztítása nem a kedvenc műveletem, pedig nagyon szeretem.

Thai zöldséges garnélaleves, recept ITT

Recept, amit álmodból is?

A konyhai kalandozások során akarva-akaratlanul is belém rögzült néhány recept anyaghányada. Ilyen a Nosalty egyszerű tökfőzeléke, az egyszerű és gyors bolognai spagettim és a meggylevesem. Ezekhez nem veszek elő receptet.

Ki a kedvenc Nosalty-szakácsod? Melyik a kedvenc recepted az oldalon?

TraRita cukormázzal díszített mézeskalácsait szívesen nézegetem. Ez az, amihez nekem soha nem lenne türelmem. A kedvenc receptem a libanoni joghurtszószos gombóc.

Van-e olyan dolog a konyhádban, amihez szép emlékek fűződnek?

Sok receptversenyen vettem részt az elmúlt években és sokszor nyertem is. Amikor a nyereményeimre (süteményesdoboz, mixer, könyvek) nézek, mindig eszembe jut, hogy sokan kedvelik a tevékenységemet, és ezzel motiválni tudok másokat.

Csatlakozzatok ti is a Nosalty gasztroközösségéhez, töltsétek fel receptjeiteket, és inspiráljátok egymást az év minden napján!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Címlapkép és fotók: Napsütötte Vidékünkön/Frankberger Gábor


Még több izgalmas interjút olvashatsz itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!