Ez az 5+1 egészséges alapanyag mindig legyen otthon a szekrényben

Az egészséges étkezés és főzés egyik legfontosabb alapszabálya, hogy mindig legyenek otthon megfelelő hozzávalók. Az alábbi alapanyagok mindig jó kiindulópontok egy egészséges étrendhez.

Szárított és konzerv hüvelyesek

A bab- és lencsefélék kifejezetten egészségesek, és nagyon sokáig elállnak, ha nem használod fel őket. A konzervbabok például szobahőmérsékleten 2-5 évig tarthatók, a szárítottak akár egy évtizedig is jók maradnak. Tele vannak vitaminokkal és ásványi anyagokkal: van bennük bőven rost, magnézium, B-vitamin és vas. A bab vagy a lencse is tökéletes főzeléknek, a csicseriborsó pedig a legjobb saláták, hummuszok alapanyaga lehet.

Magfélék

A diófélék és magvak egészséges zsírforrásként vannak jelen a megfelelő étrendben, ráadásul legtöbb fajtájuknak magas a fehérje- és rosttartalma is. A típustól függően 1-4 hónapig bírják szobahőmérsékleten, és salátákkal, húsokkal, édességekkel is nagyon jól megy az ízük. Sokszínű felhasználásuk miatt a reggelihez, az ebédhez és a vacsorához is értékes alapanyagként szolgálnak.

Ízlés szerinti gabonafélék

A gabonafélék talán a legsokszínűbben felhasználható alapanyagok közé tartoznak, salátákhoz, főételekhez, reggelikhez, nassolnivalóhoz tökéletesek. Persze gabonaféléje válogatja, mire jó: a zab például tökéletes a reggeli zabkásához, de ledarálva egészséges lisztként is felhasználható, a rizsfélék egészséges széndhidrátforrást jelentenek, a quinoa pedig a salátákban verhetetlen. Ráadásul a romlandók is hónapokig eltarthatók, de van olyan is, ami évekig eláll.

Fagyasztott zöldségek és gyümölcsök

Nagyon fontos a megfelelő mennyiségű zöldség- és gyümölcsfogyasztás, de biztosan mindenki járt már úgy, hogy a megvásárolt mennyiség egészen egyszerűen rárohadt, és nem tudta felhasználni. Régen azt hitték, hogy a fagyasztott változatok kevésbé egészségesek, és a tápanyag nagy része elveszik a fagyasztás során, ma viszont már tudjuk, hogy ez nem így van, és a fagyasztott zöldségek és gyümölcsök tökéletes alternatívát jelenthetnek a friss változatra. Leveseket, főételeket, főzelékeket, nassolnivalókat friss helyett fagyasztott termékekkel is tökéletesen el lehet készíteni.

Savanyított ételek

Még csak most kezdjük el kapiskálni, hogy a savanyított, azaz fermentált ételek mennyire egészségesek az emésztésünk szempontjából. Kutatások kimutatták, hogy segíthetik az emésztőrendszer működését, és csökkenthetik a szervezetben a gyulladást, valamint a vércukorszintet. Éppen ezért nem baj, ha mindig van otthon egy kis savanyú káposzta, kimcshi és kovászos uborka – mindegyik jó sokáig eláll, így nem kell amiatt aggódnod, hogy esetleg nem eszed meg időben. De akár te magad is készíthetsz pár izgalmas, fermentált zöldséget.

Tojás

Ugyan a tojás nem egy kifejezetten sokáig elálló étel, de nagyon egészséges, és rengeteg formában felhasználható, ezért érdemes mindig tartani otthon. A tojások rengeteg fajta egészséges étel alapanyagai lehetnek. Azért nagyon gyorsan kidobni sem kell: a hűtőben akár 5 hétig is elállnak. A legjobb az, ha szabadon tartott tyúkok tojásait veszed, mert elméletben sokkal több bennük a tápanyag, hiszen a tyúkokat jobban tartják, és jobban is etetik, mint a fogságban, ketrecben tengődő társaikat.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek