Házi tahini: a három hozzávalós alapanyag, ami feldobja a főztöd

Kevésbé ismert alapanyag a tahini, vagyis a szezámmagpaszta. Elkészítése pár perc, a felhasználási lehetőségek pedig szinte végtelenek.

A szezámmagból készült sűrű, drapp színű krémet előszeretettel használják a világ különböző országaiban. Nem mindig könnyű megtalálni, elsősorban bioboltokban juthatunk hozzá. Ezt a problémát orvosolhatjuk, ha házi tahinit készítünk.

Hozzávalók és elkészítés

A házi tahini mindössze három hozzávalóból készül: szezámmagból, olajból és sóból. A szezámmag már az általános élelmiszerboltokban is elérhető, egy közepes méretű csomagból egy kis üveg tahinit tudunk majd készíteni.

Olajból érdemes semleges ízűt - például napraforgót - használni, mivel a dominánsabb olajak (pl. olíva) drasztikusan megváltoztathatják a kész termék ízét.

Fontos lépés a szezámmag megpirítása, hiszen ettől kapja karakteres, diós ízét. Egy száraz serpenyőben, közepes lángon pirítsuk a magokat addig, amíg pattogni nem kezdenek. Illat alapján is dönthetünk: kellemes, dióhoz hasonló aromák jelzik majd, hogy készen vagyunk.

A három hozzávalós alapanyag, ami megváltja a konyhád: itt a házi tahini

A pirított szezámmagot hűtsük ki, majd öntsük aprítógépbe. Magas fokozatunk dolgozzuk addig, míg szinte magától össze nem áll. Ekkor egy kevés olajat fokozatosan hozzáöntve, krémes, lassan folyó állagot kell elérnünk. A tahini elkészült, már csak ízlés szerint meg kell sóznunk.

Tároljuk tiszta üvegben vagy műanyag dobozban. A hűtőben akár hónapokig is eláll.

Felhasználása

Hummusz

Az ízletes közel-keleti csicseriborsókrém, azaz hummusz fő alapanyaga a tahini, nélküle nem is készülhet. Nagyon jól illik a csicseriborsó krémességéhez az enyhén keserű szezámmag olajos gazdagsága.

Bármilyen más krémhez felhasználhatjuk kiegészítőként. Gyakran párosítják padlizsánnal, de a legtöbb friss zöldség vagy grillétel mellé készített mártogatósban megállja a helyét. Próbáljátok ki például ezekben:

Salátaöntet

Egy egyszerű salátaöntet az ecet és olaj házasságával indul. Mivel a tahini olajos, kényelmesen beletehetjük kedvenc önteteinkbe. Citrommal kifejezetten jó hatást érhetünk el. Fűszerezzük bátran, elég jól szállítja az ízeket. Mivel sűrű, a saláta legutolsó kis darabját is teljesen be fogja vonni.

Marinád

Egyéb ízekkel párosítva kifejezetten jót tesz majd egy pár szelet csirkének is. A marinád alapegyenletében (vagyis olaj, valamilyen savas hozzávaló és fűszer) az olaj helyét a tahini bátran elfoglalhatja. Kombináljuk kedvünk szerint, és hozzunk létre egyedi, ütős marinádokat, azaz húspácokat. A vendégeink szája tátva marad majd a csodálattól.

Leves

Gyökérzöldségekből készült krémlevesek meglepő kiegészítője lehet a szezámmagpaszta. Éppen csak annyira fog feltűnni a jelenléte, hogy megörüljünk az izgalmas, rejtőzködő ízének. Legyen répa, sütőtök vagy cékla, feldobhatjuk az élményt pár kanál tahinivel.

Sütemény

Diós ízével fantasztikus mélységet kölcsönöz majd, ha süteménytésztába keverjük. A banánkenyérben kifejezetten kellemes, de bármiben el tudjuk helyezni, ha a recept valamilyen magot (pl. dió, mogyoró, stb.) ír. Keserű csokoládé mellé is kiválóan passzol.

Kezdetnek néhány ötlet recepttárunkból:

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Rengeteg izgalmas ízt találhatsz itt is:

Forrásunk volt

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

Bárányhúsos receptek húsvétra

Karakteres, nem mindenki által kedvelt ízük és enyhén borsos áruk miatt az utóbbi időben sokat veszítettek népszerűségükből a bárányhúsos ételek. Azonban, ha mégis adnánk nekik egy esélyt, tegyük az alábbi receptekkel.

Nosalty

További cikkek