Így vészeld át a szezonális depressziót, ha még egy járványt is a nyakadba kaptál

Aki hajlamos rá, annak a szezonális hangulatzavar is éppen elég kihívást jelent, ahogy átváltunk az őszből a télbe, de most ráadásul egy világjárványt is a nyakunkba kaptunk. Az alábbi tippek segíthetnek átvészelni a helyzetet.

A szezonális depresszió a depressziónak azon fajtája, mely minden évben azonos időszakban jelentkezik. Ennek tünetei az arra hajlamos emberek többségében ősszel kezdődnek, és a tél folyamán teljesednek ki, nagyrészt az idő rosszabbra fordulása, a nappalok rövidülése és a kevesebb napfény következtében. A tavaszhoz vagy a nyárhoz köthető szezonális depresszió nagyon ritka.

A tünetek nagyon változóak: a jellemző depressziós jelek (fáradtság, szomorúság, levertség, kilátástalanság) mellett hozhat túlalvást, túlevést, hízást vagy izolációt a szeretteinktől. Aki ebben szenved, ritkán ismeri fel, hogy mi a baj – a hagyományos depresszióhoz képest az a különbség, hogy mindig ugyanakkor jelenik meg egy évben.

A szezonális hangulatzavarra vagy depresszióra általában pontosan azokat a gyógymódokat szokták felírni, amit egy világjárvány kellős közepén nehezen kivitelez az ember: több szabadban töltött időt, mozgást, találkozást a barátokkal és a családdal, ezek majdnem mindegyike lehetetlen a koronavírus okozta korlátozások miatt. Szerencsére vannak olyan lehetőségek, amelyek még ebben a furcsa időszakban is segítségére lehetnek annak, aki szezonális hangulatzavartól szenved.

Fényterápia

Bár a természetes napfényt ősz vége felé járva ritkán látja az ember, a fényterápia az 1980-as évek vége óta hatékony gyógymódja a szezonális depressziónak. Az eszköz, amivel végzik, hússzor fényesebb, mint a hagyományos lámpák, és napi 30-45 percre van szükség ahhoz, hogy hatékony lehessen. A legjobb hatást akkor fejti ki, ha ősztől tavaszig minden egyes reggel használják.

D-vitamin utánpótlása

Bár mostanság nehéz orvoshoz bejutni, azért érdemes megnézetned, hogy áll a D-vitamin szintje a szervezetedben. Egy egyszerű vérteszttel megállapítható a helyzet, és ha az eredmény azt mutatja, hogy D-vitamin-hiányod van, akkor érdemes pótolni azt. Ezt a vitamint ugyanis a szervezet nagyrészt maga állítja elő, leginkább napfény hatására, ami ilyenkor igencsak hiánycikk. Egy kis részét ételekből is bevihetjük, de ha nem szeretnéd külön eszerint összeállítani az étrendedet, étrendkiegészítőként is szedheted.

Pszichológus

Szerencsére a 21. században egyre elfogadottabbá válik, ha valaki pszichológushoz jár – mindenféle komolyabb mentális probléma nélkül is jól tud jönni ugyanis, ha az ember beszélgethet valakivel, akinek az a munkája, hogy segítsen túljutni a nehezebb időszakokon, és segítsen megértetni, mit miért érez az ember. Vannak olyan pszichológusok, akiknek a specialitásai közé tartozik a szezonális depresszió kezelése, így ha azt érzed, hogy nagyon megvisel ez az időszak, akkor érdemes ilyet keresned.

Szabad levegő

Koronavírus-járvány ide vagy oda, az ember vágyik a szabadba – még akkor is, ha ez csak egy fél órás sétát jelent minden nap. Figyelj arra, hogy ne ülj egész nap a lakásban, mozdulj ki egy kicsit, ha teheted, keress zöld területet, még akkor is, ha ez csak egy aprócska parkot jelent a betontengerben. A legjobb az, ha nem késő délután a sötétben, hanem napközben, esetleg reggel indulsz neki az egészségügyi sétának.

Beszélgetés a családdal

Még akkor is, ha nem találkozol a barátaiddal és a családoddal minden nap, esetleg valamiért alig látod őket, hasznos lehet, ha telefonon vagy online felveszed velük a kapcsolatot, minél gyakrabban. A magány ugyanis csak ronthat a depresszión, és ördögi körbe taszíthat, a szociális érintkezés viszont javítja a hangulatodat.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek