A birsből nem csak sajt készülhet – húsok, sütik jó barátja

Napi Tippünk arra szeretne rávilágítani, hogy birsalmaimádóként érdemes a birsalmasajton túllátni, és ezt a különleges, szezonális, fanyar gyümölcsöt egyéb ételekben is felhasználni.

Itt a birsalma szezonja, amelyet már dédanyáink is előszeretettel használtak a konyhában, és most nem csak a birsalmasajtra gondolunk. Lássuk, mi készüljön belőle még!

Nem kevés finomság készülhet belőleúgymint lekvár, birsalmasajt, gyümölcszselé, kompót

A csodás birs

Amellett, hogy sokkal több ásványi anyagot és vitamint tartalmaz a birsalma, mint az alma, magas pektintartalmának köszönhetően emésztést javító hatással is rendelkezik. A birsből készült főzetet enyhe görcsoldóként és fájdalomcsillapítóként is számon tabirsrtja a népi gyógyászat. A birs levele is gyógyhatású, mert igen gazdag cserzőanyagokban, így jó hatással van a száj és a garat enyhébb gyulladásos megbetegedéseire, illetve egyes bélrendszeri problémákra.

Pucolás

Fontos tudni, hogy a birs feldolgozása nem egyszerű kemény gyümölcshúsa és a felületén lévő molyhos bevonata miatt, így nehéz meghámozni is – nem is sűrűn fogyasztjuk nyersen.

Nem kevés finomság készülhet belőleúgymint pálinka, bor, lekvár, birsalmasajt, gyümölcszselé, kompót, de a savanyú káposzta ízesítésére és alacsony pektintartalmú gyümölcsök mellé a lekvárba is birsalma kerül.

Befőtt

A birsbefőttet készíthetik hámozott és hámozatlan gyümölcsből, miután a magházat kivájták, és a gyümölcsöt megfelelő méretűre darabolták, pl. szeletelték, negyedelték, kockázták. A lehámozott héjat ne dobjuk ki, hanem használjuk fel kompótnak, lekvárnak. Igen értékes illóanyagot tartalmaz. 

Húsételekhez mártásként, chutneyként

Készítsünk krémes mártást belőle, mely főtt, sült húsok (sertés, csirke, marha) jó barátja lehet, de vadhúsokhoz is illik. Menjen bele tejszín vagy tej, szegfűszeg, fahéj is! A chutney egy darabos-fűszeres lekvárféle, melyhez szintén alkalmas a birs.

Köret

Szintén húsok, de akár saláták, egytálételek kiegészítője is lehet darabokra vágva és megpárolva vagy megsütve, savanykás almaféle gyanánt. A kacsa- és libacomb is örül neki! Párosíthatjuk tepsis sült édesburgonyával, krumplival, zellerrel, céklával, egyéb gyökérzöldséggel.

Levesként is remekel

Ha már szósz, ugyanúgy, kicsit hígabbra eresztve krémleves is válhat a birsünkből: karácsonyi, télies ízesítéssel, fahéjjal, kardamommal, szegfűszeggel, tejszínnel igen remek, édeskés, meleg, gyümölcsös kanalaznivaló.

Sütibe

Mondanunk sem kell, de alaposan megpuhítva, párolva, ízesítve csodás süteményalapanyag őszre. Ízben a karamell, fahéj, szegfűszeg, citrom, szegfűbors is illik hozzá.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több csodareceptet itt találsz:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!

Nosalty

További cikkek