Fűts be a konyhában ezzel az egyszerű chiliolajjal

Vannak a gasztronómiában olyan játékosok, amelyek egyszerűen elkészíthetők, viszonylag olcsóak, közben mégis elképesztő ízt képesek átadni az ételeknek. A chiliolaj is ilyen, lássuk, hogyan készül!

Chiliolajat – nem meglepő módon – két hozzávalóból, erős paprikából és jó minőségű olajból tudunk készíteni. Az így kapott ízesített zsiradékkal főzhetünk, süthetünk, de akár hideg ételekben, salátákban vagy szendvicsekben is használhatjuk. És az egészben a legjobb, hogy a chiliolajat teljesen a saját ízlésünk szerint alakíthatjuk, hogy épp annyira legyen tüzes, ahogy azt mi szeretjük.

Fűts be a konyhában ezzel az egyszerű chiliolajjal

Milyen olajból?

Mivel egy ízesített olajról van szó, érdemes alapként valamilyen semleges ízű zsiradékot választani. Például ilyen a napraforgó- vagy repceolaj, ami önmagában nem túl aromás, mégis képes a benne főzött dolgok ízét átvenni.

Ha ragaszkodunk az olívaolajhoz, valamilyen kevésbé erőteljes fajtát használjunk, nehogy elnyomjuk vele a chili erejét.

Arra is figyeljünk, hogy az olívaolajnak alacsonyabb a füstpontja, azaz könnyebben megég a tűzhelyen. Ettől kellemetlen, kesernyés ízt kap, ami elrontja az egész projektünket.

Milyen chiliből?

Az, hogy milyen paprikát választunk, befolyásolja majd az elkészítési módot is. A legegyszerűbb a szárított, egész vagy őrölt chili, mert ezt a meleg olajban meg tudjuk főzni.

Persze friss paprikával is dolgozhatunk, azonban ebben az esetben óvatosabbnak kell lennünk. A forró olajban ugyanis könnyen odaég a zöldség. Ahogy látni fogjuk, a friss chilire más út vár majd.

Kétféle módszer az ízesítésre

Ha nem bírjuk nagyon a csípőset, nem kell a miatt aggódnunk, hogy nagyon erős lesz az olaj. A recept akkor is működik, ha kevesebb paprikát használunk, teljesen a saját ízlésünk szerint alakíthatjuk. A minimum mennyiség egy liter olajhoz egy evőkanál chili.

A száraz fűszert meleg (nem forró) olajban fogjuk áztatni. Ehhez a zsiradékot a tűzhelyen addig melegítsük, amíg épp csak elkezd „füstölni”. Semmiképp ne forraljuk fel, mert megégeti a paprikát.

Vegyük le a tűzről, és hagyjuk 1-2 percig pihenni. Utána öntsük rá a chilire, keverjük el és hagyjuk állni minimum két óráig. Minél tovább ázik a keverék, annál csípősebb lesz az olaj.

A friss chilit ezzel szemben hideg olajba kell tennünk. A paprikákat vágjuk félbe, helyezzük egy jól záró üvegbe, majd öntsük színültig tele olajjal. Sajnos nem lesz kész másnap: használat előtt egy-két hónapig hagynunk kell érni.

Tárolás

A kész olajat mindkét esetben tartsuk légmentesen záró üvegben, és három hónapon belül használjuk fel. Ha még tovább szeretnénk megőrizni, hat hónapig eláll a hűtőben.

Dönthetünk úgy, hogy benne hagyjuk a chilit az olajban: ebben az esetben idővel egyre csípősebb lesz a készítmény. Persze, ha nem szeretnénk pár hét múlva egy sokkal csípősebb olajat leemelni a polcról, szűrjük le az egészet.

Felhasználás

Főzhetünk vele, használhatjuk sima olaj helyett, ha csípős alapot akarunk adni az ételeknek. Utólagos ízesítésre is alkalmas: csepegtessük levesekre, főzelékekre, ragukra.

Bekeverhetünk vele salátaönteteket, mártásokat és szószokat, ízesíthetünk vele főtt zöldség- és gabonaköretet. Pizzára, tésztára, focacciára csorgatva is nagyon finom.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezeket a házi praktikákat is próbáld ki:

Forrásunk volt

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek