Így válassz zsiradékot főzéshez – Különbség vaj és olaj között

A zsiradék adja szinte minden étel alapját, ezért abszolút nem mindegy, hogyan válogatjuk meg, amikor főzni akarunk vele. Lássuk most, milyen előnyei és hátrányai vannak az olajnak és a vajnak.

Zsiradék nélkül nincs főzés: mindegy, hogy melyik fajtáról van szó, ez az alapélelmiszer szükséges ahhoz, hogy ízletes leveseket, ragukat, sülteket készítsünk a konyhában. A leggyakrabban bevetett zsiradék a vaj és az olaj, és sokan oda-vissza cserélgetve használják őket. Persze ez nem mindig működőképes, nézzük meg, hogy melyik esetben jobb a vaj, melyikben az olaj.

Így válassz zsiradékot főzéshez – Különbség vaj és olaj között

Fontos-e az íz?

A főzési folyamat során minden hozzávalótól kapunk valamilyen ízt, minden komponens hozzáad valamit a készülő ételhez. És akár hisszük, akár nem, ebbe bizony a zsiradék is beletartozik.

Nemcsak az alapanyagok adnak ízt az olajnak, hanem ez fordítva is megtörténik.

Sőt, egyes olajoknak (pl. olívaolaj) annyira erőteljes aromájuk van, hogy képesek a többi ízt majdnem teljesen elnyomni. A vaj pedig önmagában elég karakteres, ezért nem érdemes elpazarolni egy intenzív ételben.

  • ha nem akarjuk, hogy érződjön a zsiradék íze: főzzünk semleges ízű olajjal
  • ha szeretnénk, hogy érződjön: főzzünk karakteres olajjal (szezám, olíva) vagy vajjal

Milyen hőfokon fogunk főzni?

Persze az sem mindegy, hogy mi lesz főzés közben a maximális hőmérséklet, hiszen a zsiradékok mind hajlamosak a megégésre. A vaj keserű ízt kap, ha odakozmáljuk, csakúgy, mint az olajok, amelyeknek a füstpontjuk határozza meg, hogy meddig hevíthetjük őket.

  • ha alacsony hőfokon főzünk, csak melegítünk vagy sütünk: használjunk vajat
  • ha közepes hőfokon főzünk: használjunk olívaolajat vagy vajat
  • ha magas, intenzív lángon főzünk: használjunk magas füstponttal rendelkező olajat (pl. napraforgó, repce)

Mikor fogunk tálalni?

Arra is érdemes odafigyelni, hogy az elkészült fogás mikor kerül majd az asztalra. Ugyanis az olajjal ellentétben a vaj képes újra felvenni szilárd alakját, sőt, egy sokkal kellemetlenebb, szétvált állagot is, ami a hőingadozás miatt alakul ki.

  • ha azonnal tálalunk: használhatunk vajat is
  • ha később tálalunk: inkább olajat használjunk

Vajat használhatunk még úgy is, hogy nem közvetlenül vele főzünk, hanem inkább garnírozásra használjuk. Magyarul a kész, feltálalt ételre teszünk egy kocka vajat, ami szépen elolvad rajta. Így is hozzáadhatunk az ételhez zsiradékot és ízt, valamint krémes állagot.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több konyhai segítség érkezik:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!