Pácolni nem csak húst lehet – mutatjuk, mit marinálhatsz még

Pácolással sok mindent hozzáadhatunk egy ételhez, ez a konyhai technika mégis sokszor kizárólag a húsoknak van félretéve. Pedig majdnem bármit marinálhatunk a konyhában, jöjjenek most a legjobb ötletek!

A pácolás egy olyan konyhai módszer, amelynek során valamilyen alapanyagot egy marinádban, vagyis ízes folyadékban áztatunk, hosszabb vagy rövidebb ideig. A legismertebb verziója ennek a húsok pácolása, ami általában egy zsíros (olaj) és savas (ecet, citromlé, tejtermék) közegben történik, megannyi fűszerrel együtt. A pácolás nagyban hozzájárul az ételek ízéhez és állagához, ezért vétek lenne csak a sült húsokra korlátozni a bevetését.

Pácolni nem csak húst lehet – mutatjuk, mit marinálhatsz még / Fotó: Hering András

Zöldség

A húsokhoz hasonlóan sütünk sokszor zöldségeket is, sőt, gyakran együtt kerülnek a tepsire, serpenyőbe vagy a grillrácsra. Ugyanolyan jól fűszerezhetőek (és ugyanannyira szükségük is van rá), akár nyersen, de már megsütve is.

A nyers zöldségek közül azokat tudjuk majd marinálni, amelyek képesek valamennyire ízeket magukba szívni.

Tehát elsősorban a puhább húsú, lazább szerkezetű zöldségeket pácolhatjuk. Ilyen például a cukkini, padlizsán, gomba. Mielőtt megsütnénk őket, érdemes adni nekik nagyjából 1 órát egy olajos, alaposan megfűszerezett pácban.

Persze akkor is marinálhatunk nyers zöldséget, ha nem akarjuk utána megsütni: ez tulajdonképpen a salátának egy kicsit továbbfejlesztett verziója, amelyben a hozzávalók hosszabb időt töltenek el az öntet társaságában. A paradicsomnak, paprikának, uborkának és salátának például nagyon jól áll ez.

A készre sült zöldségeknek is adhatunk pácot: így készíthetünk belőlük köretet, salátát vagy egyszerűen ízesebb sült zöldséges ételt. A készre sült darabokat keverjük el egy olajos-savanykás mártással, és hagyjuk állni nagyjából 30 percet.

Gyümölcs

A gyümölcsöket nem szoktuk olyan gyakran megsütni annak ellenére, hogy isteni desszerteket készíthetnénk így. Olyan desszerteket, amelyeknél bevethetjük a marinálás erejét is.

Egy gyümölcssalátához vagy más, nyers gyümölcsből készülő fogáshoz készíthetünk édes pácot: cukorból vagy mézből, valamilyen citrus levéből, esetleg fűszernövényekkel (menta, citromfű, bazsalikom, rozmaring) kiegészítve. Ebben hagyjuk állni a feldarabolt hozzávalókat 20-30 percig.

Ha megsütnénk a gyümölcsöt, akkor előtte nem annyira érdemes marinálni, inkább utólag: a még forró gyümölcsöt keverjük el az előző bekezdésben említett páccal. Annyi a különbség, hogy a gyümölcsökből kisült levet is felhasználhatjuk, mert abban rengeteg íz rejtőzik.

A sült, pácolt gyümölcsöt tehetjük fagylaltra vagy pohárkrémre, tekerhetjük palacsintába, de díszíthetünk vele tortát is.

Sajt

A sajtok mellé rengeteg kiváló ízt párosíthatunk, és ezeket az ízeket egész komolyan házasíthatjuk a tejtermékkel, ha pácolásra adjuk a fejünket. Elsősorban friss sajtokat (mozzarella, kecskesajt, feta, gomolya, camembert) érdemes marinálni, mert ezek jobban fel tudják venni az aromákat, mint a kemény sajtok.

Olajos-fűszeres pácot készítsünk neki, savas elemet itt ne használjunk (maximum pár csepp citromlevet), friss zöldfűszereket viszont annál inkább. A sajtoknak nem kell sok idő, 15-20 perc alatt már sokkal ízesebbek lesznek. Tegyük őket salátába, szendvicsbe, hidegtálra.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Címlapkép: Hering András


Még több izgalmas konyhai technika:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek