Így főztök ti – Ilyen lesz az idei karácsony a Nosalty olvasóinál

Cikksorozatunk, az Így főztök ti, azért indult el, hogy tőletek, az olvasóktól tanulhassunk mindannyian. Decemberben pedig mi másról lenne szó, ha nem a karácsonyról? Fogadjátok szeretettel három Nosalty-hobbiszakács gondolatait, receptjeit, ötleteit és tanácsait, amiket most örömmel megosztanak veletek is.

Egész évben, minden nap újabbnál újabb cikkeket olvashattok tőlünk, a szerkesztőség tagjaitól, amelyekben elmondjuk nektek, hogyan lesznek tökéletesek az egyes ételek, hogyan kell bánni a konyhai szerkezetekkel, vagy éppen azt, hogy mi szerintünk a legjobb péntek esti vacsoraötlet.

Így főztök ti – Ilyen lesz az idei karácsony a Nosalty olvasóinál / Fotó: Tripsánszki Éva

Persze ahány ház, annyi szokás: tudjuk, hogy sok témában nem feltétlenül értünk egyet, és egészen biztos, hogy nálatok máshogy készül egy-egy fogás. Látjuk azt is, hogy szeretitek megosztani a saját receptjeiteket az oldalunkon és a tarsolyban rejtegetett trükköket a kommentekben.

Éppen ezért indítjuk útjára legújabb cikksorozatunkat, ami Így főztök ti névre hallgat. Ennek keretében szeretnénk végre tőletek is tanulni valamit, hogy ne mindig mi mondjuk meg a tutit az összes konyhai témában. Kíváncsian várjuk, hogy mit gondoltok például a húsmentes főzésről, mi az az étel, ami nélkül nem telhet el nálatok ünnep, vagy hogyan készültök egy nagyobb vendégségre.

Most, az Így főztök ti legújabb részében minden az ünnepről szól: arról faggattunk három Nosalty-olvasót, hogyan és mivel készülnek a karácsonyra.

Tripsánszki Éva (ÍZcsiklandozó)

„Minden évben hatalmas örömmel és lelkesedéssel várom az ünnepet” / Fotó: Tripsánszki Éva

Hogyan készülsz az idei karácsonyra?

Minden évben hatalmas örömmel és lelkesedéssel várom az ünnepet. Ez a kedvenc időszakom! Advent első napjától fogva tervezgetek, kitalálom az otthonunk színeit, díszeit, ételeit, desszertjeit. Próbálok időben elkészülni mindennel, hogy ne az utolsó pillanatra maradjon, mert az nagyon rányomná bélyegét a hangulatomra, márpedig a karácsonyvárásban pont a nyugalom, a lelassulás és a szeretetteljes, stresszmentes, kellemes hangulat a lényeg!

Melyik ételek lesznek ott biztosan az asztalon, és melyekről mondasz le idén?

Mivel pár napja kaptam egy kedves, vadászó barátomtól egy csodaszép fácánt, így fácánleves biztosan fő! Nagy kedvencem az édes, habos borleves, ezt sem hagyom ki. Töltött káposzta is lesz, az elmaradhatatlan minden évben, ahogy a zserbó is. Aprósüteményeket is biztosan sütök, édeset és sósat is, de azt még nem döntöttem el pontosan, melyeket.

Ennyiféle étel persze több napra ellátja a családot, így Szenteste után jó pár napig nem kell a tűzhely mellé állni, teljes lesz a kikapcsolódás, ami valljuk be, jó dolog.

Az ünnepi hangulatot, az együttlét örömét nagyban meghatározza a kedvenc ízek, illatok jelenléte, a közös, megszokott konyhai tevékenykedések, sütés-főzés jól megszokott közösen átélhető élménye. A családomban az ajándékvásárlási láz már régóta nincs jelen, a gyerekek felnőttek, már máshol élnek, de az ünnepi módon tálalt ételek közös elfogyasztása minden ajándéknál többet ér. Ilyenkor felidézünk emlékeket, nagyokat nevetve beszélgetünk, ami a rohanó világban különösen jóleső érzés.

Tudom, hogy az elmúlt időszak minden családban okoz nehézségeket, de úgy vélem, nem mondhatunk le mindig mindenről.

Esetleg milyen spórolós tipped van az olvasók számára?

Ha mégis spórolni szeretnénk, legyünk találékonyak és kreatívak! Szerintem a magyar háziasszonyok ebben zseniálisak. Mindenképpen érdemes jól fagyasztható ételeket választanunk, azokat nagyobb adagban elkészítve, majd kiporciózva lefagyasztva eltenni későbbre is, így a sütési-főzési energián némiképp spórolunk.

„Remek köret a rafináltan készíthető zöldborsópüré is” / Fotó: Tripsánszki Éva

Használjuk ki ezt a csodás időszakot az elfoglalt hétköznapok után, gyűljünk és fogjunk össze minél többen! Akár családilag, vagy akár jó szomszédokkal, ismerősökkel tegyük ezt, tervezzünk bátran közösen, osszuk el a feladatokat, az ételek elkészítését! (Legyen, aki a levest, a főételt, a sós vagy az édes süteményeket süti, főzi és hozza majd az ünnepi asztalra.) Ez amellett, hogy megosztja a kiadásokat, személyessé, egymásra figyelőbbé, vidámabbá teheti a karácsonyt.

Vannak-e szerinted olyan olcsóbb alapanyagok vagy ételek, amelyek az ünnepi asztalon is megállják a helyüket?

Pár éve, a húsmentesen étkező lányom miatt kezdtem először figyelni az alternatívákra. Ekkor jöttem rá, hogy tökéletes és isteni töltött káposzta lesz gombás, vagy vörös babos töltelékkel is, vagy, hogy milyen remek köret a rafináltan készíthető zöldborsópüré! Ezek pedig jóval alacsonyabb árkategóriában beszerezhető alapanyagok a megszokottnál, és nem utolsó sorban egészségesebbek is.

Egy egyben sült fasírt pedig kevés pikáns hozzávalóval látványossá és eredetivé varázsolható.

„Egy egyben sült fasírt pedig kevés pikáns hozzávalóval látványossá és eredetivé varázsolható” / Fotó: Tripsánszki Éva

A legegyszerűbb, legolcsóbb étel is lehet ünnepi! Ne feledjük, szívünk minden szeretetével készülve, legalább ezeken a napokon ünnepélyesen tálalva ételeinket, asztalunk köré fogadva szeretteinket lesz igazán ünnep az ünnep. Boldog, békés karácsonyt Mindenkinek!

Kovács Ilona (Iluska)

„A karácsony nem az ajándékoktól válik ünneppé, hanem a családi összejövetel, a gondosan terített asztal teszi meghitté” / Fotó: Kovács Ilona

Hogyan készülsz az idei karácsonyra?

Szeretem a decembert, ahogy egyre közeledünk az év vége felé a szeretet ünnepéhez, a hétköznapok egyhangúsága megtörik, a lakást díszek lepik el, csillog-villog, minden fényárban úszik.

A karácsony nem az ajándékoktól válik ünneppé, hanem a családi összejövetel, a gondosan terített asztal teszi meghitté.

Melyik ételek lesznek ott biztosan az asztalon?

Én már a lakás díszítésén túl készítettem fűszeres kekszeket. További terveim közt szerepel (amit már gondolatban megalkottam), hogy jelképes ajándékot szeretnék készíteni a családnak mézeskalácsból. Úgy gondolom, egy kézzel készített, egyedi meglepetésnek mindenki örül.

Az ünnep megédesítői sem maradhatnak el / Fotó: Kovács Ilona

A tradicionális karácsonyi ételek nem maradnak el, igyekszem jól összeállítani a menüt, mind harmóniában, ízvilágban és persze pénztárcakímélően. Egy jó zeller- vagy kukoricakrémleves mellé jól illik egy narancsos kacsasült, ami ilyenkor azért nem marad el.

A fűszereket, ha bátran használjuk, jól beízesített tölteléket tehetünk a káposztalevelekbe, és ha a saját magunk által „taposott”, hordós káposzta is elkészült, igazi magyaros ízvilágú töltött káposztát kaphatunk, amit mindenki kedvel.

A csuszatésztával felszolgált harcsapaprikás életem párjának a kedvence, és ha kedvében szeretnék járni, mindenképp beszerzem az alapanyagokat hozzá. Az ünnep megédesítői, amelyek megkoronázzák a jó hangulatban telt vacsorát, a hagyományos bejgli, zserbó vagy épp valamilyen mézes desszert lesz. Boldog leszek, ha épp valaki az általam megkreált ételt választja, és elkészíti – akkor kicsit ott lehetek, „beülhetek” a családi asztalukhoz, és láthatom a szemekben mások örömét is.

Takács Kriszti

„Nálam az egész december ünnepi hangulatban telik” / Fotó: Takács Kriszti

Hogyan készülsz az idei karácsonyra?

Mások mindig furcsának tartják, de én már november közepén elkezdem felhajtani a karácsonyi ajándékokat, hogy biztosan mindenki számára megtaláljam a megfelelőt. Ezzel nálam lélekben egyébként beköszönt a tél is, így az egész december ünnepi hangulatban telik. Ilyenkor sűrűn gyújtok gyertyát, emlékezve azokra, akik már nem lehetnek velünk.

A gasztroblogom miatt a december egyébként is kiemelt időszak, hiszen az ünnepek alkalmával sokkal többen ragadnak nyújtófát, mint egyébként. Ez szerintem nagyon jó dolog.

Egyébként is szeretem népszerűsíteni a főzést, de ha más nem, érdemes rászánnunk az időt legalább ezekben az időszakokban. Sütni, vendéget fogadni és vendégeskedni, sütit cserélni, karácsonyi klasszikus recepteket adni valakinek, szerintem egyszerű, mégis rendkívül feltöltő dolgok.

Melyik ételek lesznek ott biztosan az asztalon, és melyekről mondasz le idén?

Az ünnepek nekem sokszor megúszósra sikerülnek, hiszen minden nap családlátogatóban vagyunk. A főzés része így a család többi tagjára hárul. Viszont sütni majdnem minden nap sütök decemberben, szeretek ilyenkor minden ismerősünknek egy kis meglepetéscsomaggal kedveskedni.

Kriszti mákosguba-tortájának receptjéért kattints a képre!

Esetleg milyen spórolós tipped van az olvasók számára?

A nagy kapitalista életmódunkban mindent készen kapunk, így elfelejtjük, hogy mindent el tudunk készíteni alapvető hozzávalókból. Nem kell drága és ritka hozzávaló ahhoz, hogy valami finom legyen. Tudom persze, hogy a liszt, a cukor, a tej, a tojás és a több alapanyag is bőven megdrágult, de bátran fogjunk neki kenyeret, kalácsot, vagy épp bejglit sütni. Minden olcsóbb otthon készítve, arról nem is beszélve mennyivel másabb élmény a saját kezünk munkáját elfogyasztani.

Vannak-e szerinted olyan olcsóbb alapanyagok vagy ételek, amelyek az ünnepi asztalon is megállják a helyüket?

Persze! Ehhez csak kicsit kreatívnak kell lenni, hiszen egy recept sincs kőbe vésve. Vegyük például a bejglit, ahol számos töltelék közül választhatunk. Ha drágálljuk a diót, cseréljük le almára, vagy tojás helyett kenjük le kevés tejjel a süteményeket.

Köszönjük szépen Évának, Ilonának és Krisztinek, hogy megosztották velünk tudásukat. Találkozunk az Így főztök ti következő részében!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több tipp, trükk és praktika:

Címlapról ajánljuk

További cikkek