Így verheted a tojásfehérjét mindig keményre és csúcsosra

Felvert tojásfehérjét sok-sok recepthez használunk, és ezeknél a recepteknél mind elengedhetetlen, hogy a habunk tényleg kőkemény és magas legyen. A mai Napi Tipp ebben fog segíteni.

A tojásfehérje felverése egy olyan konyhai folyamat, amit valószínűleg igen gyakran el kell végeznünk, ha rendszeresen sütünk-főzünk. Piskótákhoz, süteményekhez, de például sós szuflékhoz is elengedhetetlen a keményre vert, tartós tojásfehérje, amelynek bizony vannak trükkjei. Nézzük, mik ezek!

Így verheted a tojásfehérjét mindig keményre és csúcsosra

Kézzel vagy géppel?

Egy jó ideje már nem kell annyit fáradozni a konyhában a különböző folyamatokkal, bármilyen erőkifejtés nélkül dolgozhatunk az egyes konyhai gépeket segítségül hívva. A kézi mixer is ilyen, azonban nem feltétlenül kötelező a tojáshabhoz.

Kézzel is ugyanolyan kemény habot verhetünk, csupán egy kicsit kell változtatni a technikánkon.

A kézi módszerhez válasszunk egy kisebb, keskenyebb edényt, mert ebben gyorsabb lesz a fehérje felverése. Ha túl nagy, széles tálat választunk, abban sokkal hosszabb ideig kell majd dolgoznunk. Ne a pultra tegyük a kiválasztott edényt, hanem fogjuk a nem domináns kezünkben, miközben a másikkal verjük benne a fehérjét. Így nem fog annyira elfáradni a kezünk.

Milyen edényben?

Persze az edény akkor is fontos, ha nem kézzel dogozunk: az ugyanis, hogy milyen anyagból készült a tál, hatással lesz a habunk viselkedésére. A különböző anyagú edényekkel így járjunk el:

  • műanyag: alaposan mossuk el előtte, és bizonyosodjunk meg róla, hogy egy csepp víz sem marad benne a használat előtt. A nagyon régi, zsíros edényeket kerüljük.
  • üveg: ez egy nagyon jó választás, mivel könnyű tisztán tartani, kevés dolog szól majd bele a habverésbe.
  • fém: a rézedényeket mondják a tojáshab legjobb barátjának, így ha tehetjük, ilyet használjunk. Persze a többi fémedény is jó lehet, csak itt is figyeljünk a zsír- és vízmentesítésre.

Segítők és hátráltatók

Nemcsak az edény és a módszer befolyásolhatja a habot, hanem bizonyos hozzáadott extrák is. Egy csipet sóval például megtámogathatjuk a habot, ettől egy kicsit gyorsabb lesz a kemény hab képződése.

A citromlé szintén hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, de ezt csak nagyon óvatosan használjuk, mert ha többet adunk a tojáshoz, mint kéne, akkor megváltozik az állaga.

Szintén nagyon fontos, hogy maga a tojás jó minőségű legyen, illetve ne legyen teljesen hűtőhideg: a felverés előtt pár órával vegyük ki a hűtőből. A szétválasztás során ügyeljünk, nehogy egy csepp sárgája is belekerüljön a fehérjébe, mert ez szintén gátolni fogja a habképződést.

Utoljára pedig még azt érdemes megjegyezni, hogy a tojáshab csak rövid ideig tartja meg formáját és állagát. Ha állni hagyjuk, akkor levet ereszt, és már nem lesz az igazi. Ezért tényleg csak akkor verjük fel, ha már minden mással készen vagyunk.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További okos tippekkel gazadgodhat a tárházad:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!