Ezek a fogások kerülnek az ünnepi asztalra a profi magyar séfeknél és vendéglátóknál

Megkérdeztünk néhány fontos hazai séfet, gasztronómiában mozgó vendéglátót, hogy milyen ételeket fogyasztanak karácsonykor, mik azok a fogások, melyek nélkül nem lehet teljes az ünnep. És az is kiderül, hogy az egész éves főzés és figyelő vendéglátás ellenére beállnak-e a konyhába a készülődések idejére.

Wossala Rozina, Bezerics Dani, Pesti István, Rosenstein Robi és Wang Mester mesélt nekünk saját karácsonyi családi hagyományokról, halászléfőzésről, tradicionális vagy éppen kicsit különc ünnepi menükről. Beszámolóikból kiderül, hogy mindannyian szeretettel gondolnak a karácsonyra, és nem tudnak kibújni a séfkabátból, kiemelt szerepet tölt be náluk a közös készülődés, édes nosztalgiával gondolnak a gyermekkori emlékekre, és fontos az ünnepi menü összeállítása is.

Wossala Rozina és karácsonyi kedvencei / Fotó: Bestia Facebook-oldal

Wossala Rozina, a Bestia egyik első embere 23-án készíti a töltött káposztát, és annak ellenére, hogy eddig mindig maguk főzték a szigorúan szegedi típusú halászlét, most átengedik a stafétát:

„Jó sok belsőség, ikra kerül a szegedi halászlébe, mi így szeretjük. Idén először viszont úgy döntöttünk, hogy Krizmanics Norbi, a Bestia séfje lesz segítségünkre, és az ő halászlevét fogjuk otthon kanalazni. Lényegében az első 10 adagra lecsapunk.”

A Green Egg sütő nem maradhat ki Rozináék karácsonyi készülődéséből sem, hiszen a kamado grill faszénje mindenhez plusz aromát ad:

„Székelykáposzta is készülhet a Green Eggben, sőt, a Wellington-bélszín is szuper lesz benne. Idén egyébként annyiban változtatok ezen a fogáson, hogy beef helyett beet, azaz cékla kerül a tésztaköntösbe. Egy izgalmas burgonyakörettel is készülök, amit egy spanyol-amerikai séftől lestem el: kisebb szemű krumplira van szükség hozzá és kávézaccban készül el, az ízesítése pedig elég klasszikus, hiszen zsír, só, rozmaring és fokhagyma társul hozzá. Szeretjük, hogy nem csak a megszokott karácsonyi ízekből válogatunk ilyenkor, de például a bejgliről és a flódniról sosem mondanánk le.”

Bezerics Dani, a Paletta tulajdonosa legalább annyira pesti, mint keszthelyi, de a Tompa utcából „országos turnéra” indul az ünnepek alatt. A karácsony fénypontja mindig a keszthelyi családi ünneplés és közös étkezés:

„Ilyenkor mindig újraélem a gyermekkorom karácsonyi emlékeit. Nálunk mindig apu főz, a sütés pedig édesanyám reszortja. A menü első fogása az unortodoxabb tengerigyümölcs- vagy polipsaláta, ami citrusos-petrezselymes és nagyon imádjuk. Tényleg mindig ezzel indul az ünnepi ételsor. Aztán következik Bezerics apuka világhírű halászléje, ami nem dunai, nem balatoni, hanem egy kaszton kívüli adaptáció: egy halfőző bajnok, dunai halászember barátjának a receptjét dolgozta át. Nincs passzírozva, de azért szűrőn áttöri, a magas hőmérsékleten zubogtatott levesbe pedig sózva, bőrével együtt kerülnek az irdalt pontyszeletek. Nálunk mindig mindenki diétázik… így a panírozott dolgok helyett sülteket eszünk, mint például sertésszűzet, vagy anyukám rakott csirkéjét. Fogast is eszünk mindig, amihez kétféle krumplisaláta is készül.”

Bezerics Dani felügyeli a karácsonyt / Fotó: Paletta Facebook-oldal

26-án viszont Danié a vendéglátás, a barátoknak a Palettában készített halászlé és töltött káposzta a kedvence.

Az a helyzet, hogy nem újítok, nem figurázom, szeretem ennél a témánál megőrizni a régi hagyományokat, a családunk által szeretett ízeket. Szóval, újragondolásról szó sincs!

Pesti István, a tatai Platán executive séfje és a Platán Gourmet konyhafőnöke nosztalgiával gondol gyermekkora karácsonyi ebédjeire:

„A klasszikus polgári ünnepi ebédek ízeinek emléke mai napig velem van. A nagyszülők jóvoltából olyan lakomákat ültünk, amik után rendre azon vicceltünk, hogy ki hányféle húst tudott megenni. Mély ízű, háromféle húsból készített levest (marha orja, kacsa, sertés) ettünk, vele főtt marhahússal. Rengeteg sültet, franciasalátát, desszerteket, édességeket. A másik nagyszülői háznál azért visszafogottabb volt a menü, de a hagyományosan zsírban, nem olajban sült húsok csodás ízére is emlékszem még. Gyermekkoromból a jó zserbó és a mandulás hókiflik is maradandó sütemények.”

Pesti István a konyhában sürgölődik / Fotó: Platán Facebook-oldal

Ami a jelen ünnepi szokásait illeti, azért megváltozott ez is, a séf már könnyedebb vonalon  mozog karácsony alkalmával:

„Nagyon fontos lett a hal fogyasztása. Régen nekünk nem volt családi kötődésünk a halászléhez, de most már előszeretettel készítjük — nem a passzírozott verziót. Ez kötelező elemmé vált karácsonykor. Nem visszük túlzásba az ünnepi étkezést, figyelünk arra is, hogy ne pazaroljunk. A családlátogatások alkalmával az örök kacsacomb-párolt káposzta is megjelenik.”

Rosenstein Robit természetesen az éttermükben értük utol, körülbelül 1400 adag halászlét rendeltek idén tőlük, náluk ez az időszak mindig nagyon pörgős és embert próbáló. Sőt, még 24-én is dolgoznak, így másnap kezdődik az ünneplés.

Rosenstein Robi és Tibi bácsi rápihennek az ünnep hajtásra / Fotó: Rosenstein vendéglő Facebook-oldal

25-én a feleségem édesanyjához megyünk, ahol ő főz nekünk. Az a helyzet, hogy ennyi halászlé és töltött káposzta után, amennyit készítünk a hajrában, én egészen más ízekre vágyom, de szerintem ez érthető.

„Timi anyukájától a mennyei vadast kapjuk, természetesen zsemlegombóccal körítve. Imádom! 26-án a családi-baráti karácsonyunkat körülbelül húszan üljük, ekkor már a halászlével, töltött káposztával, de rántott hal és Wellington-bélszín is mindig helyet kap az asztalon.”

Az édességben evidencia, hogy Rosenstein Timin a sor:

„Mindenkinek megvan a kedvenc pitéje. Apué az almás, rengeteg, még annál is több almával és kevés tésztával, én pedig a meggyesért rajongok, szóval a mi karácsonyunk pitében igen gazdag.”

Wang Mesternek sokat köszönhetünk: megmutatta az országnak, hogy milyen sokszínű a kínai konyha, hogy sokkal izgalmasabb, mint azt a büfékből megszokhattuk. Wang is ünnepli a karácsonyt, saját fejlesztésű specialitással.

„Számomra úgy teljes az ünnep, ha Gongbao módon készítem el a libamájat. A speciálitás a kínai konyhának köszönhető: a libamáj egyszerre lesz sós és édes. Nagyon imádom, különleges fogás! Hogy őszinte legyek, a magyarok karácsonyi ételei viszont túl nehezek számomra. Persze szeretem őket és ízlenek, de bőven elég évente egyszer enni belőlük. A kedvencem a halászlé, a paprikás csirke és a sertéssült fűszeres, párolt vöröskáposztával. Kínaiként semmilyen étel nem lehet túl különleges, vagy furcsa nekem.”

Wang mester már nagyon várja az ünnepet / Fotó: Hankó Viktor

Az édességek csipegetésére odafigyel, de azért van favoritja:

„A kedvenc magyar ünnepi desszertem a diós bejgli és a kürtőskalács, de nem sokat eszem belőlük, mert igyekszem odafigyelni… ráadásul éppen diétázom is.”

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Itt még több érdekes karácsonyi cikket olvashatsz:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Új séf váltja Széll Tamást a Lidl Konyhában

Lezárult egy meghatározó korszak a Lidl Konyhában, mivel 10 év után a Michelin Young Chef díjas Mizsei Jani, a MÁK séfje váltja Széll Tamás, Michelin-csillagos séfet. Ezenfelül pedig komoly változások mentek végbe a vállalat nagyköveti csapatában is.

Nosalty

További cikkek