4 trükk, amitől sokkal finomabbak lesznek a gombás ételeid

A gomba egy rejtélyes élőlény, se nem állat, se nem növény, és ezt a kiismerhetetlen mivoltát a konyhában is megőrzi. Szerencsére néhány okos módszerrel áttörhetünk ezen a falon, hogy a gombás ételeink mindig finomak legyenek.

Gombával főzni első látásra ugyanolyan egyszerűnek tűnik, mint bármely másik zöldséggel. Azonban a látszat csal! A kényes alapanyag csak akkor adja ki teljesen a benne rejlő komplex ízeket, és csak akkor veszi fel a kellő textúrát, ha egy bizonyos módon nyúlunk hozzá. Most néhány olyan konyhatitkot olvashatunk, amelyek megtanítanak minket gombával főzni.

4 trükk, amitől sokkal finomabbak lesznek a gombás ételeid

Ne mossuk meg, törölgessük

Talán az egyik legnehezebben kiküszöbölhető probléma a gomba főzése során a nedvesség. Mivel a zöldség önmagában is vizes, magas a nedvességtartalma, a helyzet csak tovább romlik, ha meg is mossuk. A gomba szerkezete ugyanis olyan, hogy képes magába szívni a víz egy részét.

Ha nem túl földes a gombánk, elég, ha áttörölgetjük egy konyharuhával vagy papírtörlővel. A komolyabb szennyeződéseket egy kés segítségével távolíthatjuk el a legkönnyebben, a felszínt kapargatva.

Sokan pont emiatt pucolják meg a gombát, ami azonban egy felesleges lépés, és ráadásul jelentős mennyiségű „húst” is veszít vele a zöldség, mivel nagy részét lehúzzuk.

A száraknak is van ereje

A különböző gombáknak eltérő állagú és ízű szára, vagyis tönkje van. A leggyakrabban használt fajta, a fehér csiperke például teljes egészében ehető, a laskagombának viszont sokszor fás vagy gumiszerű az alsó része, így ezt levágjuk.

Mindegy melyik gombáról van szó, ha a tönköt levágók csoportjába tartozunk, eszünkbe ne jusson kidobni az eltávolított részeket. Ha a tönk egészséges (nem rohadt vagy penészes), még további haszna lehet a konyhában.

Főzzünk a tönkből alaplevet, amit utána hozzá tudunk adni a gombás ételeinkhez. Raguban, pörköltben vagy levesben mind jól jön majd, ugyanis még több gombaízt hoz a fazékba.

Pirítsunk előre

Amikor nem egy komplex ételt, hanem egyszerű gombaköretet készítünk, a zöldséget egy bizonyos módon kell megsütnünk. A száraz serpenyő és a minimális zsiradék gondoskodik a tökéletes állagról és ízről.

Nos, ezt a technikát egytálételek és levesek esetében is bevethetjük: a főzés legelején pirítsuk le a gombát, majd ha kész, távolítsuk el az edényből, és haladjunk tovább a recept többi lépésével.

Használjunk egy edényt

És amennyiben az előző szabályt betartjuk, semmiképpen se cseréljünk fazekat. Spóroljuk meg a mosogatást, és ezzel megőrizhetjük a rengeteg ízt, ami a pirítás közben az edényben maradt.

A lepirított gomba helyén kezdjük fonnyasztani a hagymát a pörkölthöz, vagy pirítsuk a húst a tokányhoz. Ilyen módon egy csepp íz sem vész kárba.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Konyhai technikák, amik kihúznak a csávából:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek

5 konyhai eszköz, melyet évente kell cserélned

A konyhai eszközöket nemcsak akkor kell cserélni, ha már ténylegesen elhasználódtak. Mivel rengeteg baktérium kerülhet rájuk, már az alapos tisztítás sem mindig segít rajtuk, ezért érdemes őket évente cserélni, mert az egészséged bánhatja. Mutatjuk, melyek ezek az eszközök!