Így használd a mostohagyerekként kezelt ZELLERGUMÓT...nem csak húslevesben!

A zeller egyik leghétköznapibb zöldségünk, amit mégis egészen érthetetlen módon a legtöbször csak egyféle módon használunk. Pedig a zellergumó nemcsak levesekbe való, hanem készülhet belőle rengetegféle étel. Ehhez adunk ötleteket.

Az igazi, hétvégi, ünnepi, gyöngyöző húslevesből nem hiányozhat a zellergumó, hiszen ennek a zöldségnek az aromája, különleges ízjegyei rengeteget adnak ahhoz a komplex ízhez, amitől igazán finom lesz a levesünk. Sokan itt aztán meg is állnak, esetleg beledobják a fazékba, ha bablevest vagy épp zöldséglevest főznek, ám az, hogy a zellergumó ténylegesen főszereplővé lépjen elő a konyhában, na erre ritkábban kerül sor.

A zellergumó nem csak húslevesbe való

Élettani hatások

A zellert a görögök már az ókorban fogyasztották gyógyító erejéért, és ezernyi jó tulajdonsággal ruházták föl. Széles körben elterjedt az a hit is, hogy a zeller nemivágy-serkentőként hatásos, de ez klinikailag nem bizonyított. Hazánkban a reneszánsz idején vált konyhakerti növénnyé. Erősen vízhajtó hatású, nagy mennyiségben tartalmaz szerves nátriumot és van benne kalcium, foszfor, vas, magnézium, kálium és néhány nyomelem is. Serkentőleg hat a veseműködésre, emésztési panaszok, étvágytalanság esetén is gyakran alkalmazzák. Hatóanyagai révén erősíti az immunrendszert.

Ahogy a szárzellert manapság már rendszeresen használjuk zöldségköretekben, vagy éppen salátákban, turmixokban, úgy a gumós változata is rendkívül változatosan elkészíthető. Mutatjuk.

Süsd meg!

A legegyszerűbb, ha megsütjük és krumpli helyett, mellett fogyasztjuk: a sült zellerben az ízek koncentráltak, egészen mélyek, egyszerre édesek és kerekek, eltűnik a növény földes, harsány íze. Egyszerűen csak tisztítsuk meg, vágjuk hasábokra, és tegyünk rá annyi olajat, hogy egyenletesen bevonja, de ne tocsogjon benne. Sózzuk, borsozzuk, mehet rá egy kicsi chili vagy akár római kömény, de szárított zöldfűszer is, majd tegyük sütőpapírral fedett tepsire és toljuk be a sütőbe 200 °C-ra tizenöt-húsz percre. Akkor jó, ha a szélei aranybarnák lesznek.

Sőt, ha kipróbálnánk valami egészen különlegeset, a megtisztított zellergumót egészben tegyük be a sütőbe! Locsoljuk meg olívaolajjal, kapja meg a tetszőleges fűszereket majd süssük addig, míg belül teljesen megpuhul. Egészen elképesztően mély, krémes ízű finomságot kapunk, ami tökéletes körete lehet sült húsoknak, de különböző salátákkal és más zöldséges köretekkel, krémekkel kombinálva főételként is megállja a helyét.

Levesbe vele!

No, nem a szokott módon, feldarabolva kerüljön a zeller a levesbe, hanem legyen itt is főszereplő: készüljön belőle krémleves, ehhez is nagyon jó, ha a zellert nem egyszerűen vízben vagy alaplében megfőzzük, hanem első lépésként kis olajon kérgesre pirítjuk, és csak utána öntjük fel a folyadékkal. Így sokkal intenzívebb lesz majd a leves íze.

Krémek, kencék, pürék

A zeller, csakúgy mint a többi gumós zöldségféle nagyszerű alapja lehet különböző szendvicskrémeknek, a sütőben megsütött zöldséget összeturmixoljuk és ezután megannyi módon fűszerezhetjük: kerülhet hozzá szezámolaj vagy épp paszta és egy kicsi római kömény, és máris kaptunk egy nagyszerű zellerhumuszt. Adhatunk hozzá túrót vagy krémsajtot és lesz belőle csodás szendvicsalap vagy épp sült zöldségekhez kence. Készülhet belőle klasszikus püré is, de a krumplipürét is feldobhatjuk vele.

Nyersen, salátában

Bár ahogy írtuk, sütve még azok is rajongói lesznek a zellernek, akiknek nyersen túl harsány lenne az íze, mégis van sokféle módszer, amivel ez a rendkívül egészséges étel nyersen is megszelídíthető.  Például, ha vékonyra reszeljük és almával, tejföllel elkeverjük, egészen üdítő salátát készíthetünk belőle. De más édes-savanyú gyümölccsel is remekül működik: a szőlővel, fanyar körtével is nagyon finom gyors salátákat készíthetünk belőle. A finomra reszelt zellert összekeverhetjük joghurttal is, és kínálhatjuk mártogatósként, locsolhatjuk sült krumplira, húsokra is.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Még több izgi alapanyag itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

5 kockás abroszos óbudai vendéglő, ahol a Krúdy-nosztalgia ma is...

A Krúdy-év emlékezetes volt. 2013-ban reflektorfénybe került Óbuda vendéglátása, az ihletadó pedig az író születésének 135. és halálának 80. évfordulója volt. Ekkor még több legendás hely működött a Krúdy-negyedben: egy évre rá zárt be a Lajos utcai Régi Sipos Halászkert, aztán a Mókus Söröző, majd a Fő téri Új Sipos is. A kultikus vendéglői negyed fénye mára kissé elhalványult, pedig most is van hová mennünk, ha egy kis vendéglői nosztalgiára vágyunk. 5 jó helyet ajánlunk Óbuda szívében!

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?