Így használd fel a SERTÉS egyes részeit - karaj, tarja, szűzpecsenye

A sertéshúst is ki kell ismerni - most segítünk neked, hogy mit kérj a hentesnél, és hogy a rántott karajon kívül mit tudsz még belőle elkészíteni.

Ha még mindig tanácstalanul állsz a húspult előtt, akkor most segítünk: így használd fel változatosan a sertés egyes részeit! A sertés az egyik legízletesebb hús, olcsóbb és kisebb terhet ró a környezetre, mint a marhahús. Ha eddig legfeljebb karajt sütöttél, akkor itt az idő megismerkedni a sertés többi részével is!

Kaptál egy gyönyörű darab sertéshúst, de nem tudod, hogy használd fel? Vásárláskor kerüld a halvány rózsaszín, puha, nedves húsokat, a feszes, szép, rózsaszín sertéshús biztosan sokkal kedvezőbb körülmények között tartott állatból származik. Mutatjuk, hogyan tudod felhasználni az egyes részeket!

Hasaalja

Ahogy a nevéből is kitűnik, ez a húsrész a has alsó részén található. Rendkívül zsíros, ebből nem véletlenül készül a bacon és a pancetta is. Készül főzve, sütve, éttermekben is egyre népszerűbb alapanyag, töltve is isteni.

Tarja

A tarja nagyon sokoldalú, zsíros húsrész, hagyhatod a csonton, hogy szépen lassan megpuhuljon és szinte leolvadjon róla. A rajta található húsfilé alkalmas grillezésre, vagy fóliába tekerve, sütőben pár óra alatt gyönyörűen elkészül, vajpuhára sül.

Karaj

A karajt imádja a magyar konyha panírozni, jellegzetes étele a vasárnapi ebédeknek. Kifejezetten száraz hús, panírozás előtt szokás fokhagymás tejbe áztatni. Feltekerheted, szaftos töltelékkel turbózhatod, legyen az gyümölcsös, esetleg finom fűszernövényes recept.

Szűzpecsenye

Sokak szerint a sertés legjobb része, ennek megfelelően meglehetősen drága is. A szűzpecsenye egy hosszú, vékony izom, amely a karaj mellett található. Egészben, vagy apró, kerek érmékre vágva készítik, pácolva, nagy lángon sütik, amíg már csak a közepe marad rózsaszínes. Ne süsd túl, mert kiszárad, illetve elkészítés után hagyd pihenni a kész húst, hogy megpuhuljon. Lecsóval tálalva tökéletes!

Oldalas

A csontról frissen, szaftosan és puhán leomló hús egy álom - végtelen fűszerkombókkal, pácokkal lehet elkészíteni, de sok türelem is szükséges hozzá. A pácot mézzel, almával, ecettel készíthetjük, és hagyjunk sok-sok időt neki tepsiben vagy rácson, akár egészen alacsony, 140-150 fokos hőmérsékleten, legalább három órán át, előtte jó ötlet az oldalait átpirítani. Az eredmény megéri a várakozást.

Láb

A sertés lábából készült szeleteket nagy lángon javasolt hőkezelni, hogy ne száradjanak ki. Sokszor egészben pörkölik, a csonton főzve pedig megőrzi a benne lévő nedvességet, de isteni szaft is készíthető belőle, kocsonya, körömpörkölt alapanyag.

Máj

Szegény sertésmájnak elég rossz a marketingje, karakteres íze tényleg jóval erősebb például a csirkemájhoz viszonyítva. Vidékies, erős ízekhez használják, sok borssal, fokhagymával, fűszernövényekkel.

Lapocka

Tökéletesen alkalmas arra, hogy serpenyőben hirtelen kisüsd, de pörköltbe, káposztás ételekhez, apróhúsnak ragulevesbe is jó választás. Sütheted alacsony hőfokon órákig, fantasztikusan puha lesz a végeredmény.

Még rengeteg húsételt találsz ITT!

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek