Rizses kisokos – Megmutatjuk, melyiket hogyan érdemes főzni

Nem mindegy, hogyan főzünk rizst. Van, aki a pergős, száraz köretet szereti, mást nem zavar, ha a szemek kicsit puhábbak és ragadósabbak. A rizsfőzésnél számít, milyen fajtát rakunk a tűzre, éppen ezért készítettünk egy kisokost, ami segít eligazodni nemcsak a boltok polcainál, de a tűzhelyen is.

Tudtad, hogy a világon összesen csaknem negyvenezer fajta rizs létezik? Ezt a rengeteg típust három fő kategóriába soroljuk, de pontosan melyiket mikor érdemes használnunk? 

Rizses kisokos – Megmutatjuk, melyiket hogyan érdemes főzni.

Ez az óriási szám sokak számára kétkedésre ad okot: ugyan ki számolta össze mindegyiket? Minek ennyi, és főleg, ki az, aki akár csak a tizedét kipróbálja élete során?

A válasz egyszerű: senki. A világon nincsen senki, aki fel tudná sorolni az összes rizsfajtát, éppen ezért csupán 3 fő kategóriát különböztetünk meg egymástól: hosszú szemű, kerek vagy rövid szemű rizs, valamint a közepes hosszúságú rizs, ezeken belül pedig mi magyarok 8-10 rizstípust fogyasztunk a mindennapokban.

Nem mindegy az sem, hogy az itthon leginkább megszokott "A" vagy "B" minősítésű rizst választjuk-e. Hogy melyik mire való? Mire használjuk a legismertebb rizsfajtákat? Megmutatjuk!

Mi a különbség "A" és "B" között?

A két különböző osztályzatú rizs lehet hosszú és rövidebb szemű is, nálunk is megterem, és jó áron kapható, a magyar boltokban 250-550 forint kilója.
A különbség A és B közt egyrészt az előbb említett ár, másrészt pedig az átválogatás minősége, a "B" osztályozású rizsek ugyanis többször tartalmazhatnak nem oda illő természetes elemeket, ez viszont közel sem jelenti azt, hogy ne lehetne belőle ugyanolyan finom köretet készíteni.
A legnépszerűbb rizseket bármihez lehet köretként használni, rizottó és sushi készítéséhez azonban nem ajánljuk, hiszen ezek a rizsek általában hosszabb szeműek, ennél fogva pedig pergősebbek és szárazabbak is.

Barnarizs

A barnarizs a hagyományos rizs hántolatlan változata. Mivel a szemek héjának magasabb a zsírtartalma, ezért hántolatlanul hamarabb megromlik. Ez az oka annak, hogy hántolt rizsből sokkal többet állítanak elő, mint hántolatlanból. A hántolatlan rizsnek magasabb a rost- és a vitamintartalma, sok benne a szelén és a magnézium, tehát jóval egészségesebb, mint fehér társa. Felhasználásában nincs különbség, bármilyen ételhez alkalmas, amihez rizsre van szükség.

Barnarizs

Érdemes főzés előtt azzal számolni, hogy bár ez az egyik legegészségesebb rizsféle, lassabban fő meg, ráadásul keményebb is marad, mint fehér, hántolt változatai.

A barnarizs elkészítésénél fontos, hogy figyeljünk az arányokra. Kevés olajon való rövid pirítás után egy egységnyi - mondjuk bögre - rizshez minimum két egységnyi, tehát legalább dupla annyi víz szükséges. Párolás során alacsony hőfokon tartsuk melegen a készülő köretet, és legalább 40-50 percig pároljuk fogyasztás előtt.

A rövid vagy kerek szemű rizsek általában puhábbra főnek, ezáltal valamivel ragacsosabbak is. A japán sushihoz, az olasz rizottóhoz, a rizsgombócos ételekhez és a rizses desszertekhez is a kerek szemű rizseket ajánljuk, nézzük ezek közül a legismertebbeket!

Sushirizs

A sushi elkészítéséhez szükséges rizs nagyon apró és nagyon duci, ez kell ahhoz, hogy a szemek a falatok tekerésénél alaposan összeragadjanak. A sushirizsnek nemcsak a fajtája különleges, hanem az előkészítése is, gondosan válogatják, hogy a tört szemek aránya minimális legyen. A sushirizs íze semleges, kitűnően átadja a nyers falatkák ízét.

A sushi felgöngyölése igényel némi gyakorlatot

Amennyiben sushi készítésekor nem áll rendelkezésünkre speciális sushirizs, akkor helyettesíthetjük bármilyen kerek szemű rizzsel. A sushi alapját képező rizs elkészítése is különleges, hiszen legalább hét-nyolc alkalommal át kell mosni óvatosan dörzsölve, hogy minél több keményítő lejöjjön róla, majd enyhén sós vízben ragadósra kell főzni.

Ha a rizs megfőtt, letakarjuk konyharuhával, és hagyjuk kihűlni, majd egy speciális, rizsecetből, cukorból és sóból álló öntettel ízesítjük, ettől ragad majd össze. Fontos, hogy a megfőtt rizshez csak nedves kézzel érjünk hozzá, mert tényleg nagyon ragacsos!

Rizottórizs

Az igazi olasz rizottó alapanyaga, ebből készül a folyós állagú, kásaszerű étel. Sajnos nem egy olcsó típusú rizsről van szó, a legjobb rizottórizsfajták az Arborio és a Carnaroli. A rizs hófehér színű, és magas keményítő tartalmának köszönheti, hogy nehezen szétfőzhető. A rizottó az észak-olasz konyha egyik alappillére. A rizottórizs egyébként alkalmas még desszertek, édességek elkészítéséhez is .

A rizottófőzés szinte semmiben sem hasonlít az általunk már jól begyakorolt rizsfőzési módszerekhez, ezt az ételt alapjában véve is állandó kavarás mellett, nagy lángon kell főzni, elkészítéséhez pedig vajat, alaplevet, sokszor bort és sajtot is használunk. Az egyik legizgalmasabb rizsféle, már ha azt vesszük, hogy rizottót számtalan ízesítéssel lehet készíteni.

Jázminrizs

Illatos rizsféle, amely már itthon is egyre nagyobb népszerűségnek örvend, minden étel mellé kiváló választás, vigyázni kell azonban, nehogy túlfőzzük. A főzés során a rizsszemek egymáshoz tapadnak (ettől azonban egyáltalán nem lesz "szottyos" az étel állaga), akár pálcikával is könnyen fogyasztható. A jázminrizs elkészítése egyáltalán nem nehéz, de mint a legtöbb rizsféle főzésénél, itt is ügyelnünk kell a rizs-víz mennyiségére és a főzési időre.

Itthon akár ötkilós kiszerelésben is szerezhetünk jázminrizst

Basmati rizs

Indiai rizsféle, sajnos az ára nem alacsony, azonban még így is érdemes néha egy-egy csomaggal vásárolni belőle, az íze ugyanis nagyon egyedi, karakteres, és számos ételhez kitűnően passzol, illatos rizsféle. Kétféle basmatit különböztethetünk meg: a fehéret és a barnát (persze ezeken belül még több, különböző basmati rizs létezik). A barna basmati jóval több rostot, B-vitamint tartalmaz, mint fehér társa, ezért a dietetikusok előszeretettel ajánlják. A basmati rizs – ahogy a többi rizsfajta – nem tartalmaz glutént, ezért egészségesebb, mint más gabonák, forrás után pedig akár már 6-8 perc alatt is elkészül. Ázsiai ételek mellé kifejezetten ajánlott!

Vadrizs

A vadrizs ezen felsorolás egyik kakukktojása, hiszen tulajdonképpen nem rizsről van szó, hanem az Észak-Amerikában és Kanadában honos vízifű terméséről.

Sőt a vadrizs közelebbi rokonságban áll a zabbal, mint a rizzsel!

Frissen aratva a vadrizs zöld színű, szárítással tartósítják, ekkor nyeri el a mag lágy, dióra emlékeztető ízét, és színe barnás-feketére változik.
A zsírszegény vadrizs gazdag káliumban, vasban és foszforban.

Vadrizs

Önálló ételként, rizssalátaként vagy köretként fogyaszthatjuk, ám elkészítési ideje elég hosszú, ez a gabonaféle pedig egészen biztos, hogy nem fog összetapadni a főzés során. Ahhoz, hogy a vadrizs megpuhuljon, legalább 40-50 percre van szükségünk. Karakteres ízű, és nem titkoljuk, hogy nagyon drága, kilója akár 4000 forintba is kerülhet.

Forrásaink voltak.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Szívesen főznél együtt Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!

Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!


Ezeket is olvasd el!

Címlapról ajánljuk

További cikkek