Főzz okosan, finomat: a karantén a vegánoknak is lehet élvezhető

Vegánként és tudatos zero wasterként is megoldható, ha hosszabb időt töltünk otthon, csak az a fontos, hogy okosan főzzünk, gondolkodjunk előre, és most aztán tényleg ne pazaroljunk.

Sokan a koronavírus-járvány miatt tavasszal pánikszerűen elkezdtek borzasztóan nagy élelmiszer-mennyiségeket felhalmozni, akadtak olyanok is, akik szinte minden nap több tízezer forintot hagynak ott a szupermarketekben. Ahogy korábbi cikkünkben, amelyben a pandémiát egy környezetvédő szemüvegén keresztül mutattuk be, most is elmondom, hogy egy lehetséges kötelező karantén elrendelése esetén sem kell attól tartanunk, hogy az élelmiszerüzleteket bezárnák, ezért voltaképp felesleges is az őrült vásárlási láz. Így csak azt eredményezzük, hogy mások elől is leraboljuk a boltok polcait, illetve annak a kockázata is fennállhat, hogy egy csomó élelmiszert pazarolunk el, ha nem vagyunk elég megfontoltak. Viszont ha szeretnénk elkerülni azt, hogy akár 2-3 naponta az utcára kelljen mennünk, kitéve magunkat a fertőzésnek, máris értelmet nyerhet némi tudatos raktározás.

via GIPHY

Ha hosszan eltárolható, nem gyorsan romlandó élelmiszereket veszünk, akkor elkerülhetjük azt, hogy súlyos összegek landoljanak a kukában.

Ám mielőtt feltöltjük a kamra polcait a karanténkészletünkkel, nézzük meg és vegyük számításba, mi az, ami már megvan otthon, helyezzük szem elé, könnyen elérhető helyre azokat az élelmiszereket, amiknek már közel a lejárati ideje.

Mik is tarthatók el sokáig?

Hosszan eltárolható élelmiszerek közé tartoznak a különböző hüvelyesek, mint a bab, vörös- és sima lencse, csicseriborsó és sárgaborsó, rizsfélék, gríz, kuszkusz, quinoa, bulgur vagy a hajdina, tészták, zabpehely és lisztek, cukrok, olajok, konzervek és befőttek, valamint az olajos magvak is.

Viszont fontos, hogy kizárólag olyan tartós élelmiszereket vegyünk, amiket tényleg el is szeretnénk fogyasztani, magyarán ne vegyél quinoát, ha még nem kóstoltad és/vagy még nem döntötted el, hogy szereted-e.

Bizony-bizony még gyakorló vegánként is okozott nekem némi fejtörést, hogy miket főzzek ezekből az alapanyagokból, hiszen általában friss gyümölcsökre és zöldségekre szoktam hagyatkozni.

De egy kis kreativitással ezekből is ínycsiklandó növényi alapú ételeket varázsolhatunk az asztalra, íme egy kis inspirációforrás nektek:

REGGELI

Régimódizabkása, ami minden alkalommal elkészíthető gabonatejekkel is, és feldobható bármilyen maggal, gyümölccsel!

KENYÉR

Ez lehet a legjobb alkalom a kovászérlelésre. Édesanyámtól tudom, hogy a kovászoskenyér nem is étel, hanem műalkotás. Ha viszont mégsem jött meg a kovászkészítéshez a kedvünk, és nem kapunk a boltban élesztőt, süthetünk például az indiai naanhoz hasonlóroti nevezetű lepénykenyeret, de akár isteniházi kenyeretis, csupán szódabikarbónával és sütőporral, íme:

Ha már elkészült a kenyerünk, jól jöhet valamilyen feltét is rá, nálunk a házi hummus mindig befutó:

EBÉD

1. Chili sin carne, ami tulajdonképp egy vegán chilis bab, recept itt:

A mi húsmentes chilink

2. Lencse dahl, ami igazából egy fűszeres (vörös)lencsefőzelék, fancy köntösbe bújtatva:

3. Buddha-tál - Engedd el a fantáziád!

A színes tálhoz igazából szinte bármilyen hüvelyes és köret tökéletesen illik. Én legtöbbször quinoát, csicseriborsót, friss spenótot és tahinit (szezámpasztát) használok hozzá. Amellett, hogy finom és egészséges, küllemre sem utolsó étek.

4. Paradicsomos tészta, az örök kedvenc jolly-joker: akárkonzerv paradicsommal, ami az egyik legsokoldalúbb tartós élelmiszer:

ÉDESSÉG

És végül ne feledkezzünk meg az édesszájúakról sem: vegán csokis keksz, amihez csak lisztre, növényi tejre, kókuszzsírra (vagy vegán margarinra), cukorra és étcsokoládéra van szükség.

A vegán csokis kekszünk

Vegán finomságok recepttel itt:

Antal Éva, a VászonzsákoslányInstagramját itt,Youtube-csatornáját itttalálod!

Ezeket láttad?

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek