Ez a legnagyobb baj a szuperegészséges mediterrán étrenddel

A mediterrán étrend az egyik legegészségesebb a világon, mégis van vele egy komoly probléma, amiről szakértők szerint nem beszélünk eleget.

Ha nagyjából bármilyen egészségtudatos embert, táplálkozási szakértőt, élelmiszerekkel foglalkozó kutatót megkérdezünk, melyik a legegészségesebb diéta a világon, a mediterrán étrendet fogja mondani. Nem csoda: kutatások sorra bebizonyították már, hogy a mediterrán étrend valóban jót tesz a szervezetnek, a magvakkal, halakkal, egészséges zsírokkal és sok-sok zöldséggel teli diétát számos tanulmány összefüggésbe hozta a krónikus betegségek, például a szívbetegség és a 2-es típusú cukorbetegség, valamint a korai halálozás alacsonyabb kockázatával.

A Healthline cikke szerint azonban vannak problémák a klasszikus mediterrán étrenddel, amikről nem beszélünk eleget. Az egyik ilyen például az, hogy nem reprezentálja az egész mediterrán régiót. Hiába ez a neve, összesen 21 ország érinti a Földközi-tengert valamilyen szinten (Albánia, Algéria, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Ciprus, Egyiptom, Franciaország, Görögország, Izrael, Olaszország, Libanon, Líbia, Málta, Monaco, Montenegró, Marokkó, Szlovénia, Spanyolország, Szíria, Tunézia és Törökország), és a mediterrán diéta csak egy töredékük étrendjét képviseli.

Elsősorban Olaszország, Görögország, Spanyolország és Dél-Franciaország konyhájára épül, és nem érinti a régió kelet-európai, közel-keleti és afrikai országait. Errefelé teljesen más a menü az asztalon – és csak azért nincs olyan jó hírük, mint a hagyományos mediterrán étrendnek, mert az eredeti kutatások során nem vizsgálták őket.

A mediterrán diéta túlmisztifikálása ezen felül azt a látszatot keltheti, hogy más országok tradicionális étrendje nem elég egészséges – ez azért is problémás lehet, mert sok helyen nem lehet hozzájutni a mediterrán étrend alapjait képező élelmiszerekhez, vagy ha igen, akkor sem frissen, és nem túl pénztárcabarát módon. Pedig a legtöbb nemzeti konyhában vannak olyan élelmiszerek, amelyekre lehet alkalmazni a mediterrán diéta sajátosságait, és így ugyanolyan egészséges étrendet összerakni, mint a görög, az olasz és a dél-francia régiókban. Az, hogy valaki nem eszik minden este halat és olívaolajat, nem jelenti azt, hogy étkezési szokásai nem táplálóak, vagy hogy nem tudja kihasználni a mediterrán diéta előnyeit.

A szakértők tehát azt mondják: a mediterrán étrend nagyon egészséges, de nem szabadna kizárnunk a többi nemzet tradicionális ételeit sem. Inkább az alapok, mint a konkrét ételek a lényeg: az egészséges zsírok, a sok fehérje és a teljes kiőrlésű gabonák az egészség kulcsa.

Forrásunk volt.


Még több diéta:

Címlapról ajánljuk

További cikkek