3 módszer, mellyel lassíthatod a szénhidrátok felszívódását

A gyorsan felszívódó szénhidrátokról sem kell lemondania a cukorbetegséggel küzdőknek, csupán annyi a lényeg, hogy megfelelő alapanyagokkal kell társítani őket. Mutatunk is néhány példát.

Szerencsére cukorbetegség esetén sem kell lemondani a finom falatokról, ugyanis van néhány egyszerű módszer, melyekkel lassíthatjuk a szénhidrátok felszívódását. Mielőtt azonban elmondanánk, hogyan is tehetjük meg mindezt, tisztázzunk néhány fogalmat a témával kapcsolatban!

3 módszer, mellyel lassíthatod a szénhidrátok felszívódását

A 160 g szénhidrátos diéta népszerűségének köszönhetően egyre többen találkoznak a „lassú” illetve a „gyors” szénhidrát kifejezésekkel.

Mit jelentenek ezek?

A gyors/lassú jelzők az adott alapanyag glikémiás indexére (GI) utalnak. A glikémiás index az a mutatószám, ami megmutatja, hogy egyes, szénhidrátot tartalmazó alapanyagok (1000 kJ értékű mennyiségre vetítve) milyen gyorsan emelik meg a vércukorszintet. A viszonyítási szám a glükóz, amelynek értéke 100, ehhez hasonlítják a többi alapanyag indexét. A GI csak a szénhidráttartalmú alapanyagoknál értelmezhető érték (például gabonaalapú ételek, zöldségek, gyümölcsök, tej, tejtermékek stb.), a szénhidrátot nem tartalmazó alapanyagoknál (pl. zsiradékok, húsfélék) GI-ről nem beszélünk.

A „gyors” jelzőt azok a szénhidrátok kapták, melyek GI-je magas, azaz gyorsan, hirtelen emelik meg a vércukorszintet, a „lassú”-t pedig azok, melyek GI-je relatív alacsony, azaz lassan emelik meg. A szénhidrátok szerkezetét tekintve jellemzően gyorsabb felszívódásúak az egyszerű szénhidrátok, és lassabb felszívódásúak az összetett szénhidrátok.

Kombináljuk fehérjékkel

A fehérjék lassítják a szénhidrátok felszívódását: pl. szendvicseinknél a fűszeres túrókrém, sovány felvágott lassítja a kenyérfélénk szénhidráttartalmának felszívódását, míg meleg étkezéseknél a sovány húsok, halak teszik ugyanezt.

Használjunk zsiradékokat

Megfelelő zsiradékokkal szintén lassíthatjuk a szénhidrátok felszívódását, például azzal, ha a szendvicseinkbe sovány sajtok kerülnek, meleg ételeinkben pedig az ételkészítéshez használt zsiradék vagy a hús/hal/sajt/tojás zsiradéktartalma lesz a lassító erő.

Éljenek az élelmi rostok

Az élelmi rostok is csökkentik a GI-t, éppen ezért a magas szénhidráttartalmú nyersanyagok közül magas rosttartalmút válasszunk. Előnyben a teljes kiőrlésű kenyerek, korpás zsemlék és kiflik, a barna rizs, a teljes kiőrlésű lisztek és a belőlük készült tészták, illetve ezért javasolt legalább minden főétkezésünkhöz 100-200 g zöldséget fogyasztanunk.


Még több életmód:

Címlapról ajánljuk

7 imádnivaló teraszos hely Budapesten, ahol jót is ehetünk

Egyre inkább kikívánkozunk a négy fal közül. Ha szeretnétek a szabad ég – vagy épp egy napernyő – alatt lazulni, annyi sok jó lehetőség van a fővárosban! Ajánlunk helyet a pesti flaszteren, a budai és a pesti Duna-parton is, hiszen a terasz is sokféle lehet a csupazöld kerthelyiségtől a belvárosi kiülős helyekig. Teraszra fel!

Nosalty

További cikkek

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!