Nem gondolnád, de a kedvenc kávés italod is a fogyásod útjában állhat

Nem is sejtjük, hogy kedvenc italaink kis átalakításával mennyi kalóriát megspórolhatunk. Ehhez adunk most tippeket.

Reggel egy forró tejeskávé ébredéshez, egy délelőtt a szintentartáshoz, egy délután meg a kajakóma semlegesítéséhez. Barátokkal találkozunk? Igyunk egy kávét! Itt a kánikula? Frissítsük magunkat fel egy jeges kávés itallal! Borús az idő - csakis egy meleg tejeskávéval lehet átvészelni a szürke délutánt. Ismerős helyzetek?

Ha valaki igazán szereti a kávét, akkor mindig talál valami okot arra, hogy épp miért is kell innia kedvelt italából. Önmagában napi 2-3 presszónyi kávé alapvetően bele is férhet az étrendünkbe - ha azonban fogyni szeretnénk, akkor nem mindegy, hogy ezt a presszókávét mivel egészítjük még ki - avagy hogy szeretjük igazán kávés italunkat.

Gondolnád, hogy kedvenc kávés italod áll a fogyásod útjában? Így kerülheted el a csapdákat!

A kávé

Jó hír, hogy magának a kávénak nincs se érdemi energia-, se szénhidráttartalma - úgyhogy eddig pipa. 

A tej

Hazánkban talán az egyik legjellemzőbb kávézási forma: nagy bögre tejeskávé reggel (gyakran éhgyomorra), aztán valószínűleg még lecsúszik még egy-két ilyen ital napközben is. 

A bögre tejeskávéval kapcsolatban azt érdemes figyelembe vennünk, hogy akár édesítjük a kávénkat, akár nem, a tejeskávé cukor nélkül is megemeli az inzulinszintünket, ami a reggeli órákban, éhgyomorra nem annyira jó döntés, hiszen erre a reggeli órákban kevésbé inzulinérzékeny szervezetünk nem tud a megfelelő hatékonysággal reagálni. 

1 dl tej ~5 g szénhidrátot tartalmaz, kalóriatartalma zsírtartalmának függvénye: minél magasabb a zsírtartalma, annál nagyobb az energiatartalma is: 1 dl 1,5%-os zsírtartalmú tej 18 kcal-lal alacsonyabb energiatartalmú, mint a 3,6%-os. Ez lehet, hogy elsőre nem tűnik soknak, de ha napi 2-3 tejeskávét iszunk, heti hét nap, akkor összeadódnak ezek a mennyiségek.

Egy kis matek: ha pl. tejeskávénkat 2 dl 3,6%-os tej helyett 1 dl 1,5%-os tejjel fogyasztjuk, akkor egy adagnál megspórolunk 36 kcal-t, ha napi két tejeskávéval számolunk, akkor már 70+ kcal-t, azaz heti szinten ~500 kcal-t.  

Ha úgy érezzük, hogy szükségünk van mégis a nagyobb mennyiségű italra, akkor eresszük hosszabbra a kávénkat, hiszen azzal csak a víztartalmát növeljük, plusz kalóriákat, plusz szénhidrátot nem jelent.

Az édesítés

Ha üresen isszuk a kávénkat, akkor ezzel a tétellel nem kell foglalkozni. Ha azonban nem bírod keserűen, viszont fogyni szeretnél vagy szénhidrátanyagcser-zavarral élsz, akkor cukrot (se fehéret, se barnát) lehetőleg ne használj édesítésre és mézet sem ajánlott, hiszen energia- és szénhidráttartalma annak is jelentős. Ilyenkor elsősorban az energiamentes édesítőszerek jöhetnek szóba, mint pl. az eritrit, a stevia vagy a hagyományos tablettás, ill. folyékony édesítőszerek. Itt érdemes többféle terméket kipróbálni, és megtalálni, hogy melyik az, ami számodra a legelfogadhatóbb. Itt is egy kis matek: ha mondjuk két kiskanálnyi cukrot tettél eddig a kávédba, akkor ha ezt elhagyod/édesítőszerre cseréled, akkor egy adagnál megspórolhatsz 32 kcal-t és 8 g gyorsan felszívódó szénhidrátot - ami egy kávé esetén is figyelemre méltó, de napi 2-3-nál már kifejezetten jelentős különbség.

Összességében tehát, ha lecseréled a tejet és csökkented a mennyiségét, és a cukrot is elhagyod a kávédból, akkor egy adag tejeskávénál már közel 70 kcal-t, és 13 g gyorsan felszívódó szénhidrátot spórolsz meg. Napi két bögre tejeskávénál pedig ennek a dupláját - ami a kalóriasakkozásánál nagyon jól fog jönni.

Az extrák

Néha úgy érzem, hogy az itthon is népszerű amerikai típusú kávézókban egy sima kis/közepes capuccinot kérni szinte már "snassz", az a minimum, hogy legalább egy-kétféle extrát kérünk még hozzá. Én szerencsére valóban nem szeretek semmi extra ízt a kávémban, úgyhogy ebben elég következetes tudok lenni, de gondolom sokaknak könnyű elcsábulnia a csokis vagy karamellás öntetre, gyümölcsös szirupokra, tejszínhabra vagy ilyen-olyan szórásokra. Ráadásul hideg vagy meleg italunkat gyönyörűen tálalják, hogy még a legeltökéltebbek is találhassanak legalább egy okot arra, hogy aznap miért érdemlik meg ezt a kényeztetést.

Az extrákkal felturbózott kávés italok sajnos annyi extra kalóriát jelentenek (egyéb, értékes tápanyagtartalom nélkül), hogy nem igazán javasoltak a testtömeg-csökkentő étrendben. Ha mégis ezeket szereted, akkor fogyasztásuk legyen alkalmi, és inkább desszertként, mint italként érdemes értékelni őket.


Még több hasznos cikk dietetikusunktól:

Ajánlott videó

Legújabb receptek

Kovászos uborka hagyományosan

A kovászos uborka az a savanyúság, amelyet nyáron majdnem minden magyar család hűtőjében megtalálunk, méghozzá egy jó nagy befőttes üveggel. Jól behűtve akár magában is frissítő ...

Citromfagyi

Mindösszesen 5 alapanyag és pár óra pihentetés szükséges hozzá, hogy elkészítsétek a szezon legfinomabb citromfagylaltját. Nem kell se fagylaltgép, se extra alapanyagok: dobjuk össze 10 ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Egyszerű tökfőzelék

Van, aki tejjel, van, aki csontlével, megint mások kovászos uborka levével készítik - mi így szeretjük, egy kis fűszerpaprikával és sok sok kaporral.

Legegyszerűbb meggyes kevert

Amikor gyors és finom sütire vágyunk, tökéletes választás. Nem csak meggyel, hanem bármilyen gyümölccsel, de akár csokival vagy magokkal, illetve ezek keverésével is elkészíthető.