7 aranyszabály, hogy gyerekjáték legyen a savanyúságkészítés

Napi Tippünkben elhoztuk a savanyítás 7 legfontosabb szabályát.

Szereted a ropogós, fanyar rágcsálnivalókat? Szeretnéd feldobni a megszokott fogásaidat új ízekkel vagy lenyűgözni a vendégeidet? Akkor ki kell próbálnod a savanyúságkészítést neked is! Mindössze néhány alapanyag, pár óra és 7 szabály betartása szükséges ahhoz, hogy a fűszeres, savanykás finomságokat élvezhesd.

7 aranyszabály a néhány órás savanyításhoz

A savanyítás remek módszer a felesleges termények tartósítására

Legegyszerűbb formájában a savanyítás egy olyan módszer, amely során az ételeket – általában zöldségeket vagy gyümölcsöket – sóval (és gyakran cukorral, illetve fűszerekkel) ízesített ecetbe áztatjuk.

Néhány óra alatt az alapanyagot átjárja a páclé íze, és lényegében kész is van a savanyított ételed.

Kicsit hosszabban kifejtve a páclé tulajdonképpen tartósítószerként működik, mivel az ecetből származó sav lassítja az élelmiszer biológiai bomlását. A savanyítás tehát remek módszer a felesleges termények tartósítására. Az uborkától kezdve a káposztán át a cseresznyéig bármit be lehet savanyítani. A folyamat olyan egyszerű, hogy nincs szükséged receptre, de néhány kulcsfontosságú dolgot érdemes szem előtt tartani. Íme a savanyítás 7 aranyszabálya:

1. Válaszd ki a megfelelő ecetet

A savanyításhoz az ideális ecet 5-6%-os savtartalommal és meglehetősen semleges ízzel rendelkezik. Ha a savtartalom túl alacsony, az ecet nem lesz elég erős a tényleges savanyításhoz. És bár az ecet íze kulcsfontosságú az ízesítésnél, nem feltétlenül szeretnéd, ha erős ízével befolyásolná a végeredményt. Általában a hagyományos ételecet felel meg erre a célra, de a fehérborecet vagy az almaecet is működik.

Készítsd el ezeket a savanyúságokat otthon:

2. Állítsd be a megfelelő arányokat a pácléhez

Az eceten túl a savanyításhoz használt páclében a legfontosabb összetevő a só.

Érdemes tiszta sót választani, amelyben nincsenek egyéb hozzáadott anyagok, így például csomósodást okozó anyagok, amitől elhomályosodhat a páclé. Receptje válogatja a só mennyiségét, de az alábbi hüvelyujjszabályt érdemes észben tartani: 180 ml ecethez ½ teáskanál sót keverj. Akár egy ½ teáskanál kristálycukrot is adhatsz ilyenkor a keverékhez. Ez nem feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a páclé működjön, de segíthet kiegyensúlyozni a savasságot.

3. Adj hozzá vizet, ha akarsz, de légy óvatos!

Sokan szeretik az ecetet akár fele arányban hígítani víz hozzáadásával. Bár ez okos dolog lehet olyan helyzetekben, amikor a zöldség vagy gyümölcs különösen rostos, de óvakodj a víz hozzáadásától, ha olyasmit savanyítasz, aminek magas a víztartalma, például káposztát. Ilyenkor az alapanyag a savanyítás során vizet ereszt, ami természetes módon hígítja a páclét. Ha ehhez még pluszban vizet adsz, akkor a páclé valószínűleg túl gyenge lesz ahhoz, hogy valóban elvégezze a folyamatot.

Ezeket a recepteket se hagyd ki:

4. Az aromákról se feledkezz meg

A különböző fűszerek, friss fűszernövények feljavíthatják és árnyaltabb ízeket varázsolhatnak a befőttes üvegedbe. Nem kell semmi bonyolultra gondolnod, egy gerezd összezúzott fokhagyma és néhány szál kapor a tökéletes társ a magányosan lubickoló uborka mellé, a vöröskáposztához pedig néhány köménymagot adj hozzá.

Ha elbizonytalanodnál, gondold át, hogy az adott zöldséghez vagy gyümölcshöz milyen ízek illenek, és ennek megfelelően dönts.

5. Forrald fel a páclét

Mielőtt a páclét a savanyítani kívánt zöldségre vagy gyümölcsre öntenéd, forral fel. Ez biztosítja, hogy a só (és a cukor, ha használsz) alaposan feloldódjon az ecetben. Ne aggódj, ha a páclé még meleg, amikor a zöldségre vagy gyümölcsre öntöd, ugyanis a hő hatására a savanyítás folyamata kissé felgyorsul.

Próbáltad már ezeket a savanúyságokat?

6. Nem mindegy, mibe teszed

Egy savas oldat esetében kerüld a reaktív tárolóedényeket, például fémből készülteket. A műanyag dobozok sem ajánlottak ilyenkor, egyszerűen azért, mert hajlamosak magukba szívni az erős ízeket.

A befőttesüvegek a legjobbak erre a célra, és általában műanyag fóliával érdemes lefedni a tetejüket.

7. Az utolsó összetevő az idő

A legtöbb savanyúság körülbelül két óra alatt elkészül, de attól függően, hogy mit savanyítasz, okos dolog lehet akár egy kicsit tovább is várni. Általában legalább négy órát érdemes a hűtőben hagyni a savanyúságod – vagy egy éjszakán át, ha tudsz annyit várni –, hogy a savanyúságnak legyen elég ideje kihűlni. Ilyenkor a savanyúság akár két hétig is eláll a hűtőben.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Forrásunk volt.


Konyhai tippek, amelyeket bizony érdemes megfogadni:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Leteszteltük az Ichigót, ami a legegészségesebb ázsiai street foodot ígéri...

Vajon hinne nekem bárki, ha azt mondanám, hogy megkaphat egy prémium minőségű, egészséges ázsiai fogást olyan áron, mintha egy körúti gyorsbüfében falatozna? Kevés dolgot ehetünk ma már 2-3 ezer forint között, főleg, ha egy belvárosi étteremről van szó. Egy újhullámos streetfood-hely mégis megugrotta a feladatot: pénztárcabarát módon kínál izgalmas fogásokat, magas színvonalon. Az Ichigóban jártunk, hogy saját magunk teszteljük le: valóban ez a város legegészségesebb (ázsiai) street foodja?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sosem volt ilyen egyszerű a főzés!

Ha unod a fűszerestasakok pakolgatását, nehezen látod át a fűszereket, és szeretnéd letudni a mindennapi főzést bevált receptekkel, akkor ezeket a fűszerkeverékeket számodra alkottuk meg!

Címlapról ajánljuk

További cikkek