A szomorú szószok megmentése: így segíts magadon, ha elbaltáztad a mártás készítését

Túl híg? Túl sűrű? Ha szószokat és mártásokat készítünk, bizony könnyű hibázni, néhány egyszerű trükkel azonban még feljavíthatjuk ételeink fő esszenciáját!

Bár vehetnénk őket bolti, előre készített változatban is, a saját készítésű szószoknak és mártásoknak nincsen párja, azokat összeállítani igazi konyhai kihívás. Ha sikerrel járunk, dagadhat a mellünk a büszkeségtől, ha viszont valamit elrontunk, és a szósz íze vagy állaga nem olyan, mint amit elterveztünk, a magabiztosságot könnyen a kétségbeesés érzése válthatja fel. Csak semmi pánik, a legismertebb szósz- és mártásbakikra mindig van gyógyír!

Baj van a marinara szósszal...

Bár egy nagyon egyszerű szószról van szó, hiszen csak paradicsom, olívaolaj és fokhagyma kell hozzá, mégis az egyik legtöbbször elkövetett hiba marinara szósz főzése közben az, hogy egyszerűen túlfőzzük.

Valóban megtévesztő lehet a főzési idő, egy finom bolognai raguhoz ugyanis sokáig kell a tűzön rotyognia a szósznak, a marinara esetében az a lényeg, hogy a lehető legkevesebb ideig főzzük, így megtartva a paradicsom ízének frissességét. Ha húsz percnél tovább főzzük, azzal azt mondhatjuk, megöltük a szószt. Válasszunk jó receptet pontosan meghatározott főzési idővel, ha mindenre odafigyelünk, egészen biztos tökéletes lesz a végeredmény!

Sajtszósz

Legyen szó mac and cheese-szószról vagy például a baconbe tekert csirkemell mellé tálalt sajtszószról, az ízletes és csomómentes mártás alapja általában egy gondosan elkészített besamel és egy vagy több különböző fajtájú reszelt sajt. A különböző sajttípusok állagukban, zsírtartalmukban eltérhetnek egymástól, így nem mindegy, milyen tejtermékeket választunk a szószba.

Az első és legfontosabb tudnivaló, hogy minél öregebb egy sajt, annál nehezebben fog beleolvadni, emulgeálódni a besamelbe. Bár a cheddar sajt színe és ízvilága miatt is népszerű alapanyag a szószokban, minél öregebb a sajt, annál nyúlósabbá, semmint krémesebbé fogja tenni a mártásunkat.

A megoldás: ha semmiképpen nem akarod kihagyni a cheddart a szószból, használj egyszerre többféle sajtot, például emmentálit vagy Gruyère sajtot! A szószba kerüljön két rész emmentáli vagy Gruyère, és csak egy rész cheddar, így végül a szósz még ízletesebb lesz és krémes, nem kell majd attól tartanod, hogy nyúlós marad a cheddartól.

A kényes hollandi mártás

Bár hollandi mártás mondhatni, a legegyszerűbb alapanyagokból tevődik össze, mégse olyan egyszerű hibátlanul elkészíteni. A gondosan felvert vaj és tojássárgája (na meg persze egy kicsit citrom) emulziója akkor jó, ha krémes és egybefüggően sárga, egyben könnyed és selymes.

Az egyik leggyakoribb hiba, hogy a még forró vajhoz adott tojássárgája a magas hőmérsékleten túlfő - ha ez a probléma bekövetkezik, sajnos csak akkor lehetséges a javítás, ha vissza tudjuk tekerni az időt. Egy másik gyakori hiba viszont még nem jelent végzetes problémát: sokszor előfordul, hogy a vaj nem olvad egybe a tojással, felkúszik a szósz tetejére, és ott is marad. A hibát legtöbbször a mártás túl gyors vagy éppen túl lassú keverése okozza. A javítás kulcsa első körben folyamatos (közepesen gyors) kevergetés mellett egy evőkanálnyi forrásban lévő víz szakaszos hozzáadása a mártáshoz. Ha ez sem segít, vegyünk elő egy új tálat, válasszunk szét egy tojást, és folyamatos kevergetés mellett adagoljuk hozzá szakaszosan a tojás sárgáját a mártáshoz.

Barbecue szósz

A házi barbecue szósz nyomába egy bolti változat sem érhet, ezzel a ténnyel nem lehet vitába szállni. Az előbb felsorolt szószokkal ellentétben azonban nem azzal lehet gond, hogyan készítjük el, hanem azzal, hogyan használjuk fel.

Sokan a barbecue-t egyfajta pácként használják, amivel nincs is gond, de sütésnél jó ha eszünkbe jut: a barbeque cukrot, pontosabban melaszt tartalmaz, amely túl magas hőmérsékleten nem karamellizálódni, hanem égni fog! Húsok sütésénél ez nyers belsőt és égett külsőt eredményezhet, éppen ezért a következő megoldást ajánljuk: ha barbeque szószos pácban szeretnél kisütni húst vagy akár zöldséget, az alapanyagot először süsd vagy főzd félkészre, majd ha felkented a barbecue-s szószt, alacsonyabb tűzön süsd készre az ételt folyamatos forgatás mellett.

Elindult a Nagy Tavaszi Receptversenyünk, melyen minden receptbeküldő nyer!

Lássa és tesztelje a te főztödet az egész ország! 2021. április 26. és május 23. között töltsd fel a kedvenc tavaszi fogásod receptjét az egyszerűsített receptfeltöltés segítségével, és Nosaltys vászontáskával jutalmazunk – további nyeremények is várnak!

Nézd meg a részleteket, hogy te is részese lehess a kikeleti megújulásnak!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezek a mentőmellények is segítségedre lehetnek még a főzésben!

Forrásunk volt.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek